یک معلول به تمام قله‌های بالای ۸۰۰۰ متر جهان صعود کرد

تهران- ایرنا- یک کوه‌نورد اهل کره‌جنوبی به نخستین معلولی تبدیل شد که به تمام قله‌های بالای ۸۰۰۰ متر جهان صعود کرده است.

به گزارش ایرنا، «کیم هانگ-بین» دیروز بر فراز برودپیک ایستاد تا به تمام ۱۴ قله بیش از ۸۰۰۰ متری جهان صعود کرده باشد. به این ترتیب او به چهل و چهارمین فرد در تاریخ و نخستین معلولی تبدیل شد که این کار بزرگ را انجام داده است.

این کوه‌نورد اهل کره‌جنوبی در سال ۱۹۹۱ هنگام صعود به قله دنالی مرتفع‌ترین قله آمریکای شمالی، به علت سرمازدگی انگشتان خود را از دست داد اما در سال ۲۰۰۶ صعود به قله‌های بالای ۸۰۰۰ متری را آغاز کرد.

او در سال ۲۰۰۹ هم کار صعود به هفت قله بلند هفت قاره جهان را هم به پایان برده بود.

پیش از این فقط ۴۳ نفر به همه ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متری جهان صعود کرده بودند. «عظیم قیچی‌ساز» تنها ایرانی است که به این افتخار دست یافته است.

اورست با ۸۸۴۸ متر، K۲ با ۸۶۱۱ متر، کانگچنجونگا با ۸۵۸۶ متر، لوتسه با ۸۵۱۶ متر، ماکالو با ۸۴۸۵ متر، چو آیو با ۸۲۰۱ متر، دالاگیری با ۸۱۶۷ متر، ماناسلو با ۸۱۶۳ متر، نانگاپاربات با  ۸۱۲۶ متر، آناپورنا با ۸۰۹۱ متر، گاشربروم ۱ با ۸۰۸۰، برودپیک با ۸۰۵۱، گاشربروم ۲ با ۸۰۳۵ متر و شیشاپانگما با ۸۰۲۷ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین نقاط روی کره زمین هستند.

«رینولد مسنر» کوه‌نورد نامدار ایتالیایی در سال ۱۹۸۶ به نخستین انسانی تبدیل شد که به همه این قله‌ها صعود کرده است. «نیرمال پورجا» از نپال هم در سال ۲۰۱۹ در طول فقط ۶ ماه و ۶ روز به همه این قله‌ها صعود کرد و دنیای کوه‌نوردی را شگفت‌زده کرد.

تاکنون فقط ۲۰ نفر صعود خود به تمام این قله‌ها را بدون کپسول اکسیژن انجام داده‌اند که عظیم قیچی‌ساز هم یکی از آنهاست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha