گفتگوی تلفنی بلینکن با دبیر کل ناتو درباره بحران افغانستان

نیویورک - ایرنا - آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درباره بحران افغانستان و نشست مجازی وزرای خارجه ناتو در روز جمعه گفتگو کرد.

وزیران خارجه عضو ناتو قرار است فردا جمعه  (۲۰ اوت) در مورد آخرین تحولات افغانستان به صورت مجازی تشکیل جلسه دهند.
وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد در این نشست ، متحدان گرد هم می آیند تا درباره تحولات افغانستان و تلاش های ناتو برای اطمینان از تخلیه ایمن و منظم کارکنان متحدان و شرکای افغانستانی بحث کنند.
بلینکن و دبیر کل ناتو در این گفتگوی تلفنی برهماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای  در این اقدام و همچنین برنامه ریزی برای پیشروی ناتو در زمینه مشارکت در افغانستان تاکید کردند.
دبیر کل ناتو روز سه شنبه اعلام کرد به دنبال خبر سقوط کابل به دست طالبان و فرار اشرف غنی، ناتو همه حمایت های مالی از دولت افغانستان را متوقف کرد.

دبیرکل ناتو پس از ۲۰ سال اشغال خاک افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و ناتو مدعی شد: سرانجام رهبری سیاسی افغانستان در ایستادگی در برابر طالبان و دستیابی به راه حل صلح آمیز که افغان‌ها نومیدانه خواستارش بودند، ناکام شد.
وی افزود: ناکامی رهبران افغانستان منجر به اوضاع غم انگیزی شد که امروز شاهد آن هستیم.
استولتنبرگ همچنین ادعا کرد که هدف ناتو در افغانستان کمک به ایجاد یک دولت تداوم ‌پذیر بود، نه حضور دایمی. او فروپاشی دولت کابل در برابر طالبان بعد از ۲۰ سال تلاش را یک رویداد غم انگیز توصیف کرد.
بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد.
گروه طالبان ۲۴ مرداد ماه وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha