نهاده‌های دامی مورد نیاز سال ۱۴۰۰تامین شد/انباشت۴.۱ میلیون تن در بنادر

تهران - ایرنا- سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور تا پایان سال تامین شده است، گفت: اکنون چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع نهاده ‌دامی در بنادر وجود دارد.

به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «حسن عباسی معروفان» با تاکید بر اینکه از ابتدای امسال، تامین و توزیع نهاده‌های دامی به میزان نیاز انجام گرفته است، افزود: تاکنون بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی از طریق سامانه بازرگاه توزیع شده است که شامل یک میلیون تن جو، دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن ذرت و حدود یک میلیون تن کنجاله سویا می‌شود.

 سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: در هر ماه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن نهاده‌ دامی در بخش دام و طیور توزیع شده که مطابق با نیاز کشور است.

به گفته عباسی معروفان؛ آمار نشان می‌دهد هر تولیدکننده‌ که تا هفته قبل، نهاده دامی خرید کرده، نهاده‌های دامی خود را تحویل گرفته است.

 سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در بین خرید و عرضه‌های انجام شده تا هفته اخیر تنها یک مورد با مشکل مواجه شد، افزود: در مورد مذکور کالای فروشنده معیوب بوده و امکان توزیع نداشته و لازم به جایگزینی است که اکنون در حال انجام آن هستیم.

عباسی معروفان حجم کالای معیوبی که موجب مشکل در توزیع شده است را حدود ۱۷ هزار تن اعلام کرد.

 سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت تامین نهاده‌های دامی در ماه های اخیر گفت: اکنون ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع نهاده‌دامی در بنادر وجود دارد که شامل ۸۲۹ هزار تن جو، ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن ذرت و بیش از ۷۰۰ هزار تن کنجاله سویا می‌شود.

عباسی معروفان تصریح کرد: همچنین ۴۷۵ هزار تن دانه سویا در بنادر وجود دارد که ۱۸ درصد آن برای روغن کشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بقیه به نهاده‌های دامی برای توزیع اضافه می‌شود.

وی محل انبار ۳ میلیون و ۳۰ هزار تن از نهاده‌های دامی عنوان شده را بندر امام(ره) و بقیه آن را در ۱۲ بندر دیگر کشور عنوان کرد.

عباسی معروفان درباره برنامه تامین نهاده‌های دامی برای ماه‌های آینده کشور نیز گفت: برای تامین نیاز ماه‌های آینده کشور تا امروز، ۱۴ میلیون تن نهاده‌ دامی ثبت سفارش شده است که تا پایان امسال پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود.

 سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: ارز تمام نهاده‌های دامی خروجی تامین شده و نهاده‌های دامی موجود در بنادر نیز ۵۰ درصد ارز خود را دریافت کرده‌اند.

عباسی معروفان معتقد است: التهاب در بازار نهاده‌های دامی به‌رغم تامین و توزیع مناسب آن بیشتر جنبه روانی دارد.

وی گفت: این نگرانی در بین دامداران شدت گرفته است که با تغییر دولت، خلاء در بازار نهاده‌های ایجاد شود، در حالی که فارغ از دولت‌ها تامین نهاده‌های دامی در راستای حفظ امنیت غذایی کشور تا پایان سال صورت گرفته است.

عباسی معروفان دیگر دلیل التهاب در بازار نهاده‌ها را مربوط به خشکسالی و کاهش علوفه دامی دانست.

وی افزود: خشکسالی موجب شده تولید کلش گندم و یونجه به عنوان اصلی‌ترین علوفه‌های دامی مورد استفاده در کشور کاهش پیدا کند.

عباسی معروفان با بیان اینکه برای جبران کاهش تولید علوفه و کاهش اثر آن بر بازار نهاده‌ها نیز برنامه داریم، اظهارداشت: استفاده از علوفه‌های جایگزین و همچنین افزایش واردات برای جبران کسری علوفه، بخشی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش مشکلات ناشی از خشکسالی در این حوزه است.

وی افزود: همچنین وزارت جهاد کشاورزی میزان واردات جو را از سه میلیون تن به ۶ میلیون تن افزایش خواهد داد و ارز مورد نیاز آن در حال تامین است.

به گزارش ایرنا، دولت برای حمایت از تولید داخلی و کوتاه کردن دست دلالان از بازار نهاده‌ها، با تامین نهاده‌های دام و طیور با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی سال گذشته (۱۳۹۹) اقدام به عرضه نهاده های دامی در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی با نرخ های مصوب کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha