وقوع زمین لرزه شدید در نزدیکی توکیو همزمان با برگزاری مسابقات المپیک

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش های خبری همزمان با برگزاری مسابقات المپیک، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶ ریشتر بامداد چهارشنبه ۴ اوت (۱۳ مرداد) سواحل ژاپن در نزدیکی شهر توکیو را لرزاند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از رسانه های خبری، شدت این زمین لرزه به حدی بود که لرزه‌های آن در دهکده المپیک نیز احساس شده است.

تلویزیون "ان اچ کی" ژاپن گزارش داد که این زلزله در ساعت ۵:۳۰ بامداد به وقت محلی به وقوع پیوسته است و مرکز آن در حدود ۴۰ کیلومتری زمین، در اعماق آب های ساحلی این کشور گزارش شده است.

به گفته مقامات ژاپن، اگرچه وقوع زمین لرزه ای با این شدت سبب افزایش سطح هشدارها در این کشور شده است، اما بنظر نمی رسد این مساله سبب افزایش خطر وقوع سونامی شود.

تا کنون گزارشی در خصوص شمار قربانیان و مجروحان این حادثه منتشر نشده است.
بنا بر گزارش‌های رسیده از شاهدان، این زمین لرزه بین ۲۰ ثانیه تا ۳ دقیقه طول کشیده و در جریان آن هیچ آسیبی به کسی وارد نشده است.

بر اساس گزارش های خبری، وقوع این حادثه طبیعی در سرزمین زلزله خیر ژاپن موضوع تازه ای نیست و اغلب زمین لرزه در ژاپن به وقوع می پیوندد و مقامات این کشور جزیره‌ای سال‌هاست که به کمک فناوریهای نوین موفق به محافظت از ساکنان در مقابل خطرات زلزله شده‌اند..
مارک برتا، خبرنگار استرالیایی که در زمان وقوع زمین لرزه در میانۀ پخش یک برنامه زنده در توکیو بود، خطاب به بینندگان گفت: «به شهر بازی‌های المپیک خوش آمدید؛ جایی که اکنون زمین لرزه‌ای را هم تجربه می‌کنیم. سقف بالای سر ما در حال حرکت است و ممکن است متوجه شوید چراغ‌ها و دوربین ما نیز حرکت می‌کنند.»

در دهکده المپیک نیز برای محافظت از ورزشکاران در مقابل خطرات احتمالی، تدابیر گسترده‌ای به اجرا گذاشته شده است. از جمله نصب دیواره‌های بزرگی برای جلوگیری از وقوع سونامی احتمالی تا ارتفاع حدود ۲۲ متر.

بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ درحالی برگزار می‌شود که بحران همه گیری ویروس کرونا نیز سلامت جهانیان را بطور جدی تهدید کرده است. در چنین وضعیتی هیروداتا هیروز، متخصص ژاپنی بلایای طبیعی به خبرگزاری فرانسه گفت که «اگرچه برای برگزارکنندگان المپیک امسال اجرای تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع کرونا در میان ورزشکاران و میهمانان خارجی یک اولویت مهم بود، اما آنها از خطرات احتمالی وقوع زلزله همزمان با برگزاری بازی‌ها نیز غافل نبودند.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha