تاکید امیر قطر و رئیس جمهوری عراق بر ثبات و امنیت در منطقه

تهران – ایرنا – امیر قطر و رئیس جمهوری عراق در گفت‌وگوی تلفنی با بررسی اوضاع و تحولات جاری در منطقه بر ثبات و امنیت در خلیج فارس و آسیای غربی تاکید کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، تارنمای اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری عراق اعلام کرد که «برهم صالح»، رئیس جمهوری عصر شنبه، (۲۱ اوت ۲۰۲۱ ) در تماس تلفنی با «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر با او در باره تحولات جاری منطقه و مناسبات دو کشور گفت و گو کرد.

بر پایه این گزارش، در تماس تلفنی صالح و شیخ تمیم، روابط برادرانه و مشترک دو کشور و راه های تقویت آن در بخش های گوناگون با هدف دستیابی به منافع دو ملت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین دو طرف درباره شماری از موضوع های مورد علاقه منطقه ای و بین المللی گفت و گو و بر اهمیت تحکیم امنیت و ثبات در سراسر منطقه تأکید کردند.

خبرگزاری رسمی قطر نیز اعلام کرد که شیخ تمیم و صالح در تماس تلفنی رئیس جمهوری عراق روابط دو کشور برادر و راه های حمایت و توسعه آنها را بررسی کردند.

روسای دو کشور همچنین در مورد چندین موضوع مورد علاقه مشترک از جمله مسائل جاری منطقه گفت و گو کردند.

گفت و گوی مقامات دو کشور در آستانه برگزاری نخستین اجلاس کشورهای همسایه عراق در روزهای آینده انجام شد.

 اجلاس کشورهای همسایه عراق در بغداد در ۲۸ و ۲۹ ماه جاری میلادی (ششم و هفتم شهریور ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.

 گزارش رسانه های عراقی حاکی است که دولت عراق  تاکنون از همه سران کشورهای همجوار خود از جمله «سید ابراهیم رئیسی» رییس جمهوری ایران، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی، «عبدالله دوم» پادشاه اردن، «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه و «نواف الاحمد جابر الصباح» امیر کویت، «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» و برخی دیگر از مقامات کشورهای همسایه برای شرکت در این جلسه دعوت رسمی به عمل آورده  است.
علاوه بر سران کشورهای همجوار عراق قرار است تعدادی از سران منطقه و بین المللی و نهادهای بین المللی در این کنفرانس با هدف حل مشکلات و برقراری ثبات و آرامش در عراق و منطقه شرکت کنند.

در همین راستا، «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق یکشنبه گذشته در سفر به «دوحه» پایتخت قطر از شیخ تمیم برای شرکت در نشست سران کشورهای همسایه عراق در بغداد دعوت کرد.

هدف عراق از میزبانی نشست همسایگان این کشور، کاهش تنش در منطقه و تمرکز کوشش ها برای مبارزه با گروه های تروریستی است.

بغداد می خواهد روابط اقتصادی خود را با کشورهای همسایه تقویت و درهای خود را به روی سرمایه گذاری ها به ویژه طرح های اقتصادی و عمرانی در مناطق آسیب دیده از حملات سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ گروه تروریستی داعش باز کند.

«حسن ناظم»، سخنگوی دولت عراق پیشتر در باره این نشست گفت که اجلاس با حضور کشورهای مهم منطقه و در دو  محور سیاسی و اقتصادی برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد که نشست بغداد در پایان ماه جاری میلادی برگزار می شود کشورهایی مهم منطقه و بیرون منطقه در آن شرکت خواهند کرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha