گفتگوی تلفنی بلینکن با همتای قزاقستانی درباره وضعیت افغانستان

نیویورک - ایرنا - وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان و خروج کارکنان سفارت واشنگتن در کابل، با معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان درباره وضعیت افغانستان گفتگو کرد.

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با مختار تیلوبردی همتای قزاقستانی خود، او را از برنامه های واشنگتن برای کاهش نیروهای غیرنظامی آمریکایی با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان مطلع کرد.
بلینکن در حالیکه کشورش در حال خروج تمامی کارکنان سفارت خود از کابل است، مدعی شد ما متعهد به حفظ روابط دیپلماتیک و امنیتی قوی با دولت افغانستان هستیم.

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داد که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در حال انجام مذاکرات مخفی با شماری از کشورها برای استقرار مهاجران افغان در این کشورها است.
به گزارش ایرنا، چهار مقام آمریکایی به رویترز اعلام کردند که مذاکرات مخفی بایدن با کشورها برای استقرار مهاجران افغان است که زمانی با دولت آمریکا همکاری داشته‌اند.

پیش از این گزارش هایی در مورد مذاکرات آمریکا با کشورهایی مانند کوزوو و آلبانی برای استقرار مهاجران افغان در این کشورها منتشر شده بود.
طالبان در هفته‌های اخیر همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از این کشور پیشروی‌های سریعی داشته است. این حوادث و خروج نیروهای خارجی از افغانستان باعث برانگیختن نگرانی هزاران مترجم افغان شده است.

آمریکا همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان،برای خروج کارکنان سفارت خود سه هزار نیرو به این کشور اعزام کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha