"اسماعیلی" بر مدار انتظارات بخش فرهنگ کشور

ارومیه- ایرنا- "محمدمهدی اسماعیلی" وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم بر مدار انتظارات بخش فرهنگ قرار داشته و نخبگان این حوزه و همچنین نمایندگان مجلس، اقبال خاصی به این وزیر جوان دارند.

به گزارش ایرنا، دولت سیزدهم از نیمه مرداد امسال فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده ولی فرایند بررسی صلاحیت وزرای این دولت برای حضور در کابینه سیزدهم همچنان در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.

طبق بررسی های کارشناسی صورت گرفته، بسیاری از اعضای کابینه پیشنهادی آیت الله رئیسی به مجلس شورای اسلامی، مورد اقبال نمایندگان خانه ملت قرار گرفته اند.

یکی از وزرایی که با وجود جوان بودن، مورد اقبال ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و البته نخبگان خارج از مجلس قرار گرفته، "محمدمهدی اسماعیلی" وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی است که صلاحیت وی برای نشستن بر کرسی این وزارتخانه، امروز سه شنبه بررسی می شود.

اسماعیلی که سال ها در حوزه فرهنگ و زیرمجموعه های آن با تکیه بر فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی تلاش کرده، زمام امور این بخش مهم را به احتمال زیاد با تایید صلاحیت در مجلس شورای اسلامی به دست خواهد گرفت که البته امیدواری ها برای بهبود وضعیت این بخش، در این صورت بسیار بیشتر خواهد بود.

در برنامه های مفصل و ۸۳ صفحه ای اسماعیلی نیز، برنامه ریزی های گسترده ای در راستای بهبود وضعیت حوزه زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده که از جمله آنها می توان به احیا و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، ایجاد زمینه گسترش آزادی های مشروع و قانونی در کشور برای شکوفایی استعدادهای فرهنگی هنری، تقویت وحدت و هویت ملی مبتنی بر اسلام و انقلاب اسلامی و تمدن و فرهنگ ایرانی در زبان فارسی، مقابله علمی و خردمندانه با تهاجم فرهنگی دشمن و سالم‌سازی فضای فرهنگی کشور، حمایت از متفکران، تولیدکنندگان و دست اندرکاران امور فرهنگی و هنری، توسعه صحیح شاخص‌های فرهنگی کشور در حوزه‌های مطبوعات کتاب فیلم نمایش موسیقی هنرهای تجسمی، توجه ویژه به کودکان، نوجوانان و جوانان در برنامه‌ریزی و تولیدات فرهنگی و هنری، توجه به شخصیت کرامت و منزلت زنان در برنامه‌های فرهنگی هنری، برنامه‌ریزی جهت توسعه کمی و کیفی محصولات فرهنگی و برش استانی از تحولات فرهنگی مطابق با اقتضائات فرهنگی بومی و منطقه‌ای، اشاره کرد.

وزیر پیشنهادی ارشاد یک نخبه انقلابی است

"اسماعیلی" بر مدار انتظارات بخش فرهنگ کشور

رییس سازمان بسیج اساتید آذربایجان‌غربی و عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه هم در خصوص "محمدمهدی اسماعیلی" وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتقاد دارد که او، یک جوان خوش‌فکر، نخبه، پر انرژی و انقلابی است که توان تحول مثبت در این وزارت‌خانه را دارد.

محمدحسن جوادی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از نقاط قوت کابینه معرفی شده به مجلس است، اظهار داشت: باید با همکاری، همدلی و احساس مسوولیت از جوانان خوش سابقه و انقلابی در راستای اعتلای ایران اسلامی بهره مند شد.

وی کابینه پیشنهادی دولت به مجلس را امیدوار کننده دانست و افزود: دولت جدید با هم فکری و مشورت با متخصصان کابینه خود را به مجلس معرفی کرد؛ به نظرم در حالت کلی کابینه پیشنهادی دولت توانایی رفع مشکلاتی که کشور به آن مبتلاست را دارد.

رویکرد وزیر پیشنهادی فرهنگ، تقویت تمدن و فرهنگ اسلامی است

"اسماعیلی" بر مدار انتظارات بخش فرهنگ کشور

رییس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی هم به رویکرد نخبگان در خصوص وزیر ارشاد صحه گذاشت و گفت: رویکرد محمدمهدی اسماعیلی گزینه پیشنهادی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تلاش برای تقویت تمدن و فرهنگ اسلامی است.

حجت‌الاسلام سید سلمان ذاکر افزود: با تقویت فرهنگ و تمدن اسلامی، این فرهنگ در مقابل تمدن‌های غربی ایستادگی می‌کند و دوام می‌آورد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین توجه به مشکلات اصحاب رسانه و خبرنگاران از جمله موضوع بیمه و تلاش برای حل آن‌ها از دیگر رویکردهای اسماعیلی است.

ذاکر با اشاره به کارآمدی و فسادستیزی به عنوان یکی از ویژگی‌های آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، بیان کرد: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست و از این روحیه برخوردار است.

وی البته انتظارات خود را نیز بیان کرد و ادامه داد: انتظار می رود اسماعیلی با توجه به قواعد سیاسی امام راحل، فرهنگ ایثار و شهادت، کرامت انسانی و توجه واقعی به هنرمندان گام‌های جدی برای رشد و تعالی حوزه فرهنگ بردارند.

"اسماعیلی" گزینه مناسبی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

"اسماعیلی" بر مدار انتظارات بخش فرهنگ کشور

نماینده مسیحیان آشوری کلدانی ایران نیز که یکی از نمایندگان اقلیت های دینی در خانه ملت است، نیز در این باره معتقد است که "محمدمهدی اسماعیلی" گزینه مناسبی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

"شارلی انویه تکیه" افزود: در گفت وگویی که‌ با وزیر پیشنهادی فرهنگ وارشاد اسلامی، داشتم وی را مدیری توانمند وجوان دیدم.

وی اظهارداشت: اسماعیلی صاحب تجربه بوده و اشرافیت کامل بر ادیان و مذاهب دارد.

نماینده مسیحیان آشوری کلدانی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وی به ‌لحاظ منش و تخصصی که درحوزه فرهنگ دارد، گزینه مناسبی است.

وی افزود: "اسماعیلی" با توجه به قوه راهبردی که دارد می تواند رای اعتماد مجلس شورای اسلامی را کسب کند.

اسماعیلی از توان تاثیرگذاری بر حوزه فرهنگ و هنر برخوردار است

"اسماعیلی" بر مدار انتظارات بخش فرهنگ کشور

استاد دانشگاه ارومیه در این خصوص معتقد است که محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم از سوابق اجرایی و علمی شایسته‌ای برخوردار است و می‌تواند در حوزه فرهنگ و هنر تاثیرگذار باشد.

رسول بابازاده در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اسماعیلی همچنین از توانایی بالای علمی و روحیه جهادی برخوردار است.

وی ادامه داد: وزیر پیشنهادی آیت الله رئیسی برای وزارتخانه مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های علمی به ویژه دانشگاه، فعالیت‌های ارزشمندی انجام داده که نشان از دانش بالای وی است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: اسماعیلی از کارآمدی و سوابق علمی شایانی برخوردار است و می‌تواند در حوزه فرهنگ وهنر فعالیت کرده و اقدامات شایسته‌ای انجام دهند.

بابازاده اظهارکرد: وزیر پبشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم همچنین از روحیه جهادی برخوردار بوده و فردی مخلص است.

وی ادامه داد: اسماعیلی با توجه به سوابق علمی و حضورش در پژوهشگاه علوم‌انسانی، می‌تواند گام‌های ارزنده ای برای شکوفایی فرهنگ و هنر بردارد.

اسماعیلی برای حوزه‌های مختلف وزارت فرهنگ برنامه مناسب و عملی دارد

"اسماعیلی" بر مدار انتظارات بخش فرهنگ کشور

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی هم در این باره، به برنامه محمدمهدی اسماعیلی پرداخت و گفت: این برنامه‌ در حوزه های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون‌های مجلس نشان می‌دهد که او از شناخت بسیار خوبی نسبت به این حوزه‌ها برخوردار بوده و برای همه آن‌ها برنامه‌های مناسب و عملی دارد.

کمال حسین پور از محمد مهدی اسماعیلی به عنوان فردی قاطع و خلاق در مدیریت حوزه فرهنگ یاد کرد و افزود: در برنامه‌های ارایه شده توسط وی، اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است که می‌توان به موضوع فضای مجازی، سینما ، کتاب، کتابخانه و پژوهش اشاره کرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وی در حوزه رسانه‌ و مطبوعات نیز برنامه قابل قبولی دارد که از جمله آن می‌توان به سرمایه‌گذاری و توجه به حوزه‌های زیرساختی فعالیت‌های رسانه‌ای، هدفمندسازی یارانه‌های دولتی در این بخش، و بیرون آمدن از فضای تقسیم جناح‌های رسانه‌ای فعال در کشور و نقش هر رسانه متناسب با کارکرد و ماموریت آن و پرهیز از موازی کاری و تقابل با یکدیگر اشاره کرد.

حسین‌پور تاکید کرد: وزیر پیشنهادی آیت الله رئیسی برای وزارت مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی جزء وزرای جوان کابینه است و همین ویژگی باعث می شود که او با انگیزه و پشت کار قادر باشد تحولات مثبتی را در حوزه فرهنگ و هنر کشور ایجاد کند.

این نماینده مجلس گفت: اسماعیلی علاوه بر اینکه در حوزه علمی از سوابق خوبی برخوردار است ولی نگاهی به سوابق وی نشان می دهد که در حوزه اجرایی و مدیریتی نیز دارای کارنامه قابل قبولی دارد و بطور کلی جزو وزرایی خواهد بود که رای خوبی از مجلس کسب خواهد کرد.

با توجه به اظهارنظر نخبگان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، انتظار می رود که در چهار سال آینده با مدیریت محمدمهدی اسماعیلی، وضعیت حوزه زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبود یابد که البته با توجه به وضعیت موجود، کار بسیار سختی است.

 اسماعیلی متولد ۱۳۵۴ در شهر کبودرآهنگ همدان است. دیپلم خود را در رشته علوم و معارف اسلامی از دبیرستان شهید مطهری کبودرآهنگ دریافت کرد. مدرک کارشناسی را در دانشگاه شهید مطهری تهران و در رشته‌ی حقوق اخذ کرد. در ادامه مشغول تحصیل در رشته‌ی روابط بین‌الملل در مقطع کارشناسی ارشد شد و مدرک خود را از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه دریافت کرد.

اسماعیلی دکترای علوم سیاسی با گرایش اندیشه سیاسی را از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اخذ کرده است. همچنین اسماعیلی تحصیلات حوزوی را تا پایان دوره سطح ادامه داده است.

محمدمهدی اسماعیلی در حال حاضر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و همچنین مدیر گروه «جامعه‌شناسی سیاسی مؤسسۀ مطالعات و تحقیقات اجتماعی» دانشگاه تهران است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha