مردم مهاباد گرمترین روز سال را با دمای ۴۲ درجه تجربه کردند

مهاباد- ایرنا- مردم مهاباد در جنوب آذربایجان غربی گرمترین روز سال را با تحمل دمای ۴۲ درجه سانتی گراد بالای صفر تجربه کردند.

به گزارش ایرنا، این گرمای بی سابقه در حالی مهاباد را فراگرفته است که این شهرستان در یک منطقه کوهستانی و سردسیر واقع شده است و در گرمترین روزهای فصل تابستان سال های گذشته دمای کمتر از ۳۹ درجه را تجربه کرده است.

این گرمای شدید که در چند سال اخیر کم سابقه بوده است باعث کاهش تردد مردم در خیابان ها و معابر عمومی این شهر شده و موجب شده که بسیاری از شهروندان مهابادی به ویژه افراد سالخورده و کودکان برای فرار از گرما در ساعات گرم روز کمتر از منزل خارج شوند.

بسیار از شهروندان مهابادی نیز که از شدت گرما کاملا کلافه شده اند برای استفاده از خنکی هوا به بوستان ها و حاشیه دریاچه سد هجوم آورده اند تا با شنا کردن در آب این دریاچه ساعاتی از روز را در این مناطق سپری کنند.

بعضی از مردم فراری از گرما نیز هرچند امروز در ساعاتی از روز با قطعی ۱/۵ ساعته برق مواجه بودند با این وجود ماندن در منازل خود و استفاده از وسایل خنک کننده را در این روز گرم بر بیرون رفتن ترجیح داده اند.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: این گرمای شدید بر اثر نفوذ یک سامانه کم فشار حرارتی به استان و به تبع آن مهاباد ایجاد شده است و تا اواخر امروز در منطقه فعال خواهد بود.

اردلان محمدپور افزود: این شهرستان در طی چند سال اخیر تنها در مردادماه سال ۱۳۹۷ دمای ۴۳ درجه سانتی گراد را تجربه کرده است و دمای امروز مهاباد گرمترین روز سال ۱۴۰۰ تاکنون به شمار می رود.

وی اظهار داشت: از فردا و به تدریج تا روز دوشنبه هفته آینده بین سه تا پنج درجه از شدت گرمای هوا به تدریج کاسته خواهد شد. 

وی اضافه کرد: در شبانه روز گذشته دمای هوای این شهرستان در گرمترین ساعت ۴۲ درجه و در خنک ترین ساعت نیز ۲۱ درجه سانتی گراد بالای صفر بوده است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گرمترین و خنک ترین شهرهای آذربایجان غربی را در همین مدت به ترتیب پلدشت با ۴۵ و اشنویه با ۱۵ درجه سانتی گراد اعلام کرد.

شهرستان مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha