تولید نانو نخ پلی استر آنتی باکتریال در کشور

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور صنایع نساجی با استفاده از فناوری نانو، نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال تولید کرده است که امکان تولید منسوجات با قدرت ضدباکتریایی بالا و ماندگار طولانی مدت را فراهم می‌کند.

به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در زندگی امروزی بهداشت منسوجات اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد، رشد انواع باکتری روی البسه می‌تواند تهدیدی جدی برای بهداشت فردی به حساب آید.

 اهمیت این امر در پوشش‌ها و لباس‌های پزشکی دو چندان است، ضرورت تأمین این نیاز تولید انواع منسوجات ضدباکتری را به یکی از زمینه‌های فعالیت صنایع نساجی دانش‌بنیان تبدیل کرده است.

از جمله مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نوع محصولات نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال است که امکان تولید منسوجات با قدرت ضدباکتری بالا و ماندگار را فراهم می‌کند. نخ‌های پلی‌استر آنتی‌باکتریال پیش از این در داخل و خارج از کشور تولید شده است، اما روش تولید این نوع نخ‌ها در این مجموعه نوآورانه و منحصربه‌فرد است.

در این مجموعه با تلفیق فرایند فیزیکی شیمیایی در استفاده از نانوذرات نقره در لایه نهایی نخ، محصولی با ویژگی‌های متمایز از سایر موارد مشابه تولید شده است،  در واقع نانوذرات نقره قرار گرفته بر لایه نهایی نخ با توجه به خواص آنتی‌باکتریال خود، در تماس با باکتری‌ها مانع از رشد آن‌ها و ایجاد قارچ می‌شود.

امکان استفاده از غلظت‌های مختلف نانومواد بدون محدودیت و اثر منفی روی خواص فیزیکی نخ از جمله ویژگی‌های محصول تولیدی این شرکت است. همچنین به دلیل قرارگیری نانوذرات در لایه نهایی محصول، حتی در غلظت‌های پایین نانومواد نیز می‌توان خواص آنتی‌باکتریالی قوی در رنگ‌های مختلف نخ ایجاد کرد. این در حالی است که موارد مشابه در بازار در رنگ‌های محدودی ارائه می‌شوند.

همچنین خواص آنتی‌باکتریالی نخ پلی‌استر تولید شده در مجموعه دارای ماندگاری بالا بوده و در برابر شستشو مقاوم است.

قدرت آنتی‌باکتری قابل تنظیم مطابق کاربرد، امکان تولید در بچ‌های کوچک (۴۰۰ کیلو)، قیمت پایین‌تر و امکان تجاری‌سازی بیشتر و دوام بالا از جمله مزیت‌های رقابتی محصول  این شرکت در مقایسه با دیگر محصولات داخلی و خارجی مشابه است.

نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال تولید شده در تولید جوراب، منسوجات نظامی، منسوجات بیمارستانی، فرش ماشینی، ماسک پارچه‌ای و دیگر منسوجات کاربرد دارد.

این شرکت فناور نساجی اکنون به عنوان یکی از عرضه‌کنندگان انواع نخ رنگی مورد استفاده در رومبلی، پرده، جوراب‌بافی، گردبافی شناخته می‌شود. این شرکت سالانه بالغ‌بر هزار تن نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال را تولید کرده و به فروش می‌رساند و شرکت‌های تولیدکننده فرش، جوراب و ماسک پارچه‌ای عمده‌ترین مشتریان این محصول هستند.

این شرکت فناور برای تولید نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال گواهینامه نانومقیاس را از ستاد فناوری نانو دریافت کرده است. مسئولان این شرکت فناور بی ثباتی نرخ مواد اولیه و همچنین قاچاق در صنعت نساجی را مهم‌ترین مشکلات پیش‌روی این مجموعه در عرصه تولید و فروش محصولات خود می‌دانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha