امیر قطر به شرکت در اجلاس سران کشورهای همجوار عراق دعوت شد

تهران - ایرنا - نخست وزیر عراق با ارسال نامه ای به شیخ تمیم بن حمد امیر قطر وی را برای شرکت در اجلاس منطقه ای سران کشورهای همجوار عراق دعوت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه «الشرق» ، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق امروز (شنبه) برای تسلیم دعوتنامه « مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به امیر قطر وارد دوحه شد.  

دفتر رسانه‌ای مشاور امنیت ملی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «الأعرجی» در سفر به دوحه همچنین درباره توسعه روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها با مسئولان قطر گفت و گو می‌کند. 

پیشتر «علی المعموری» مشاور نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گذشته به شبکه تلویزیونی الشرق گفت که ترکیه، اردن، عربستان، ایران، امارات، قطر، کویت همسایگان عراق به همراه مصر و فرانسه برای شرکت در این اجلاس دعوت شده‌اند. 

وی افزود:  در این اجلاس که قرار است ۲۹ اگوست برگزار شود،  «عبدالله دوم» شاه اردن و «عبدالفتاح السیسی»  رئیس جمهور مصر حضور خواهند یافت و گفت و گوها برای شرکت مقامات بلند پایه سایر کشورهای برای شرکت در این اجلاس هنوز ادامه دارد.  

همچنین یک منبع رسمی عراقی به  الشرق گفت هدف این اجلاس را افزایش امنیت عراق، نقش آن در مبارزه با تروریسم و ​​حمایت از آن پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی آینده (در ماه اکتبر) و ایجاد یک فضا برای درک تفاهم بین کشورهای منطقه است. 

 «احمد الصحاف» سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق در گفت و گو با الشرق درباره موضوعاتی که در این اجلاس مورد بحث قرار خواهد گرفت، گفت: مقدمات دستور کار این نشست طی ۲ روز آینده مشخص خواهد شد. 

پیشتر دولت عراق از سران کشورهای همجوار خود از جمله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران،  «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان،  «عبدالله دوم» شاه اردن،  «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و «نواف الاحمد جابر الصباح» امیر کویت برای شرکت در این اجلاس دعوت کرده بود. عراق همچنین از مقامات پاکستان برای شرکت در این اجلاس کرده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha