هواپیماهای ترابری ارتش آمریکا عازم افغانستان شدند

تهران - ایرنا - تارنمای شبکه خبری سی ان ان نوشت با توجه به انتظار نزدیک به 2 هزار نفر در فرودگاه بین المللی کابل برای خروج از افغانستان، قرار است ده ها فروند هواپیمای ترابری سنگین ارتش آمریکا روز دوشنبه در فرودگاه کابل بر زمین بنشینند.

به گزارش ایرنا از تارنمای سی ان ان؛ بر اساس برنامه ریزی ها، ۳۳ فروند هواپیمای چهار موتوره سی ۱۷ نیروی هوایی آمریکا در ۲۴ ساعت آینده در فرودگاه حامد کرزی بر زمین خواهد نشست که هر یک توانایی انتقال ۴۰۰ نفر را دارد.

سی ان ان افزود واشنگتن سیاست خود را در باره افراد مجاز به حضور در فرودگاه تغییر داده و از روز دوشنبه تنها شهروندان آمریکا، دارندگان گرین کارت و شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو"، مجاز به گذر از دروازه های فرودگاه و ورود به محوطه آن هستند.

مقام های آمریکا افزودند که نیروهای طالبان با بررسی اسناد و مدارک شناسایی افرادی که قصد ورود به فرودگاه دارند، به نظامیان آمریکا برای جداسازی آنان کمک می کنند. 

 حتی با اجرای محدودیت های تازه، هزاران افغان که بیشتر مردان بدون اسناد و مدارک در سن خدمت ارتش هستند، در فرودگاه باقی مانده اند.

به گفته یک مقام کاخ سفید واشنگتن، به رغم انتقال داده شدن بیش از سه هزار تن از ۱۴ اوت (23 امرداد ماه) با هواپیماهای آمریکا و متحدانش از فرودگاه کابل که شامل نزدیک به پنج هزار تن در دوره ۱۲ ساعته روز یکشنبه می شود، این مکان هنوز لبریز از شهروندانی است که تلاش می کنند با هواپیما از این کشور بیرون بروند.

در پی توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. در هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و توانست در ۲۴ مرداد و پس از سقوط دولت اشرف غنی، وارد کابل شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان