دیدار دومین مقام آمریکایی با رهبران جنوب شرق آسیا

نیویورک- ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دومین مقام دولت جو بایدن است که قرار است به زودی با رهبران کشورهای جنوب شرق آسیا دیدار و گفتگو کند.

پیش از بلینکن،  لوید آستین وزیر دفاع آمریکا اولین مقام بلندپایه دولت بایدن بود که به منطقه شرق آسیا سفر کرد.
به گزارش رسانه های آمریکایی ، دولت جو بایدن به دنبال نگاه جدیدتر در قبال جنوب شرق آسیا همزمان با توجه ویژه چین به این منطقه  است.
خبرگزاری رویترز از واشنگتن گزارش داد وزارت خارجه آمریکا روز شنبه به وقت محلی اعلام کرده بلینکن هفته آینده با رهبران جنوب شرق آسیا دیدار و گفتگو می کند.
رویترز به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا، هفته آینده برای پنج روز پیاپی با مقامات کشورهای آسیای جنوب شرقی به صورت مجازی دیدار خواهد کرد.
بلینکن در دیدارهای سالانه ده وزیر خارجه کشورهای عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی موسوم به آسه‌آن و سایر کشورها و نیز دیدارهای جداگانه‌ای با مقامات کشورهای حوزه "مکونگ پایین" متشکل از میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام، و تایلند شرکت خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز  قرار است در ماه آگوست به سنگاپور و ویتنام سفر کند.
وزیر خارجه آمریکا قرار است در دیدار با رهبران جنوب شرق آسیا درباره مسایل منطقه ای و بین المللی مذاکره و  بر تعهد واشنگتن برای همکاری با آ سه آن و شرکای بین المللی به منظور مقابله با همه گیری بیماری کووید -۱۹ و حمایت از بهبود اقتصادی تاکید کند.
وزیر دفاع آمریکا در سخنانی در سنگاپور اعلام کرده بود  که سفر وی با هدف تعمیق روابط واشنگتن با هم پیمانانش در این منطقه است.
روزنامه نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی نوشت این دیدگاه در عرصه سیاسی آمریکا وجود دارد که چین با یکسری اقداماتش از جمله بازدیدهای مقامات پکن از کشورهای جنوب شرق اسیا، ارائه وام ها و همچنین اخیرا توزیع واکسن از سوی چین، همچنان در منطقه جنوب شرق آسیا ریشه دوانده است.
با توجه به تمرکز دولت بایدن بر منطقه آسیا به عنوان یکی از محورهای سیاست خارجی دولت جدید واشنگتن، مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که منافع آمریکا در این منطقه همچنان مهم به شمار می رود.

تحلیلگران نیز معتقدند که احتمالا اقدامات دیپلماتیک بیشتری از سوی کاخ سفید در این منطقه طی ماههای آینده شکل خواهد گرفت. شماری از مقامات جنوب شرق آسیا اخیرا نارضایتی خود را نسبت به عدم رایزنی های رو در رو میان آنها و مقامت آمریکایی ابراز کرده بودند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha