رسیدگی به معیشت هنرمندان، موضوعی که وزیر جدید به آن واقف است

تهران- ایرنا- یک فعال سینما گفت: مایه خرسندی است که در برنامه‌های پیشنهادی وزیر تازه فرهنگ و ارشاد اسلامی هم رسیدگی به معیشت هنرمندان و هم لزوم چابک‌سازی زیرمجموعه‌ها، تاکید شده است.

روح‌الله حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت شرایط فرهنگی و هنری کشور، اظهارداشت: با تغییر و تحول در وزارت ارشاد و حضور محمدمهدی اسماعیلی به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیدابراهیم رییسی،  تاکید بر دو امر می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از یک‌طرف مشکلات معیشتی هنرمندان است که به خصوص بعد از کرونا، اوج گرفته و علیرغم همه حرف و حدیث‌ها و وعده‌ها هنوز که هنوز است بدنه جامعه هنری نالان است که چرا امکانات معیشتی مناسبی ندارد.

وزیر جدید ارشاد که اتفاقا در برنامه پیشنهادیش هم حل مشکل امنیت شغلی هنرمندان به چشم می‌خورد باید در همین ابتدای کار با ارائه یک طرح عملیاتی جامع، شرایط اعطای تسهیلات معیشتی به بدنه هنرمندان را فراهم کند.

حسینی تصریح کرد: در بعضی ادوار، واسطه‌گذاری بین هنرمندان و حمایت‌ها باعث شده بوده، افراد و نهادهایی که برای توزیع تسهیلات میان هنرمندان انتخاب می‌شدند با شکل‌دهی دسته‌بندی‌های خودی و غیرخودی، شرایط توزیع تسهیلات میان تمام هنرمندان را فراهم نکنند و همین امر دلخوری‌های متعدد را موجب شد.

 رسیدگی به معیشت هنرمندان، موضوعی که وزیر جدید به آن واقف است

وزیر ارشاد نیک واقف است بر اینکه کل جامعه هنری به صدهزارنفر هم نمی‌رسد و برای کمک به این صدهزار هنرمند نیاز به هیچ واسطه تراشی نیست و بهتر است بسته حمایتی هر هنرمند مستقیما به خودش برسد.

این فعال سینمایی ادامه داد: دومین مساله مبتلابه بدنه هنری جامعه،  فرسودگی و پابه سن گذاشتن حلقه‌ای است که نزدیک به چهار دهه است، کرسی‌های میانی مدیریتی در ساختارهای دولتی فرهنگ را دراختیار گرفته و همچنان علاقه دارد در این حلقه بماند.

این نیروهای فرتوت و خسته جز آن که باعث کندی عملکرد دولت الکترونیک شده‌اند یکی از عوامل اصلی دلخوری هنرمندانی هستند که اگر بخواهند یک مساله اداری ساده را پیگیری کنند ناچارند ساعت‌ها پشت در افرادی پیر و فرتوت بنشینند که یا در جلسه هستند یا وقت ندارند یا آن که به‌علت بیماری در خانه‌اند یا فقط ساعاتی خاص در دفتر حاضرند.

وی افزود: زیرمجموعه‌های مختلف ارشاد از معاونت فرهنگی تا معاونت هنری تا معاونت مطبوعاتی و سازمان سینمایی دولت سیزدهم باید با نیروهای بانشاط و کاربلدی چیده شوند که حتی یک لحظه را هم برای حل مشکلات اهالی هنر تلف نکنند. وقتی دولت الکترونیک پا گرفته چه دلیلی دارد که برای صدور یک مجوز ساده، مدام هنرمندان را به حضور فیزیکی مجبور می‌کنند ؟

یک دلیل این بوروکراسی، برخی نیروهای پا به سن گذاشته‌ هستند که کمترین قرابتی با دولت الکترونیک ندارند و البته به واسطه حضور سالیان در یک کرسی، دچار نوعی تفرعن شده‌اند و اگر روزی ، هنرمندی را معطل کنار دفتر خویش نبینند، لذت مدیریتی نمی‌برند.

حسینی ادامه داد: وزیر تازه فرهنگ و ارشاد اسلامی که خوشبختانه در برنامه‌هایش بر چابک‌سازی مدیریتی تاکید کرده حتما باید در استفاده از نیروهای پا به سن گذاشته در زیرمجموعه‌های ارشاد تجدیدنظری کامل بنماید.

باید چابک‌سازی و تعدیل یا تجمیع مناصب بی‌فایده را خیلی زود کلید زد و بی‌تعارف از نیروهایی که مدت‌ها از بازنشستگی‌شان گذشته یا آنها که در مرز بازنشستگی هستند ولی باز به دنبال تمدید فعالیتند، خواست که اگر واقعا توانمندی خاصی دارند این بار دیگر قید درآمدزایی در بخش دولتی را بزنند و به سمت و سویی دیگر بروند.

وی تاکید کرد: همین حالا در زیرمجموعه‌های ارشاد از معاونت هنری تا معاونت فرهنگی و معاونت مطبوعاتی و از دفتر موسیقی تا اداره هنرهای نمایشی و سازمان سینمایی و از اداره‌های نظارتی گرفته تا بنیادهایی مثل فارابی و مؤسساتی مثل سینماشهر با مدیران یا قائم‌مقامان سالمندی مواجهیم که سالهاست کرسی‌هایی خاص را اشغال کرده‌اند ولی همچنان دوست دارند با لابی‌گری ، حکم خود را تمدید کنند.

وزارت ارشاد زمانی به چابک‌سازی خواهد رسید که جلوی چسبیدگی به میز و صندلی را گرفته و با گردش نیرو در پست‌های سازمانی هم شرایط تربیت نیروهای ماهر تازه را فراهم کند و هم اینکه شبهات مرتبط با شکل‌گیری نوعی رابطه‌بازی در ساختارها را به حداقل برساند.

حسینی در انتها یادآور شد: مایه خرسندی است که در برنامه‌های پیشنهادی وزیر تازه فرهنگ و ارشاد اسلامی هم رسیدگی به معیشت هنرمندان و هم  لزوم چابک‌سازی زیرمجموعه‌ها، مورد تاکید قرار گرفته و با یک عزم جدی هر دو مورد محقق شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha