«رازگشا» به جشنواره بازی‌های معمایی تبدیل می‌شود

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی جشنواره «رازگشا» اظهار امیدواری کرد که این جشنواره (جشنواره ملی اتاق فرار) به یک رویداد ویژه بازی‌های معمایی تبدیل شود.

رازگشا، اولین جشنواره ملی اتاق فرار در ایران است که با حمایت انجمن بازی های فکری، سازمان صدا و سیما، شورای نظارت بر اسباب بازی، سازمان تبلیغات اسلامی، فدراسیون ورزش‌های همگانی و تعدادی دیگر از نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی اجرا می شود و این جشنواره در راستای معرفی و ساماندهی سرگرمی اتاق فرار در ایران است که می تواند شروع حمایت های دولتی از این کسب و کار باشد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از سازمان تبلیغات اسلامی، سید محمدعلی خاموشی دبیر اجرایی جشنواره رازگشا روز یکشنبه گفت: هدف از راه‌اندازی این جشنواره رسمیت بخشیدن به سرگرمی اتاق فرار از بُعد حاکمیتی است و تلاش می کنیم تا این سرگرمی را که فقط در حال رفتن به سمت‌ و سوی ژانر وحشت بود خارج کنیم و رویکرد اتاق فرار را به سمت رویکردهای آموزشی سوق دهیم و به همین جهت، امتیازهای بیشتری به اتاق فرارهای آموزشی اختصاص دادیم و ژانر وحشت را در اولویت‌های بعدی قراردادیم و بنا را بر آن گذاشتیم اگر ژانر وحشتی هم وجود دارد باید درنهایت رویکرد آموزشی داشته باشد.

وی افزود: اتاق فرار برای بزرگ‌سالان طراحی‌شده است اما این جشنواره برای دانش‌آموزان نیز می باشد به‌ طوری‌که در این جشنواره شاهد جایزه ویژه اتاق فرار دانش‌آموزی نیز خواهیم بود. البته گام اول ما از برگزاری این جشنواره، ثبت ایده، طرح و اتاق فرار است که درگام های بعدی، بخش‌های جنبی مثل طراحی بازی‌های محیطی و رومیزی هم به آن اضافه خواهد شد و در نهایت می‌خواهیم که جشنواره رازگشا تبدیل به یک جشنواره ویژه بازی‌های معمایی شود.

خاموشی ادامه داد: فراخوان جشنواره رازگشا از اول بهمن تا ۱۵ اسفند ۹۹ در رسانه‌ها اعلام شد که به دلیل استقبال زیاد مخاطبین، این فراخوان تا ۱۵ فروردین امسال تمدید شد. این در حالی است که جشنواره رازگشا شامل اتاق فراری است که یک سرگرمی گروهی محسوب می‌شود که برای اولین بار سال ۹۵ وارد کشور شد و با توجه به اینکه سرگرمی جذابی به شمار می‌رفت و تبلیغات رسانه‌ای جهانی را هم به همراه داشت، موجب افزایش مخاطبان این سرگرمی شد به‌طوری‌که در سال ۹۸ شاهد موج عظیمی از ساخت اتاق فرار در کشور بودیم.

وی افزود: ما بر آن شدیم تا به این سرگرمی گروهی سمت‌ و سوی آموزشی بدهیم و برای تحقق این منظور، جشنواره آموزشی به نام رازگشا را در سراسر کشور به‌صورت مجازی راه‌اندازی کردیم تا افراد به‌عنوان ایده پرداز وارد این جشنواره شده و طرح‌های خودشان را ارائه دهند. در واقع این جشنواره، اتاق فرار یک سرگرمی معمامحور است و شرکت‌کنندگان تا معمای داخل آن را حل نکنند قادر به امتیاز گیری و خروج از آن نخواهند بود.

دبیر اجرایی جشنواره رازگشا بابیان اینکه گام دوم این جشنواره؛ آخر تابستان ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد، افزود: اختتامیه این جشنواره به‌صورت برخط در فضای مجازی رازگشا فردا (دوشنبه ۱۴ تیر) از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در استودیو وی کست در میدان آزادی، خیابان لشگری جنب مترو بیمه برگزار می شود. 

وی اضافه کرد: رامبد خانلری، صمد خطیبی، امید گوهری، مسیح خدابخشیان و حامد نصیری داوران این جشنواره هستند و جوایز درنظر گرفته شامل ۱۰ میلیون تومان به همراه اختصاص مکان جهت بهره‌برداری از ایده برای نفر اول، هفت میلیون تومان برای نفر دوم و پنج میلیون تومان برای نفر سوم خواهد بود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha