گفتگوی بلینکن و عبدالله برای تلاش های فوری دیپلماتیک جهت کاهش خشونت ها

نیویورک - ایرنا - آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با پیشروی طالبان به سوی کابل با "عبدالله عبدالله" رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان درباره تحولات افغانستان و تلاش های فوری دیپلماتیک و سیاسی به منظور کاهش خشونت ها گفتگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا این تماس را سازنده خواند و گفت که در این گفتگو از تمام تلاش های دولت افغانستان برای دستیابی به یک توافق سیاسی قدردانی کردم.
بلینکن پیش از این در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور همچنان مدعی تعهد واشنگتن به روابط امنیتی و دیپلماتیک با دولت افغانستان شده بود.
به گزارش وزارت خارجه آمریکا، طرفین روز شنبه به وقت محلی درباره تحولات افغانستان و فوریت تلاش های دیپلماتیک و سیاسی جاری برای کاهش خشونت گفتگو کردند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه به وقت محلی اعلام کرد که با استقرار پنج هزار نیروی نظامی در افغانستان برای تسهیل خروج اتباع آمریکایی از این کشور موافقت کرده است.
واشنگتن پیش از این  اعلام کرده بود سه هزار نیروی نظامی برای خروج کارکنان سفارت خود  از کابل همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان اعزام کرده است.
منابع خبری از درگیری میان نیروهای دولتی افغانستان و نیروهای طالبان در اطراف کابل خبر دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از اسکای نیوز، منابع محلی گزارش دادند، صدای درگیری‌های پراکنده در نقاطی از کابل شنیده و برق کابل به صورت کامل در این شهر قطع شده است و صدای تیراندازی شنیده می شود.
اسکای نیوز افزود: جنگنده های آمریکایی کاروان نظامی طالبان را که درحال حرکت به سمت کابل بودند،  بمباران کردند.
شبکه الجزیره قطر نیز گزارش داد، حدود ۳۵ نظامی طالبان در حملات هوایی آمریکا در ۳ ولایت افغانستان کشته شدند.

بایدن در آوریل سال جاری اعلام کرد که کشورش تا بیستمین سالگرد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، همه نیروهای خود را از افغانستان خارج می کند. او پایان مأموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرد و گفت: من نسل دیگری از آمریکایی ها را به جنگ در افغانستان نخواهم فرستاد

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha