کمیته استانی سازگاری با کم آبی در خصوص کشت فصلی تصمیم‌گیری می‌کند

اهواز- ایرنا- وزیر نیرو گفت: برابر تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کمیته استانی سازگاری با کم آبی در قانون لایحه بودجه برای تصمیم گیری درخصوص کشت فعلی و محدودیت های احتمالی آن از اختیارات لازم برخوردار است.

به گزارش ایرنا رضا اردکانیان روز شنبه در نشست مشترک ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی در محل استانداری خوزستان با اشاره به دغدغه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین مردم استان خوزستان در خصوص انتقال بین حوضه ای از سرچشمه‌های کارون اظهار داشت: مطابق با سیاست های دولت، هیچگونه انتقال آب حوضه به حوضه ای بدون مجوز زیست محیطی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: تنها انتقالی که تکمیل پروژه آن در دست پیگیری است، شیرین سازی آب دریا به منظور تامین نیاز فلات مرکزی ایران است.

وزیر نیرو به پیش بینی میزان منابع آبی ویژه کشت در ابتدای سال آبی و نحوه تخصیص آن اشاره کرد و گفت: برای تامین نیاز بخش کشاورزی جداول زمان بندی تعریف و بر اساس آنها مطابق با پیش بینی های هواشناسی از میزان بارندگی ها، اقدام می شود.

اردکانیان به اختیارات کمیته استانی سازگاری با کم آبی اشاره کرد و گفت: تصمیم گیری درباره ممنوعیت و محدودیت منابع آب بخصوص در بخش کشاورزی نیز برابر تایید نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل شده است.

تاخیر در بارش ها کشت پاییزی در خوزستان را تحت تاثیر قرار می دهد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رهاسازی آب ذخیره شده در سدهای استان خوزستان ویژه تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی که اقدام به کشت شلتوک کرده اند گفت: درصورتی که بارش ها با تاخیر صورت بگیرد، ممکن است که تامین آب کشت پاییزه در استان خوزستان تحت تاثیر این رهاسازی قرار گیرد.

وزیر نیرو بیان داشت: با این وجود با همکاری وزیر جهادکشاورزی در شب گذشته با پذیرش برخی ملاحظات، برای تامین کشت تابستانه استان برنامه ریزی لازم انجام شد.

مشکلات آب و فاضلاب در خوزستان نیازمند منابع مالی قابل توجهی است

اردکانیان با بیان اینکه در حال حاضر موضوع جمع آوری آب های سطحی نیز توسط شبکه های فاضلاب شهری در استان خوزستان انجام می شود گفت: ایجاد شبکه مجزا و همچنین کافی برای دفع آب های سطحی در خوزستان نیازمند منابع مالی قابل توجهی است.

وی بیان داشت: دولت دچار محدودیت های مالی خاصی است و در صورت برخی گشایش ها (رفع تحریم ها) امکان تامین منابع دولتی برای اجرای پروژه های مربوط به حوزه آب و فاضلاب، از شرایط بهتری برخوردار خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha