اردوغان با مشاور امنیت ملی امارات دیدار کرد

تهران- ایرنا- رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در اقدامی کم سابقه با میزبانی از طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات در ترکیه با وی گفت وگوهایی در مورد بهبود روابط دو کشور انجام داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، رییس جمهوری ترکیه و مشاور امنیت ملی امارات در مورد بهبود روابط بین دو کشور از جمله فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری با یکدیگر گفت وگو کردند.

دیدار روز چهارشنبه مقامات ارشد دو کشور پس از چندین سال تنش بین دو طرف و رقابت آنها در منطقه صورت گرفت. 

ابوظبی و آنکارا در سالهای گذشته سیاست‌های متضادی را در قبال مسائل منطقه از جمله جنگ داخلی لیبی و محاصره قطر اتخاذ کردند.

اردوغان در مورد روابط با امارات گفت که آنکارا در ماه‌های گذشته تماس‌هایی را با ابوظبی برقرار کرده و اگر مذاکرات خوب پیش برود امارات سرمایه‌ گذاری‌های جدی در ترکیه انجام خواهد داد.

اوضاع امنیتی فرودگاه کابل

رییس جمهوری ترکیه در یک مصاحبه تلویزیونی در مورد مسائل امنیتی در فرودگاه کابل نیز اعلان داشت که آنکارا برنامه‌های خود را مطابق با واقعیت‌های جدید برنامه ریزی می‌کند و مذاکرات را مطابق با همان پیش می‌برد.

وی ضمن اشاره به تخلیه ۵۵۲ شهروند ترکیه‌ای از افغانستان افزود که اولویت ترکیه تضمین صلح و امنیت ترک‌ها در افغانستان است.

اردوغان همچنین حضور نظامی ترکیه در افغانستان را تقویت کننده موضع دولت جدید کابل در عرصه بین المللی بر شمرد و گفت که احتمالا با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تا شروع هفته آینده گفتگو می‌کند.  

ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو که صدها نیرو در افغانستان دارد با ایالات متحده آمریکا در مورد ماندن نیروهای خود در این کشور آسیای میانه برای حفاظت از فرودگاه کابل گفتگو کرده است. 

منابع آگاه ترکیه‌ای این هفته به خبرگزاری رویترز گفتند که این برنامه‌های اصلی به علت هرج و مرج در کابل ناتمام ماند اما ترکیه همچنان به طالبان کمک امنیتی و فنی در فرودگاه ارائه می‌دهد.

اردوغان با استقبال از آنچه وی «اظهارات میانه رو» طالبان خواند، گفت که ترکیه آماده همکاری با آنها است زیرا آنها نسبت به روابط با ترکیه حساس هستند و امیدواریم این حساسیت آنها ادامه داشته باشد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha