۳۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۱۷
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84444215
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سخنگوی پنتاگون: وضعیت فرودگاه کابل متغیر است

نیویورک - ایرنا - جان کربی سخنگوی پنتاگون با ادعای اینکه ماموریت دیپلماتیک آمریکا در کابل همچنان ادامه دارد، اظهار داشت وضعیت فرودگاه کابل هر ساعت تغییر می‌کند.

وی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود که وضعیت سیال و پویا است و تقریبا هر ساعت تغییر می کند و در مکان های اطراف فرودگاه بسیار متغیر است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با بیان اینکه وزارت دفاع با وزارت خارجه در تماس و هماهنگی است، اضافه کرد که فرماندهان نظامی در مورد آنچه که به نفع غیرنظامیان است، تصمیم می گیرند.
کربی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت گروه های تروریستی مانند داعش و القاعده گفت که قصد نداریم وارد جزئیات خاصی شویم.
وی همچنین گفت که تاکنون دلیلی برای درگیری مستقیم با طالبان وجود نداشته است.

خروج ۱۷ هزار نفر از افغانستان/ دو هزار و ۵۰۰ آمریکایی
ژنرال هنک تیلور معاون ستاد مشترک عملیات منطقه ای آمریکا نیز با بیان اینکه عمیلیات خارج کردن افراد از افغانستان ادامه دارد، گفت: وضعیت در فرودگاه کابل هر ساعت تغییر می‌کند و عملیات ما در  افغانستان تامین امنیت فرودگاه کابل و فرماندهی عملیات هوایی برای انتقال مردم است.
وی افزود: با سران طالبان به خصوص در کابل ارتباط مدام داریم و دیپلماسی در افغانستان ادامه دارد.

این مقام نظامی آمریکا ادامه داد از ۱۴ اوت، زمان آغاز عملیات خروج از افغانستان تا کنون حدود ۱۷هزار نفر از این کشور خارج شده‌اند و پنج هزار و ۸۰۰ نظامی آمریکایی در این کشور وجود دارند.تاکنون دو هزار و ۵۰۰ آمریکایی از افغانستان خارج شده اند. در تلاش هستیم روند خروج از افغانستان را بصورت ایمن تکمیل کنیم.

سخنگوی پنتاگون روز گذشته  درباره حضور القاعده و داعش در افغانستان گفت که می‌دانیم القاعده و گروه داعش در افغانستان حضور دارند اما این حضور گسترده نیست.
وی مدعی شد حضور القاعده در افغانستان به اندازه ای نیست که همانند ۲۰ سال پیش تهدیدی برای سرزمین آمریکا باشد.
سخنگوی پنتاگون ادعا کرد هدف ما در افغانستان از بین بردن القاعده و جلوگیری از حمله آن به ما بود و ما در این کار موفق شدیم.
کربی همچنین گفت که ماموریت نیروهای آمریکایی در دفاع از فرودگاه کابل ادامه دارد و این فرودگاه امن است و پروازها بصورت فزاینده ای در حال انجام است.
وی اضافه کرد پروازها از فرودگاه کابل به سوی مناطق امن نظیر قطر انجام می شود.
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تصریح کرد روز جمعه پروازهایی از افغانستان به سوی آلمان انجام شده است.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا روز جمعه آمار دقیقی از تعداد آمریکایی هایی که هنوز در افغانستان حضور دارند، نداد و اعلام کرد مقامات هنوز در حال بررسی آمار دقیق هستند.
بایدن اضافه کرد که حدود ۶ هزار سرباز آمریکایی در فرودگاه کابل هستند و از ماه جولای تاکنون ۱۸ هزار نفر از افغانستان خارج شده اند که از این میان ۱۳ هزار نفر از ۱۴ ماه جاری (اوت) تاکنون از این کشور خارج شده اند.
اظهارات روز جمعه رییس جمهوری آمریکا تنها چند ساعت پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر توقف پروازهای تخلیه افراد گرفتار در فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل منتشر می‌شود.  
بایدن به دلیل آشفتگی، خشونت و کشته شدن بیش از ۱۲ نفر از شهروندان افغانستان در اطراف فرودگاه کابل و همچنین خروج آشفته نیروهای آمریکایی از افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است.  
بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد. گروه طالبان روز یکشنبه هفته گذشته وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد. 

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha