راه بازگشت آب به خوزستان

تهران- ایرنا- «حسین آخانی» استاد دانشگاه تهران و فعال محیط زیست با اشاره به مشکلات استان خوزستان گفت: در زمینه سیاست‌های آبی نیازمند تغییر رویکرد سیاستگذاران از نگاه سازه‌ای و مهندسی به نگاه محیط زیستی هستیم.

تابستان است و گرما دوباره در شهرهای کشور جولان می‌دهد. در این میان مساله کمبود آب در حوزه شرب و عمدتا در بخش کشاورزی در برخی از استان‌های کشور باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شده است. استان خوزستان از جمله این استان‌ها است که مردم این استان به خاطر کمبود آب و مشکلاتی که در نتیجه آن به وجود آمده در روزهای  اخیر با تجمعاتی که داشتند نسبت به این وضعیت اعتراض کردند.

هر چند این اعتراضات با سوء استفاده دشمنان مواجه شده است اما این مساله حقانیت اعتراضات مردم خوزستان را از بین نمی‌برد. رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بیان کردند که نمی‌توان نسبت به اعتراضات مردم خوزستان گلایه‌ای داشت. بنابراین مسئولان هرچه سریع باید فکر عاجلی برای حل مشکل این استان انجام دهند و با بازنگری در سیاست‌های حوزه مدیریت آب و محیط زیست مانع بروز این مشکل در استان‌های دیگر و به هم خوردن اکوسیستم کشور شوند.

اما برای بازنگری در سیاست‌های آبی کشور و جلوگیری از تشدید مشکل آب در ایران، نیازمند ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی هستیم. اینکه چرا کشور ما دچار این مشکل شده و چه سیاست‌ها و اقداماتی در این امر موثر بوده از جمله سوالاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در گفت‌وگو با «حسین آخانی» اکولوژیست و استاد دانشگاه تهران و همچنین فعال محیط زیست همین سوالات را مورد بررسی قرار دادیم.

سیاست‌های کنونی سدسازی را باید کنار بگذاریم

آخانی در تحلیل چرایی مشکلات به وجود در استان خوزستان، گفت: متاسفانه دهه‌ها است که در حوزه محیط زیست و آب به بیراهه رفتیم. در این مسیر همه دغدغه‌ها و نکاتی که متخصصان مطرح کردند مورد توجه قرار نگرفته است. تفکر سازه‌ای در مدیریت آب کشور بدون توجه به جغرافیای زیستی مردم ایران و توانمندی‌های این سرزمین در نهادهای مربوطه حاکم شده است. این نهادها فکر می‌کنند مسئله آب در کشور تنها با سدسازی قابل حل است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این نکته که نگاه سازه‌ای در کشور حاکم شده که آسیب زا است، ادامه داد: در مسئله نگاه سازه ای و سدسازی علاوه بر انتخاب رویکرد اشتباه، برخی منابع مالی و منفعت‌های مادی هم دخیل بوده است. همین امر باعث شده که مقابل تغییر این رویکرد مقاومت های شدیدی صورت گیرد. متاسفانه با وجود انتقادهای زیادی که از طرف متخصصین حوزه محیط زیست و آب متوجه این سیاست شده اما این انتقادها منجر به تغییر سیاست سدسازی در کشور نشده است.

این فعال محیط زیست افزود: در حالی ما به سیاست سدسازی ادامه می‌دهیم و همچنان این نسخه را تجویز می کنیم که این نسخه در کشورهای دیگر منسوخ شده است. در کشوری به سیاست سدسازی ادامه می‌دهیم که به گفته مسئولان ۷۰ درصد آب پشت سدها تبخیر می‌شود. این مشکل مدیریت ما در حوزه آب در همه جای ایران وجود دارد و تبعات آن را مشاهده خواهیم کرد. برخی بخاطر منافع مادی خود به حرف متخصصان گوش نمی دهند. اگر همین روند ادامه پیدا کند ما در استان های دیگر هم با مشکلات استان خوزستان مواجه خواهیم بود.

آب در ایران باید زیر زمین ذخیره شود

وی در پاسخ به این سوال که چه رویکردهایی برای اصلاح مسیرهای غلط گذشته باید اتخاذ کرد، گفت: من به عنوان متخصص اکولوژیست که این سرزمین را می شناسم و همچنین به تاریخ طبیعت این سرزمین احاطه دارم. معتقد هستم که ما در ایران آب را باید در زیر زمین ذخیره کنیم و جز این راه هیچ مسیر دیگری وجود ندارد. به همین دلیل سه هزار سال پیش ایرانیان قنات را  اختراع کردند.

وی افزود: ما آب را در این هوای گرم و سوزان پشت سدها ذخیره می‌کنیم که باعث تبخیر می‌شود. این سیاست باعث شده رودخانه‌های کشور خشک شود و تالاب ها از بین برود. در حالی که اگر ما آب را با همین مسیر طبیعی ذخیره می کردیم و اجازه می دادیم که آب در زیر زمین ذخیره شود. یک قطره هم آب کشور هدر نمی رفت. تفکر محیط زیستی در کشور باید حاکم شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha