طرح اضطراری آبرسانی به شهر همدان تا پایان شهریور به بهره برداری می‌رسد

همدان- ایرنا- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان از بهره برداری طرح اضطراری آبرسانی به شهر همدان تا پایان شهریور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح ۲۰۰ لیتر در ثانیه آب به شبکه آبرسانی این شهر اضافه می شود.

«منصور ستوده» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تاکنون ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه به استان همدان اختصاص یافته است، افزود: این طرح شامل ۷۰ کیلومتر خط انتقال و ۱۵ هزار متر مکعب حجم مخزن است.

وی اظهار داشت: پیمانکاری این طرح بر عهده قرارگاه خانم الانبیا است و با برطرف کردن نواقص موجود، تا پایان شهریور عملیات اجرایی آن به پایان می رسد و بهره برداری از آن نیز آغاز خواهد شد.

ستوده تاکید کرد: در شرایط کنونی و به دلیل کاهش بارش ها نسبت به سال گذشته، همدان در وضعیت بحرانی و خشکسالی شدید و بی سابقه قرار گرفته است که اجرای این طرح می تواند راه حلی برای مقابله با این خشکسالی و کاهش بخشی از تنش آبی شهر همدان باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مصرف آب آشامیدنی همدان نزدیک به یک هزار و ۷۵۰ لیتر در ثانیه و معادل ۵۲ میلیون متر مکعب در سال است، عنوان کرد: با توجه به کاهش آبدهی چاه های آب آشامیدنی، حدود ۷۴ درصد از آب آشامیدنی همدان از طریق منابع سطحی و ۲۶ درصد از طریق آب های زیرزمینی و با استفاده از چاه های حفر شده در دشت همدان و بهار تامین می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه چاه های حفر شده از منابع مهم تامین آب آشامیدنی در همدان است، تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای تاکنون مجوز حفر ۱۲۸ حلقه چاه آب آشامیدنی شهری را با دبی ۲۷ میلیون متر مکعب در سال برای شهر همدان صادر کرده که براساس اعلام شرکت آبفا در حال حاضر تنها حدود ۷۰ حلقه آن ها با دبی ۴۵۰ لیتر در ثانیه فعال است.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به قدمت حفاری و بهره برداری این چاه ها و پمپاژ دائمی آن ها و افت سطح آب های زیرزمینی، کف شکنی، لایروبی و یا تغییر محل لازم است تا بر اساس توافق به عمل آمده با شرکت آب و فاضلاب استان، تعدادی از چاه‌های موجود دوباره حفاری و تجهیز شود.

کشت دوم در مزارع کشاورزی همدان ممنوع است 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان همچنین افزود: به منظور جلوگیری از تشدید تنش آبی استان انجام هرگونه کشت و برداشت دوم در مزارع کشاورزی ممنوع است و متخلفان این قانون به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

ستوده اظهار داشت: در وضعیت نامناسب بارش ها و کاهش نزولات آسمانی، افزایش دمای هوا و خشکسالی های پی درپی، بحران آب به عنوان یک معضل فراگیر در همه جای کشور گسترش یافته است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر حجم ذخیره آبی سد اکباتان همدان به عنوان یکی از مهم ترین منابع تامین آبی استان ۵۹ درصد نسبت به سال ۹۹ کاهش یافته، کشت پاییزه در اراضی پایین دست سد اکباتان و روستاهای شهر همدان به ویژه ینگجه، امزاجرد ، یکن آباد، گنج تپه و سایر روستاهایی که چاه‌های آب شرب در آن اراضی واقع هستند ممنوع است و کشاورزان باید تلاش کنند تا محصولات کم آب بری نسبت به گذشته در این مناطق کشت کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه ارزش وجود آب به عنوان حیات بخش زندگی بشر و دلایل وابستگی زندگی انسان به این مایع حیاتی برای کسی پوشیده نیست، بیان کرد: لزوم توجه افراد به بحران آب از جمله مواردی است که همواره باید در جامعه اطلاع رسانی شده و حساس سازی های لازم درباره این امر انجام شود.

وی ادامه داد: به دنبال بروز خشکسالی، کم آبی و افت ذخایر آب زیر زمینی استان، احتمال دارد بیش از نیمی از چشمه ها و قنات ها در استان از دست برود.

ستوده با اشاره به اینکه آورد رودخانه ای به مخازن سدی استان امسال به یک سوم میزان خود نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رسیده است، عنوان کرد: لازم است سیستم انتقال حق آبه سه روستای آبشینه، شورین و سنگستان که در پایین دست سد اکباتان قرار دارند از کانال و نهر سنتی به خط انتقال لوله اصلاح شود تا از هدر رفت آب، تبخیر آن و افزایش راندمان با توجه به کاهش منابع آبی این منطقه جلوگیری شود.

وی همچنین به آسیب های ناشی از فعالیت چاه های آب کشاورزی اشاره کرد و افزود: بهره‌برداری اصولی از منابع آب نیازمند درکی مشترک با کشاورزان است، در غیر این صورت همدان در حوزه تامین و توزیع آب بیش از این هم ممکن است با مشکل مواجه شود.

سدهای آبشینه، اکباتان، سرابی تویسرکان، شنجور رزن، شیرین سو، کلان ملایر و نعمت آباد اسدآباد از سدهای مهم استان همدان به حساب می آیند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha