رشد ۵۶ درصدی اشتغال صنعتی در بهار ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صمت با تاکید بر تداوم رشد تولید در حوزه‌های مختلف صنعتی و معدنی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، از افزایش صدور پروانه‌های بهره‌برداری در حوزه صنعت و رشد ۵۶ درصدی اشتغال در این حوزه خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سعید زرندی» با اشاره به استمرار سیاست‌های این وزارتخانه در تسهیل حمایت و مانع‌زدایی از تولید، افزود: سیاست‌ها و اقدام‌های بخش دولتی در کنار همت و اراده بخش خصوصی موجب تداوم رشد و پویایی در حوزه تولید و صنعت کشور بوده است و بر اساس آمار اعلام شده توسط دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، در سه ماهه نخست امسال شاهد اتفاق‌های خوبی در حوزه صنعت و معدن بودیم.

وی با یادآوری سیاست‌های تسهیل صدور مجوزها و ابلاغیه‌های درون‌سازمانی وزارت صنعت برای حذف قوانین و مقررات مزاحم تولید، از رشد ۳۱.۸ درصدی مجوزهای تاسیس و رشد ۲۵.۳ درصدی پروانه‌های بهره‌برداری بخش صنعت در سه ماهه نخست سال‌جاری خبر داد.

زرندی خاطرنشان‌کرد: در سه ماهه ابتدای سال جاری حدود ۱۰ هزار و ۷۱۴ فقره جواز تاسیس با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۷۱ هزار میلیارد تومان صادر شده است که موجب ایجاد ۲۸۸ هزار و ۹۶ فرصت شغلی در کشور شده است.

وی ادامه‌داد: پروانه‌های بهره‌برداری نیز نزدیک به یک‌هزار و ۵۷۲ فقره پروانه در بازه زمانی مذکور با سرمایه‌گذاری بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان در حوزه صنعت صادر شده و ۳۹ هزار و ۵۶۶ فرصت شغلی را ایجاد کرده است.

افزایش جذابیت بخش معدن برای سرمایه‌گذاران

رشد ۵۶ درصدی اشتغال صنعتی در بهار ۱۴۰۰

بر اساس توضیحات این مقام مسوول، در حوزه معدن نیز در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، پروانه های اکتشافی با رشد بیش از هشت درصدی به ۲۲۱ فقره افزایش یافته و گواهی کشف‌های صادر شده نیز با رشد نزدیک به چهار درصد به ۱۰۷ فقره رسیده است.

وی با تاکید بر اهمیت حوزه معدن و برنامه‌های وزارتخانه برای حداکثر بهره‌برداری از این منابع، رشد پروانه‌های اکتشاف و گواهی‌های کشف را به معنای افزایش جذابیت این حوزه برای سرمایه‌گذاران اعلام کرد.

زرندی گفت: هزینه‌های گواهی‌های کشف با رشد نزدیک به ۵۷ درصد به ۳۳۳ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

زرندی بیان‌داشت: در سال‌های اخیر توجه جدی در وزارتخانه و سازمان‌های تابعه برای بهره‌برداری حداکثری در حوزه معدن شکل گرفته است و بر اساس آمار و گزارش‌های مربوط به سه ماه نخست سال، ۱۲۱ پروانه بهره‌برداری با اشتغال‌زایی بیش از یک‌هزار نفر در کشور صادر شده است.

وی بر ضرورت برنامه‌ریزی برای حفظ و ارتقای نرخ رشد تولید محصولات صنعتی و معدنی در کشور تاکید کرد و جذب سرمایه و ایجاد بازار جدید را لازمه تداوم تولید برشمرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح‌کرد: نگاه وزارت صنعت یک نگاه حمایت از تولید است و به همین منظور رویکرد تولید صادرات‌محور و واردات مبتنی بر تولید مورد توجه قرار دارد.

کدام محصولات صنعتی و معدنی رشد داشتند؟

وی در ادامه از استمرار رشد تولید در محصولات پتروشیمی، لوازم‌خانگی، فولاد خام، انواع سواری، سیمان، کاتد مس و دیگر محصولات منتخب صنعتی و معدنی در سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ خبر داد.

زرندی گفت: میزان تولید محصولات پتروشیمی در سه ماه نخست امسال با رشد بیش از چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، به حدود ۱۶ میلیون تن ارتقاء یافته است، لوازم خانگی نیز با رشد حدود ۳۰ درصدی به بیش از یک میلیون دستگاه رسید، همچنین فولاد خام و کاتد مس نیز به ترتیب رشد ۷.۵ درصدی و ۹.۴ درصدی را تجربه کردند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در ادامه میزان تولید خودروی سواری را در سه ماه نخست امسال با رشد ۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، بیش از ۲۱۳ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: تولید شمش آلومینیوم نیز در این سه ماه، با رشد حدود ۴۰ درصدی نزدیک به ۱۳۶ هزار تن بوده است.

وی خاطرنشان‌کرد: در این مدت تولید لاستیک خودرو با رشد ۱.۶ درصدی، انواع کاغذ با رشد ۱۴.۴ درصدی، کارتن با رشد ۲.۸ درصدی، نئوپان با رشد ۹.۹ درصدی، نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی و الیاف مصنوعی با رشد ۱۰.۴ درصدی، ظروف شیشه‌ای با رشد ۷.۶ درصدی، کاشی و سرامیک (با رشد ۲۲.۷ درصدی) و شیشه جام با رشد ۳۱.۵ درصدی همراه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha