سه چالش صنعت برق به روایت وزیر نیرو

تهران- ایرنا- وزیر نیرو بالاتر بودن میزان ظرفیت نصب شده نسبت به تولید، وجود مشکلاتی مانند کاهش نزولات جوی و شرایط غیر استاندارد نیروگاه‌ها را سه مشکل موجود در صنعت برق عنوان کرد و افزود: این مشکلات نیازمند یک برنامه مناسب برای افزایش تولید با همین تعداد نیروگاه‌ در سال‌ها و پیک‌های آینده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «علی‌اکبر محرابیان» صبح امروز دوشنبه در حاشیه بازدید از شرکت مدیریت شبکه برق ایران و مرکز راهبری شبکه برق کشور در جمع خبرنگاران افزود: صنعت برق در کشور صنعتی بالنده است و دو ویژگی بسیار مهم دارد.

وی، ویژگی اول را توسعه و گسترش بسیار مناسب در طول سال‌های پس از انقلاب برشمرد و خاطرنشان ساخت: ویژگی دوم این است که به طور کامل در این صنعت مستقل و صاحب سبک هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: در حال حاضر شاهد مشکلاتی در صنعت برق کشور هستیم که به تبع آن مردم و همه بخش‌های مصرف‌کننده به حق گلایه‌های فراوانی در این زمینه دارند.

محرابیان خاطرنشان کرد: در طول سال‌های اخیر، متناسب با رشد تقاضا نتوانسته‌ایم صنعت نیروگاهی را توسعه و به نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم؛ به عبارت دیگر عرضه با فاصله زیاد از تقاضا عقب افتاده و تقاضای امروز بیش از ۱۳ هزار مگاوات نسبت به تولید است.

وی افزود: مهم‌ترین برنامه در صنعت برق اصلاح وضعیت موجود به اتکای همه همکاران در صنعت برق است.

وزیر نیرو گفت: طی بازدیدی که امروز از مرکز دیسپاچینگ ملی کشور انجام شد، شاهد تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی و فعالیت پر از استرس همکاران در تامین برق بودم.

محرابیان گفت: در مرکز دیسپاچینگ ملی قطعی برق به‌ شکلی مدیریت می‌شود که کمترین آسیب به مردم برسد.

وی با اشاره به سه برنامه در دستور کار صنعت برق، ادامه داد: با توجه به بالاتر بودن میزان ظرفیت نصب شده از تولید، وجود مشکلاتی مثل کاهش نزولات جوی و شرایط غیر استاندارد نیروگاه‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده که نیازمند یک برنامه مناسب برای افزایش تولید با همین تعداد نیروگاه‌ در سال‌ها و پیک‌های آینده هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: موضوع دوم توسعه صنعت نیروگاهی در کشور است که متاسفانه در سال‌های گذشته از رشد لازم برخوردار نبوده است. بایستی پروژه‌هایی را با مشارکت سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان عمده صنایع انرژی‌بر و خود دولت اجرا کنیم که در سال‌های آتی نگرانی قطعی برق را در بخش‌های مختلف مصرف به صفر برسانیم.

به‌گفته محرابیان، سرمایه‌گذاری روی نیروگاه‌های تجدیدپذیر از برنامه‌های جدی وزارت نیرو خواهد بود.

وی موضوع سوم را مدیریت مصرف و تقاضا عنوان کرد و گفت: در مدیریت مصرف و تقاضا باید نه از روش‌های قیمتی، بلکه از روش‌های تشویقی استفاده کرد؛ به‌گونه‌ای که مصرف‌کنندگان خود بتوانند روی مصرفشان مدیریت کرده و میزان صرفه‌جویی حاصل را به خود مصرف‌کننده برگردانند.

وزیر نیرو از تدوین برنامه‌ای عملی، کارشناسی و دقیق برای مدیریت مصرف خبر داد و خاطرنشان ساخت: در حال حاضر در تدارک تدوین این برنامه عملی هستیم که بزودی تقدیم دولت و در صورت نیاز طی لایحه‌ای به مجلس نیز ارسال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه امروز ایران چهاردهمین دارنده نیروگاه‌های جهان است، افزود: شدت انرژی در ایران فوق‌العاده بالاست و باید با کاهش مصرف در همه بخش‌ها بتوانیم انگیزه‌ای را در مصرف‌کننده ایجاد کنیم‌.

محرابیان ادامه داد: مهم‌ترین محور سرمایه‌گذاری در صنعت برق بخش غیردولتی خواهد بود. امروز بسیاری از صنایع کشور متقاضی احداث نیروگاه هستند که باید برای این کار شرایط را آماده و امکانات را فراهم کنیم.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر محرابیان در ساعات ابتدایی امروز (دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰) و در پنجمین روز کاری خود از شرکت مدیریت شبکه برق ایران و مرکز راهبردی شبکه برق کشور بازدید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha