توافق کاهش تولید نفت اوپک‌پلاس تمدید شد

تهران- ایرنا- اعضای اوپک‌پلاس در جلسه نوزدهم خود توافق کاهش تولید را تا زمان بازگشت کامل  ۵.۸ میلیون بشکه نفت تمدید کردند. 

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، توافق جدید کاهش تولید نفت اوپک‌پلاس تمدید و مبنای تولید جدید فعال شد.

بر اساس توافق جدید ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ماه آینده میلادی به تولید نفت اوپک‌پلاس اضافه خواهد شد، البته در افزایش تولید شرایط بازار در جلسات ماهانه مورد بررسی قرار می گیرد تا کل ۵.۸ میلیون بشکه نفتی که بر اساس توافق سال گذشته اوپک پلاس همچنان از بازار خارج است، به تولید اعضا بازگردد.

با توجه به تصمیم اوپک پلاس در جلسه امروز، توافق کاهش تولید که قرار بود تا آوریل ۲۰۲۲ (فروردین- اردیبهشت ۱۴۰۱) ادامه داشته باشد دست‌کم تا سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور- مهر ۱۴۰۱) تمدید شد.

مبنای تولید جدید البته به معنای رسیدن به این تولید در شرایط کنونی نیست و در پایان اجرای این توافق کشورها می‌توانند به آن تولید برسد.

بر این اساس، ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان از این کاهش تولید معاف خواهند بود. 

به گزارش ایرنا، سال گذشته اعضای اوپک پلاس با توجه به کاهش شدید قیمت نفت، تصمیم گرفتند تا ۹.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خود را از بازار خارج کنند و این کاهش تولید به تدریج به بازار بازگردد.

با این تصمیم قیمت نفت که به دلیل شیوع کرونا و ناکامی در ادامه فریز نفتی تا زیر ۲۰ دلار در هر بشکه پایین آمده بود، افزایش یافتتا آنجا که قیمت نفت اکنون به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha