رایزنی های ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا برای ارسال واکسن به ایران

نیویورک - ایرنا- شرکت های خصوصی، موسسات خیریه و ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا این روزها همزمان با اوج گیری بیماری کووید ۱۹ در ایران در تلاشند تا مقادیری از واکسن تولید خارج از آمریکا را از کانال های مختلف تهیه و به ایران ارسال کنند.

معاون دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن می گوید: در پی همبستگی و همدلی ایرانیان مقیم امریکا و کانادا با ملت بزرگ ایران از کانال های مختلف برای تهیه واکسن تولید خارج از آمریکا و ارسال آن به ایران هماهنگی و تلاش هایی صورت گرفته است.

ابوالفضل مهرآبادی در گفتگوی اختصاصی با ایرنا افزود: برخی شرکت های خصوصی اعلام کرده اند که دارای ۴۰ میلیون دز واکسن در کشور هلند هستند که حاضر به همکاری با ایران و ارسال مقادیر مورد نیاز به قیمت روز بازار هستند که جمعیت هلال احمر ایران در این زمینه در حال رایزنی است.

این مقام دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی تصریح کرد: همچنین برخی ایرانیان که در سطوح بالای اقتصادی و علمی در آمریکا فعالیت دارند با شرکت های واکسن سازی مکاتباتی داشته اند که موضوع قرارداد با این شرکت برای تهیه و فروش واکسن در حال بررسی است.

وی افزود: یک موسسه خارجی مقیم آمریکا  نیز با همکاری یونیسف از طریق کمک های جمع آوری شده در حال تهیه حدود ۵۰۰ هزار دز واکسن فایزر تولید خارج از آمریکا هستند تا از طریق یونیسف به ایران ارسال کنند.

مهرآبادی اظهار داشت: دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی همچنین ایرانیانی را که خواستار کمک به هموطنان خود بوده اند، به سازمان های غیرانتفاعی که دارای مجوز جمع آوری کمک مالی برای مردم ایران هستند، معرفی کرده است تا بتوانند کمک های خود را برای پشت سر گذاشتن این دوران سخت برای ملت بزرگ ایران ارسال کنند.

معاون دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی در پاسخ به این سوال که آیا ایرانیان مقیم کانادا نیز تاکنون اقدامی در این زمینه انجام داده اند؟ گفت: برخی ایرانیان مقیم کانادا در تلاشند  مازاد واکسن موجود در کشور کانادا را برای مردم ایران تهیه کنند چرا که دولت کانادا ۱۷۰ میلیون دز واکسن مازاد برای فروش و اهدا دارد.

معاون دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی در پاسخ به سوالی درباره نحوه پرداخت هزینه های تهیه و خرید واکسن گفت: با توجه به مجوز کلی که دولت آمریکا یک ماه پیش در رابطه با نیازهای پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا صادر کرد، هیچ منع قانونی در این زمینه وجود ندارد و نیازی به اجازه کتبی از وزارت خزانه داری آمریکا نیز نیست.

 این مقام دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن افزود: بر اساس این مجوز، شرکت های داروسازی و خصوصی که بخواهند داروهای مربوط به مقابله با کرونا را به ایران صادر کنند، مشکلی نخواهند داشت.

معاون دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی اظهار داشت: همزمان با آغاز بیماری همه گیر کووید ۱۹ در دنیا،  سازمان های خیریه درآمریکا با همکاری و هماهنگی دفتر حفاظت منافع شروع به جمع آوری کمک های ایرانیان خارج از کشور برای تامین تجهیزات پزشکی برای مردم ایران کردند که مبالغ آن قابل توجه است.

مهرآبادی افزود: بخش عمده این کمک ها توسط بنیاد رازی با همکاری و همراهی دفتر حفاظت منافع وسایل و تجهیزات پزشکی تهیه و از طریق هلال احمر به ایران ارسال شد.

 وی اضافه کرد: از طریق جمعیت هلال احمر ایران دستگاههای کمک تنفسی "بای پپ" و "ونتیلاتور" ، دستکش و دیگر تجهیزات پزشکی تهیه شده از سوی بنیاد رازی  به هلال احمر ایران ارسال شد تا به مناطق محروم ایران از جمله سیستان و بلوچستان، خوزستان، لرستان، کردستان و دیگر مناطق ارسال شود.

رایزنی های ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا برای ارسال واکسن به ایران

مهدی فرید زاده رئیس انجمن بین المللی فرهنگ ایران در نیویورک نیز در گفتگو با ایرنا اعلام کرد یکی از شرکت ها مقادیری واکسن کووید ۱۹ خارج از آمریکا را در صورت داشتن مجوز می تواند برای ایران تهیه کند که مجوزهای طرف ایرانی اعم از هلال احمر و وزارت بهداشت اخذ شده است.

وی افزود: فروشنده مجوزهایی را از شرکت خریدار می خواهد از جمله اینکه حتما باید خریدار دولت ایران یا نماینده دولت ایران باشد و همچنین توان تامین مالی خرید واکسن را داشته باشد و چنانچه واکسن برای دراز مدت باشد، با قیمت نازل تری به فروش می رسد.

فرید زاده تصریح کرد: از آنجا که به دلیل وضعیت کرونا در ایران، تهیه واکسن در اولویت قرار دارد، در تلاش هستیم هر چه سریعتر قرارداد را به  نتیجه برسانیم.

رئیس انجمن بین المللی فرهنگ ایران در نیویورک درباره فعالیت های برخی موسسات خارجی مقیم آمریکا نیز گفت: این موسسه ها مکاتباتی با یونیسف داشته تا از طریق این نهاد بین المللی بتواند مقادیری واکسن کووید ۱۹ را به ایران اهدا کند که هنوز توافق آن نهایی نشده است.

 فرید زاده افزود: ایرانیان مقیم آمریکا علاوه بر کمک های مالی، همچنین هزینه های حمل و نقل واکسن از طریق یونیسف را متقبل شده اند چون هزینه های حمل و نقل در آمریکا بالاست.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی ۲۲ مرداد ماه در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه صف‌هایی که در رابطه با واکسیناسیون و تهیه دارو شکل می‌گیرد بایستی سریعا جمع شوند و با مدیریت مناسب شاهد اینگونه صف‌ها نباشیم، گفت: دارو به اندازه کافی وجود دارد و روند واکسیناسیون نیز سرعت خواهد گرفت.

رئیس جمهوری اظهارداشت: برای اختصاص ارز به واردات واکسن کرونا هیچ مشکلی وجود ندارد و واردات واکسن، همزمان با تولید واکسن داخلی سرعت گرفته است و این جزو اولویت‌های دولت است که معاون اول رئیس جمهور با جدیت پیگیری می‌کند و امیدواریم با وارداتی که انجام می شود در زمان کوتاهی شاهد واکسینه شدن درصد زیادی از مردم باشیم.

همچنین وزارت خزانه داری آمریکا انجام برخی معاملات مربوط به بیماری همه گیر کووید ۱۹ را به استثنای تعدادی از بندهایی که شامل ممنوعیت معاملات و مقررات مبادلات و تحریم‌های ایران است، از ساعت ۱۲:۰۱ به وقت منطقه شرقی ۱۷ ژوئن ۲۰۲۱ (مصادف با ساعت ۲۰:۳۱، جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ به وقت تهران) مجاز اعلام کرد.

طبق دستورالعمل جدید خزانه داری آمریکا، صادرات کالا و فن آوری که در ارتباط با پیشگیری، درمان، تشخیص ویروس کرونا مورد استفاده قرار می گیرند، شامل تحریم نخواهند بود.

بر اساس این دستور العمل،  برخی مبادلات مرتبط با کووید-۱۹ که به موجب مقررات مبادلات و تحریم‌های ایران ممنوع بوده‌اند مجاز می‌شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha