بستن چاههای غیرمجاز خراسان، برداشت ۹۰ میلیون مترمکعب آب را متوقف کرد

مشهد- ایرنا- مدیر امور منابع آب مشهد و شهرستان‌های پیرامون شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: با بستن بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در مشهد و شهرستان‌های اطراف، طی سال‌های ۹۷ تاکنون، از برداشت غیرمجاز حدود ۹۰ میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است.

محمد برزویی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امور آب مشهد در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، شهرستان های مشهد، چناران، گلبهار و بینالود (طرقبه و شاندیز) را زیر پوشش دارد.
وی بیان کرد: از کل چاههای مسدود شده در مدت یادشده، هزار و ۱۷۵ حلقه مربوط به شهرستان مشهد بوده است که در مجموع حدود ۵۰ میلیون مترمکعب از برداشت غیرمجاز آب اضافه در این محدوده جلوگیری شده است و حدود نیمی از عملیات انسداد چاهها در دیگر مناطق استان بوده است.

وی در ادامه گفت: در این مدت همچنین ۵۷۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان بینالود (طرقبه و شاندیز) مسدود شده است.
برزویی خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته ۹۴ دستگاه حفاری غیرمجاز چاه در محدوده امور آب شهرستان مشهد توقیف شده است.  
وی اجرا نشدن مجازات بازدارنده را از علل حفر مجدد چاههای غیرمجاز عنوان کرد و افزود: جریمه تعیین شده برای متخلفان رقم پایینی است که مربوط به سالها پیش است و این موضوع باعث می شود که مجازاتها بازدارنده نباشد و متخلفان دوباره مبادرت به حفر چاه جدید کنند.

شمار کنونی چاه‌های غیرمجاز کشاورزی در استان خراسان رضوی بیش از ۶ هزار حلقه برآورد شده است.

تعداد چاه‌های مجاز این استان نیز ۱۶ هزار و ۵۰۰ حلقه است که ۱۰ هزار و ۱۰۰ حلقه از این چاه‌ها در بخش کشاورزی و بقیه در بخش شرب، صنعت و خدمات استفاده می شوند.
استان خراسان رضوی یکی از بحرانی‌ترین منابع آب‌های زیرزمینی کشور را دارد و با کسری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب منابع آب‌های زیرزمینی آن، میزان افت سطح آب‌های زیرزمینی آن به یک متر رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha