آ.سه.آن تحت فشار برای منصوب کردن فرستاده ویژه میانمار

تهران- ایرنا - وزرای امور خارجه اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن ) این هفته پس از ماه ها مذاکراتِ بی حاصل، فرستاده ویژه برای میانمار را تعیین خواهند کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری « رویترز »، وزرای امور خارجه اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن ) که تحت فشار بسیار برای تعیین کردن فرستاده ویژه در امور میانمار هستند، پس از ماه ها مذاکرات شکست خورده و بی نتیجه برای یافتن نامزدِ مورد توافق همه اعضا این هفته فرستاده ویژه را مشخص خواهند کرد. 

شش ماه پس از اینکه ارتش میانمار دولت میانمار را سرنگون کرد، وزرای امور خارجه اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن ) قرار است روز دوشنبه در جلسه ای فرستاده ویژه میانمار را تعیین کنند تا گفت و گو ها میان ارتش و مخالفانش برای خاتمه دادن به خشونت ها در میانمار از سر گرفته شود.

ارتش میانمار «آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی و دیگر مخالفان سیاسی را در جریان سرکوبِ مرگبار معترضان پس از کودتای اول فوریه ( ۱۳ بهمن ) بازداشت و زندانی کرده است. 

سازمان ملل متحد، چین و آمریکا در میان بقیه اعضا که شامل خود میانمار نیز می باشد خواهان تلاش های دیپلماتیک برای بازیابی ثبات در میانمار هستند. 

میانمار از آغاز کودتا در این کشور با سرکوب مرگبار معترضان، فروپاشی اقتصادی و مهاجرت دسته جمعی پناه جویان رو به رو شده است. همچنین افزایش گسترش ویروس کرونا در این کشور سیستم بهداشت را نیز مختل کرده و در ماه های گذشته منجر به وقوع فاجعه انسانی در این کشور شده است. 

برپایه این گزارش از ماه آوریل تلاش برای انتصاب فرستاده ویژه آ.سه.آن در قالب " اجماعِ پنج مسئله " که از سوی رهبرانِ اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا  برای رویارویی با آشوب در میانمار پیشنهاد شده بود ادامه دارد. 

سازمان ملل متحد و آمریکا در هفته های گذشته، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن ) را ترغیب کردند تا انتصاب فرستاده ویژه را تسریع کنند. 

« اریوان یوسف » دومین وزیر خارجه برونئی جمعه شب اعلام کرد امیدوار است آخرین تصمیم برای این موضوع روز دوشنبه اتخاذ شود. وی در ادامه افزود: « بدون به دست گرفتن رهبری در امور میانمار از سوی  فرستاده ویژه بسیار دشوار است تا به شرایط این کشور بپردازیم. » 

برونئی امسال رئیس اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن ) است. این اتحادیه که شامل کشورهای دموکراتیک، دولت های تک حزبی کمونیست و اقتدارگراست بر سر موضوع انتصاب فرستاده ویژه به شدت دچار مشکل و جداافتادگی در میان اعضایش شده است.

براساس گزارش چهار منبع دیپلماتیک محلی، احتمال دارد اریوان یوسف به عنوان فرستاده ویژه انتخاب شود و مشاورانی داشته باشد اما جلسه مقامات ارشد آ.سه.آن روز پنجشنبه بدون رسیدن به هرگونه توافقی پایان یافت. این منابع افزودند علاوه بر تمامی اعضای اتحادیه، ارتش میانمار نیز باید این انتصاب را بپذیرد. 

همزمان اریوان یوسف تایید کرد یکی از ۴ نامزد برای انتصاب در سمتِ فرستاده ویژه آ.سه.آن می باشد. نامزدهای دیگر عبارتند از نماینده وزیر امور خارجه تایلند، وزیر خارجه پیشین اندونزی و دیپلماتی از مالزی. 

« مینگ آنگ هلینگ » رهبر ارتش میانمار در کنفرانس خبری امروز اعلام کرد، میانمار آماده است تا در چارچوب آ.سه.آن به همکاری با این اتحادیه ادامه دهد که شامل مذاکره با فرستاده ویژه این اتحادیه نیز می شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha