وزیران دفاع آمریکا و روسیه تلفنی گفتگو کردند

نیویورک - ایرنا - وزیران دفاع روسیه و آمریکا روز چهارشنبه در تماسی تلفنی درباره "حمایت از شفافیت و تلاش برای کاهش خطر" میان دو کشور گفتگو کردند.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که  امروز لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و سرگئی  شایگو وزیر دفاع روسیه درباره موضوعات دو جانبه بحث و گفتگو کردند.
سخنگوی پنتاگون تصریح کرد هدف از این تماس تلفنی، حمایت از تلاش‌های صورت گرفته برای "شفافیت و کاهش خطر" پس از آغاز دوباره گفتگوهای ثبات راهبردی در وین میان واشنگتن – مسکو  از روز ۲۸ ژوئیه در ژنو سوئیس بود.

وندی شرمن وزیر خارجه آمریکا و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه اوایل مرداد ماه درژنو سوئیس مذاکرات درباره کنترل تسلیحاتی با یکدیگر مذاکره کردند.
وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این اعلام کرده بود در خلال این گفت‌وگوها به دنبال فراهم کردن بستر کاری برای کنترل تسلیحااتی در آینده و اقداماتی در راستای کاهش خطرات هستیم.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه  و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه و مسئول امور مربوط به روابط با آمریکا در دولت روسیه نیز به خبرگزاری تاس گفته بود مسائل مربوط به ثبات راهبردی (مسائل مورد اختلاف در عرصه های موشکی و هسته ای) در این مذاکرات مطرح و بررسی خواهد شد.
وزارت امور خارجه آمریکا در پی این گفتگوها اعلام کرد هیات های روسیه و آمریکا درباره ادامه گفتگوهای ثبات راهبردی در اواخر ماه سپتامبر توافق کردند و رایزنی های غیررسمی  قبل از برگزاری نشست اواخر سپتامبر ادامه می یابد.
شروع مذاکرات کنترل تسلیحاتی فراتر از مفاد معاهده استارت نو یکی از محورهای مهم دیدار چند ساعته جو بایدن و ولادیمیر پوتین در ماه گذشته در ژنو سوئیس بود.بایدن در آغاز به کار دولتش تاکید کرده بود به دنبال تمدید پیمان استارت ۳ برای حفظ توازن فعلی در نیروهای هسته‌ای دو کشور است.
بر اساس این پیمان نباید تعداد موشک‌های بالستیک و زیردریایی‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، برای طرفین بیش از ۷۰۰ فروند و موشک بالستیک و زیردریایی غیر مستقر از ۸۰۰ فروند بیشتر باشد. همچنین، نباید موشک‌های بالستیک و زیردریایی‌هایی که دارای کلاهک هسته‌ای هستند، برای هر یک از طرفین از ۱۵۵۰ فروند تجاوز کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha