مهمترین رویدادهای خبری چهارمحال و بختیاری در هفته‌ای گذشت

شهرکرد - ایرنا - بسیج امکانات برای مقابله با کرونا، واکسیناسیون ۲۲.۷ درصد جمعیت هدف، مشاهده یک گونه جدید از پرندگان در تالاب گندمان، جمع‌آوری ۸۵ درصد خاطرات آزادگان و انجام ۵۰۲ مورد بازرسی از هیات‌های عزاداری از مهمترین رویدادهای خبری چهارمحال و بختیاری در هفته پایانی مرداد ۱۴۰۰ به شمار می‌رود.

در این هفته و همزمان با دهه نخست محرم، مردم چهارمحال و بختیاری نیز همچون دیگر مناطق کشور و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در غم شهادت سید و سالار شهیدان و یاران با وفایش به سوگواری و عزاداری پرداختند.

نماز ظهر عاشورا نیز امسال با افزایش نقاط برگزاری و به صورت محله‌ای برنامه‌ریزی شد و نمازگزاران با رعایت فواصل بهداشتی و با به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی، نماز جماعت ظهر عاشورا را در این استان اقامه کردند.

همچنین در این هفته، نشست‌های کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری، ستاد استانی مقابله با کرونا و جلسه فوق‌العاده اقتصاد مقاومتی، شورای تامین و بحران استان نیز برگزار شد و مسوولان در خصوص موارد مربوطه تصمیماتی را در نظر گرفتند.

بازدید امام جمعه شهرکرد در بیمارستان صحرایی برپا شده در شهرکرد

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد از بیمارستان صحرایی بر پا شده در محوطه مرکز آموزشی درمانی آیت‌الله کاشانی شهرکرد دیدن کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد علی نکونام در این برنامه علاوه بر عیادت از بیماران کرونایی بستری شده در این بیمارستان از مدافعان سلامت خواست تا همچنان با روحیه جهادی و توکل بر خدا به مردم خدمت‌رسانی کنند.

تمامی امکانات چهارمحال و بختیاری برای مقابله با کرونا بسیج می‌شود

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: در نشست فوری با حضور سپاه، نیروی انتظامی، معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، صنعت، معدن و تجارت، هلال‌احمر و بخش خصوصی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی فهرستی از پزشکان، پرستاران، تجهیزات، مکان، نیروی خدماتی، چادر صحرایی و دستگاه‌های اکسیژن موجود در استان که در اختیار دستگاه‌های دولتی و خصوصی است تهیه و سریع‌تر در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان قرار داده شود.

اقبال عباسی افزود: اگر دستگاهی در ارائه تجهیزات در اختیار خود به ستاد کرونا مقاومت کرد بر اساس سلسله مراتب قانونی با آن برخورد می‌شود.

عباسی، تامین نیروی انسانی را به مجموعه سپاه و بسیج استان واگذار کرد و گفت: لازم است در این خصوص در قالب طرح شهید سلیمانی فراخوان داده شود و نیروهای بسیجی و آموزش دیده هلال‌احمر جذب شود.

 ۲۲.۷ درصد جمعیت هدف چهارمحال و بختیاری علیه کرونا واکسینه شدند

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون علیه کرونا تا ۲۷ مرداد از جمعیت ۶۸۸ هزار و ۷۲۴ نفری هدف این طرح در استان، ۲۲.۷ درصد واکسن دریافت کردند.

سید راشد جزایری مجموع واکسن وارد شده به استان را تا این تاریخ ۲۱۹ هزار و ۷۴۸ دُز اعلام کرد و افزود: از این تعداد تاکنون ۲۰۷ هزار و ۷۸۶ دُز تزریق شده است.

وی تصریح کرد: بر این اساس تاکنون ۹۴.۶ درصد واکسن تحویل داده شده به استان تزریق شده است و ۱۱ هزار و ۹۶۲ دُز باقی مانده است.

یک گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری مشاهده و ثبت شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به مشاهده یک فرد پرنده با نام "گیلانشاه حنایی "برای نخستین بار در تالاب گندمان گفت: با ثبت مشاهده این گونه، شمار پرندگان به ثبت رسیده در این استان به ۲۹۲ گونه افزایش یافت.

شهرام احمدی افزود: ۲۰ مردادماه امسال از حضور یک فرد پرنده با نام فارسی گیلانشاه حنایی و نام علمی Limosa lapponica  برای نخستین بار در تالاب گندمان تصویربرداری شد که حضور این پرنده در کمیته ثبت پرندگان ایران نیز مورد تأیید قرار گرفت.

۵۰۲ بازرسی از هیات‌های عزاداری چهارمحال و بختیاری انجام شد

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس کرونا و همچنین برگزاری مراسم دهه نخست ماه محرم گفت: از ابتدای دهه محرم تا ۲۹ مرداد، ۵۰۲ مورد بازرسی از هیات‌های مذهبی استان انجام شد.

حجت‌الاسلام مهدی طاهری افزود: در این مدت همه نیروهای اداره کل و ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌ها با همکاری نیروی انتظامی و مراکز بهداشت بر نحوه برگزاری مراسم سوگواری اباعبدالله (ع) در هیات‌های مذهبی استان نظارت داشتند.

وی با اشاره به اینکه مراسم عزاداری دهه نخست محرم در ۴۵۰ نقطه برگزار شد، افزود: در این مدت با بازرسی‌های انجام شده  ۱۰۱ مورد تذکر شفاهی و سه تذکر کتبی به هیات‌های عزاداری استان ارائه شد.

سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی کشور ۴۳۰ میلیارد ریال است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: این میزان تسهیلات به نسبت برابر برای پرداخت به متقاضیان واجد شرایط در اختیار بانک‌های رفاه کارگران و توسعه تعاون قرار گرفته است.

حفیظ الله فاضلی همچنین افزود: در سال گذشته پنج هزار و ۵۹۱ فقره پرونده مربوط به تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری با احتساب سهم نهادهای حمایتی در چهارمحال و بختیاری به ارزش پنج هزار و ۱۱۷ میلیارد ریال به بانک‌های عامل استان ارسال شد.

جوجه‌ریزی برای تامین مرغ در چهارمحال و بختیاری ۱۸ درصد افزایش یافت

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: جوجه‌ریزی برای مرغ مورد نیاز بازار در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان ۱۸ درصد رشد داشته است که بر این اساس نباید کمبودی در خصوص تامین گوشت مرغ وجود داشته باشد.

سام مردانی افزود: تولید مرغ در سال جاری با کمبودی روبرو نیست و برای روزهای پیش رو با تولید روزانه بین ۸۰ تا ۹۰ تن جهت تامین نیاز مصرف‌کنندگان برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: چنانچه مشکلی در خصوص کمبود مرغ در استان وجود داشته باشد مربوط به بخش توزیع است چرا که هنوز سامانه رهتاب به طور کامل در خرده‌فروشی‌ها فعال نشده است.

تولید ناخالص داخلی چهارمحال و بختیاری رشد ۲۰.۷۱ درصد داشت

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت:‌ تولید ناخالص داخلی یا GDP استان (به قیمت‌های جاری بازار) از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ سالانه به‌طور میانگین ۲۰.۷۱ درصد رشد داشت، در حالی که این میزان رشد در سطح کشور در همین دوره ۱۸.۹۸ درصد بوده است.

علی شهریارپور تاکید کرد:‌ تولید ناخالص داخلی  استان در سال ۱۳۹۲ برابر ۶۸ هزار و ۷۶۸ میلیارد ریال بود که در سال ۱۳۹۶ به ۱۱۶ هزار و ۸۹ میلیارد ریال رسید و در سال ۱۳۹۸ به ۲۱۲ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال افزایش یافت.

وی افزود: کل ارزش افزوده فعالیت‌های اقتصادی چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۲ برابر ۶۸ هزار و ۳۲۴ میلیارد ریال بود که در سال ۱۳۹۶ به ۱۱۴ هزار و ۳۱۹ میلیارد ریال رسید و در سال ۱۳۹۸ تا ۲۱۰ هزار و ۳۹۱ میلیارد ریال افزایش یافت.

۸۵ درصد خاطرات آزادگان چهارمحال و بختیاری جمع‌آوری شد

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون ۸۵ درصد خاطرات آزادگان استان در قالب اسناد تاریخ شفاهی جمع‌آوری و تدوین شده است.

فریبرز نجفی تعداد آزادگان سرافراز دوران هشت سال دفاع مقدس استان را ۵۰۸ نفر اعلام کرد و افزود: ۹۰ درصد آزادگان استان بعد از گذراندن دوران اسارت، ادامه تحصیل دادند و مدارک علمی بالا را کسب کردند و تعداد بسیاری از آنان در دستگاه‌های اجرایی استان مشغول به فعالیت شدند.

بیمارستان درمان اضطراری جمعیت هلال احمر در فارسان راه‌اندازی شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع کرونا و تکمیل شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی گفت: بیمارستان درمان اضطراری این جمعیت در بیمارستان فارسان راه‌اندازی شد.

ایرج کیانی افزود: این بیمارستان برای ارائه خدمات فوریتی و بیمارستانی با  ۳۰تخت و تمام امکانات درمانی در بیمارستان سیدالشهدا راه‌اندازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر استان آمادگی کامل را برای همراهی و همکاری با دانشگاه علوم پزشکی در راستای مقابله با ویروس کرونا اعلام کرده است، افزود: فعالیت قرارگاه عملیاتی کرونا نیز در جمعیت هلال احمر استان آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha