۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۴:۰۸
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84445525
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آستین: هیچکس فکر نمی کرد که افغانستان در ۱۱ روز سقوط کند

تهران- ایرنا- لوید آستین وزیر دفاع دولت بایدن با اعتراف به نداشتن اشراف اطلاعاتی و عملیاتی در افغانستان بعد از ۲۰ سال حضور اشغال گرانه در این کشور روز یکشنبه گفت: هیچکس فکر نمی کرد که افغانستان در طول ۱۱ روز سقوط کند.

به گزارش ایرنا، لوید رییس پنتاگون بعد از یک هفته از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت: پیش بینی دقیق بسیار دشوار بود، همه اینها در بازه ای حدود ۱۱ روز رخ داد. هیچ کس پیش بینی نکرد که دولت در این مدت سقوط خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه افزود: ارزیابی هایی که من قبل از تصرف گروه طابان خوانده بودم تخمین زده شده بود که سقوط اففانستان یک الی دو سال و  یا حداقل چندین  ماه طول خو اهد کشید.

آستین تاکید کرد با پیشروی های طالبان مقامات آمریکایی تنها توانستند نظاره گر تسلیم شدن نیروهای افغان به طالبان باشند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا میز یکشنبه شب در دفاع از عملکرد نچندان جالب تیمش اظهار داشت اولویت ما در کابل خروج اتباع آمریکایی از افغانستان در سریع ترین زمان ممکن است.

وی افزود در حال بررسی خروج متحدان افغانستانی خود که با آمریکا کار کردند و نیز دیگر گروههای در معرض خطر هستیم.

به دنبال تصمیم جدی آمریکا برای خروج تمام نیروهای خود از افغانستان، پنتاگون روز شنبه اعلام کرد که طی هفته گذشته ۱۷۰۰۰ نفر از افغانستان تخلیه شده اند و تا پایان ماه جولای نیز حدود ۲۲۰۰۰ نفر از این منطقه خارج شده اند.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد.

در هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و سرانجام۲۴ مرداد وارد کابل شد و دولت محمد اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha