هیات اعزامی واشنگتن به ریاست بانوی اول آمریکا راهی المپیک توکیو می‌شود

تهران- ایرنا- بانوی اول آمریکا برای دومین بار هدایت هیات اعزامی این کشور را به بازی‌های المپیک برعهده خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، «جیل بایدن» به همراه «جو بایدن» رییس جمهوری کنونی آمریکا در سال ۲۰۱۰ هدایت کاروان اعزامی آمریکا به المپیک زمستانی ونکوور را عهده دار بودند؛ در آن برهه بایدن معاون رییس جمهوری بود.

رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ که به دلیل پاندمی کرونا یک سال به تعویق افتاد و قرار است از اول مردادماه سال جاری در توکیو آغاز شود، با تصمیم کمیته سازماندهی و همچنین پس از اعلام وضعیت اضطراری در ژاپن، بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

«جِن ساکی» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید ماه گذشته اعلام کرد که رییس جمهوری آمریکا در المپیک حضور پیدا نخواهد کرد و در عوض همچون سنوات گذشته، هیاتی آمریکایی به این رویداد اعزام خواهد شد.

«جرج دابلیو. بوش» در سال ۲۰۰۸ به نخستین رییس جمهوری آمریکا بدل شد که در بازی‌های المپیکی که خارج از مرزهای این کشور برگزار می‌شود، حضور پیدا کرده است؛ وی در آن سال به منظور حضور در المپیک پکن راهی چین شد. این اتفاق تاکنون دیگر تکرار نشده است.

«باراک اوباما» دیگر رییس جمهوری اسبق آمریکا نیز در المپیک زمستانی ونکوور در سال ۲۰۱۰، المپیک ۲۰۱۲ لندن، ۲۰۱۴ سوچی و ۲۰۱۶ ریو حضور نیافت.

در این رویدادها هیات اعزامی آمریکا راهی تورنمنت شد و در المپیک لندن «میشل اوباما» بانوی اول وقت، هدایت کاروان اعزامی آمریکا را برعهده داشت. در سال ۲۰۱۰ نیز بایدن و همسرش این مسوولیت را برعهده داشتند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری سابق آمریکا هیاتی را به رهبری «مایک پنس» معاون رییس جمهوری و همسرش یعنی کارن پنس به المپیک ۲۰۱۸ پیونگ چانگ اعزام کرد. «ایوانکا » دختر ترامپ نیز در مراسم اختتامیه هدایت هیات اعزامی آمریکا را عهده‌دار بود.

کاروان ایران نیز با ۶۶ سهمیه ( ۱۰ زن و ۵۶ مرد) که در ۱۶ رشته ورزشی کسب کرده است، راهی المپیک کرونازده توکیو خواهد شد.

با تعویق یک ساله المپیک ۲۰۲۰ توکیو به دلیل شیوع ویروس کرونا، این تورنمنت از ۲۳ جولای تا ۸ آگوست ۲۰۲۱، (اول تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰) و پاراالمپیک نیز از ۲۴ آگوست تا پنجم سپتامبر ۲۰۲۱ (دوم تا چهاردهم شهریورماه ۱۴۰۰) در پایتخت ژاپن برگزار خواهد شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha