بازجویان موساد در عربستان و رسوایی دیگر برای آل سعود

تهران - ایران - افشاگری فعالان حقوق بشر عربستانی درباره حضور بازجویان «موساد» (سازمان امنیت خارجی رژیم صهیونیستی) در زندان‌های سعودی و اقدام آنها در بازجویی از زندانیان فلسطینی در بند رژیم ریاض، رسوایی دیگر برای رژیم آل سعود رقم زد.

در سال‌های اخیر برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان، امارات و بحرین شمشیر را علیه مسلمانان به ویژه فلسطینیان از رو بسته‌اند و در راستای رضایت صهیونیست‌ها هر اقدامی انجام می‌دهند، به حدی که درِ زندان‌های سعودی برای بازجویی از فلسطینیان به روی بازجویان موساد باز شده است.

از 25 شهریور ماه سال گذشته (1399) که توافقنامه سازش میان رژیم صهیونیستی و دو کشور کوچک عربی امارات و بحرین با دلالی "دونالد ترامپ" رییس جمهوری سابق آمریکا در کاخ سفید به امضاء رسید و این دو کشور عرب حاشیه خلیج فارس رابطه غیرعلنی خود را پس از سال‌ها با تل آویو علنی کردند، کارشناسان و تحلیلگران مسایل منطقه در آن زمان بارها اقدام دو کشور امارات و بحرین را جاده صاف کن آل سعود در برقراری رابطه علنی میان ریاض – تل آویو اعلام نمودند؛ در سال‌های اخیر نیز همواره شواهدی از برقراری رابطه غیرعلنی میان سران ریاض با تل آویو منتشر شده که همگی گویای این حکایت است که سران عربستان و اسراییل فقط منتظر یک رویداد که به احتمال زیاد مرگ شاه سعودی است، برای برقراری رابطه علنی می‌باشند.    

دستگاه امنیتی آل سعود در بهمن ماه سال 1398 بود که دکتر "محمد الخضری" که در آن زمان ۸۱ ساله بود را به همراه پسرش هانی و 160 فلسطینی دیگر مقیم عربستان که از اعضای «جنبش حماس» بودند را به اتهام حمایت از ملت فلسطین و کمک مالی به مقاومت این ملت، بازداشت کرد.

الخضری و یارانش در حالی توسط  دستگاه امنیتی ریاض بازداشت شدند که وی رییس دفتر حماس در عربستان می‌باشد و چندین سال است که با هماهنگی رژیم سعودی و مجوز آن رژیم، در عربستان فعالیت می‌کرد.

تا پیش از این اخبار گویای آن بود که الخضری و یارانش به دلیل فعالیت‌های حمایت گرانه از فلسطین بازداشت و مورد بازجویی ماموران امنیتی عربستان قرار گرفته‌اند، ولی افشاگری فعالان حقوق بشر عربستانی از حضور بازجویان موساد در زندان‌های آل سعود برای بازجویی از رییس و اعضای دفتر جنبش حماس در این کشور، برگ جدیدی از جنایت آل سعود علیه فلسطینیان و مقاومت فلسطین گشود.

در روزهای اخیر نشست مجازی «زندانیان فلسطینی در عربستان سعودی» به میزبانی وبسایت «مرآة الجزیره» و با شرکت فعالان مطرح معارضان سعودی برگزار شد و حاضرین در خصوص شرایط وخیمی که زندانیان فلسطینی در عربستان به سر می‌برند، سخن گفتند.

در این نشست گفته شد که شرایط این زندانیان هیچ بهبودی نیافته و رژیم سعودی با عدم آزادی آن‌ها و محرومیتشان از حقوق قانونی و اولیه، به طور روشن دست به نقض حقوق بشر می‌زند.

«سعید بن ناصر الغامدی» رئیس «شورای سازمان حقوق بشر عربستان» (سند) که به دست تعدادی از مخالفان عربستانی (مستقر در لندن) اداره می‌شود، از وجود بازجویان خارجی و غیرعربستانی برای بازجویی از فلسطینی‌ها خبر داده و گفته که به احتمال زیاد این بازجویان از عناصر سازمان جاسوسی موساد می‌باشند.

وی در تأکید بر این نظر خود گفته، سوالاتی که از زندانیان فلسطینی در بازجویی‌ها شده، سؤالاتی است که اسرائیلی‌ها می‌پرسند و هیچ ارتباطی به موضوعات داخلی عربستان ندارد.

او سپس در این نشست از شکنجه شدید فلسطینی‌ها سخن گفت و اظهار داشت که «پای یکی از زندانیان فلسطینی بر اثر این شکنجه‌ها شکسته است. وضعیت همه زندانیان یک طرف و شرایط دکتر محمد الخضری نماینده حماس در عربستان بدتر از باقی زندانیان است. او برای سال‌ها مورد اعتماد شاهزاده‌ها و دستگاههای حکومتی عربستان در این کشور فعالیت می‌کرد و بازداشت او تجاوز به مصونیت دیپلماتیک است؛ به خصوص اینکه الخضری و دیگر بازداشت شدگان قوانین عربستان را نقض نکرده بودند».

«محمد العمری» مدیر نهاد رسانه‌ای «الجزیره العربیه» نیز طی سخنانی در این نشست گفت که زندانیان فلسطینی از نقض فاحش حقوقشان خبر می‌دهند و موضوع آن‌ها ابعاد فرا داخلی گرفته است.

به گفته وی، برخی زندانیان فلسطینی گفته‌اند که بازجویان آن‌ها چهره اروپایی داشتند و به نظر می‌رسد که افسران موساد بوده باشند.

«عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرای یمن نیز در این نشست حضور داشت و پیشنهاد «عبدالملک الحوثی» رهبر «جنبش انصارالله» یمن مبنی بر آزادی نظامیان سعودی در قبال زندانیان فلسطینی را یادآور شد و گفت که سعودی‌ها پیشنهاد عبدالملک الحوثی را رد کردند.

بنابر اخبار درز کرده از زندان‌های رژیم آل سعود، الخضری و پسرش در دوره بازداشت در زندان‌های آل سعود با نقض حقوق بشر مواجه می‌باشند؛ از جمله این نقض‌ها می‌توان به حبس در سلول انفرادی، نداشتن ارتباط با دنیای خارج و محرومیت از گرفتن وکیل اشاره کرد.

رژیم آل سعود برای برقراری رابطه مستقیم و سازش با رژیم صهیونیستی به دنبال زمینه‌سازی است و در این مسیر از طریق رسانه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی وابسته به خود، سعی در موجه نشان دادن چهره رژیم سعودی با ارایه دروغ‌ها و اتهامات فراوان به فلسطینیان و دیگر کشورها دارد و دستگیری رییس دفتر حماس و 160 نفر از اعضای آن در عربستان در 17 ماه گذشته، فقط یک نمونه از آن است.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران مسایل منطقه، مقامات و نویسندگان سعودی با تحرکات رسانه‌ای خود قصد دارند جاده عادی سازی روابط با تل آویو را برای تحرکات سیاسی سران سعودی به ویژه "محمد بن سلمان" ولی‌عهد این کشور هموار کنند.

مروری بر عملکرد و سیاست‌های آل سعود در ارتباط با کشورهای اسلامی نشان می‌دهد که سیاست‌های حاکمان عربستان، همواره در مغایرت با خواسته‌های اصولی مسلمانان منطقه به ویژه فلسطینیان و در مقابل در راستای منافع رژیم صهیونیستی بوده است و دفاع تمام قد آل سعود از عادی سازی روابط امارات و بحرین با تل آویو در ۲۵ شهریور ماه سال گذشته، موید همین واقعیت است.

اگر به اقدامات آل سعود و مقامات دو کشور امارات و بحرین در سال‌های اخیر در منطقه و به ویژه در ارتباط با فلسطین نگاه کنیم، چیزی جز خیانت از آنها به چشم نمی‌خورد؛ آنان همواره با فروش خون مردم مسلمان منطقه، به دنبال تامین منافع خود و رژیم صهیونیستی و در یک مسیر بوده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha