سفیر ایران در پاکستان: ثبات در افغانستان خواست تهران و اسلام‌آباد است

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با تاکید بر اهمیت سفر آتی وزیرخارجه این کشور به تهران و تاثیر آن بر تحکیم همکاری‌های مشترک منطقه‌ای، افزود: تهران و اسلام‌آباد نگاه خیرخواهانه به افغانستان دارند و برقراری صلح و ثبات بادوام در این کشور خواست مشترک هر دو همسایه می‌باشد.

«سید محمدعلی حسینی» در آستانه سفر شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان به کشورمان، روز چهارشنبه طی مصاحبه اختصاصی با ایرنا در اسلام‌آباد گفت: بازدید قریشی در این برهه حساس بسیار مهم تلقی می‌شود زیرا ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه اصلی افغانستان همواره در معرض تبعات ناشی از اشغالگری ۲۰ ساله افغانستان توسط آمریکا و متحدان غربی آن و نابسامانی‌های ایجاد شده در این کشور قرار داشته‌اند.

وی افزود: وزیرخارجه پاکستان برای دومین بار کمتر از شش ماه گذشته به تهران سفر می‌کند و اکنون قریشی اولین مقام بلندپایه دیپلماتیک دولت اسلام‌آباد است که با آغاز دولت سیزدهم در ایران عازم تهران است.

حسینی گفت: ایران و پاکستان طی سال‌های اخیر هماهنگی‌های خوبی در بحث افغانستان داشته و رایزنی‌های نزدیکی را همواره با یکدیگر انجام داده‌اند.

سفیر کشورمان افزود: ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه اصلی افغانستان خیرخواه مردم این کشور هستند و رنج و آلام ناتمام افغانستانی‌ها را درک می‌کنند. هر دو کشور در بحث صلح افغانستان مواضع مشترک و نزدیک به یکدیگر دارند و معتقدند برنامه صلح بدون دخالت خارجی و با مشارکت تمامی گروه‌های داخلی افغانستان باید نهایی و به اجرا گذاشته شود.

وی گفت: تهران و اسلام‌آباد مخالف راهکارهای نظامی برای حل بحران افغانستان هستند و بر تشکیل یک دولت فراگیر و ملی تاکید دارند.

سفیر ایران در پاکستان افزود: در جریان سفر قریشی به تهران علاوه بر بررسی طیف گسترده مسائل منطقه‌ای و تحولات افغانستان، پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه همکاری‌های دوجانبه، تجارت و تقویت مراوادات مرزی نیز میان دو کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در جریان سفر اردیبهشت ماه امسال وزیر امورخارجه پاکستان به ایران سومین مرز رسمی بین دو کشور در پیشین-مند افتتاح شد و انتظار می‌رود بازدید فعلی قریشی از تهران نتایج پرباری برای توسعه روابط تجاری، اقتصادی به ویژه بهبود همکاری‌های مرزی به همراه داشته باشد.

حسینی خاطر نشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران بر نیاز به همگرایی و مشارکت تمامی کشورهای منطقه به ویژه همسایگان برای دستیابی به اهداف مشترک صلح، رفاه، توسعه و امنیت جمعی تاکید دارد و برای این مهم همواره آماده توسعه همکاری با تمامی کشورها از جمله پاکستان است.

پیش تر سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که وزیر خارجه پاکستان فردا پنجشنبه به تهران می‌آید.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اهداف سفر قریشی به ایران خاطرنشان کرد: این سفر به درخواست وزیر امور خارجه پاکستان انجام می‌شود و موضوع اصلی سفر مسائل دوجانبه و مسائل افغانستان خواهد بود.

وزیر امور خارجه پاکستان در اولین مرحله از سفرهای منطقه‌ای خود امروز در شهر دوشنبه با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه تاجیکستان دیدار کرد و سپس راهی تاشکند می‌شود جایی که وی قرار است با مقام‌های ارشد دولت ازبکستان دیدار کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha