رشد ۸۵ برابری تجارت چین با کشورهای  «آ سه آن» در سه دهه گذشته

تهران- ایرنا- داده های رسمی نشان می دهند که تجارت بین چین و انجمن ملل جنوب شرق آسیا «آ سه آن»، از زمان برقراری روابط دو جانبه میان آنها در ۳۰ سال پیش تاکنون، ۸۵ برابر شده است.

به گزارش ایرنا از شینهوا، «رن هانگ بین» معاون وزیر بازرگانی چین روز شنبه گفت که این کشور به مدت ۱۲ سال متوالی، به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری «آ سه آن» جایگاه خود را حفظ کرده است. «آ سه آن» نیز در سال ۲۰۲۰ میلادی به بزرگ ترین شریک تجاری چین تبدیل شد.

این مقام چینی تاکید کرد که روابط تجاری دو جانبه میان چین و آ سه آن در نیمه اول سال جاری میلادی (۲۰۲۱) به پیشرفت پر قدرت خود ادامه داد و رشد ۳۸.۲ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته میلادی (نیمه اول سال ۲۰۲۰) ثبت کرد.

بر این اساس، «آ سه آن» به یکی از مقاصد سرمایه گذاری مهم خارجی چین و منبع سرمایه گذاری های مستقیم این کشور تبدیل شده است، آن هم در حالی که همکاری ها میان دو طرف در بخش هایی مانند تولید، کشاورزی، زیرساخت، تکنولوژی های فوق پیشرفته و اقتصاد دیجیتالی و سبز و سازگار با محیط زیست رونق گرفته است.

ارزش سرمایه گذاری های متقابل چین و آ سه آن تا ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۳۱۰ میلیارد دلار آمریکا برآورد شده، در حالیکه درآمد تجاری شرکت های چینی از انجام قراردادهای پروژه ای در کشورهای عضو انجمن آ سه آن نیز رقمی معادل ۳۵۰ میلیارد دلار آمریکا گزارش شده است.

معاون وزیر بازرگانی چین اعلام کرد که با نگاهی رو به جلو، چین فعالانه روابط اقتصادی و تجاری خود با آ سه آن را از طریق تقویت همکاری مقابل همه گیری کرونا و همکاری مشترک در مسیر اجرای توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای موسوم به « RCEP» گسترش خواهد داد.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که هجدهمین نمایشگاه چین و آ سه آن و اجلاس تجاری و سرمایه گذاری چین و  آ سه آن از ۱۰ تا ۱۳ سپتامبر سال جاری میلادی (۱۹ الی ۲۲ شهریورماه) در «نانینگ» مرکز منطقه خودمختار «گوانگشی جوانگ» در جنوب چین برگزار خواهد شد.

مساحت محل برگزاری این نمایشگاه ۱۲۴ هزار متر مربع گزارش شده است که عرصه ای ویژه برای اعضای توافق « RCEP» فراهم خواهد کرد؛ بسیاری از کشورها و تشکیلات اقتصادی امتداد طرح کمربند و جاده نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha