۵ نرم‌افزار ویژه دیدار ازتخت جمشید،برج طغرل، موزه‌ها وساخت صنایع دستی

تهران- ایرنا - ۵ نرم‌افزار در حوزه واقعیت مجازی و افزوده برای توسعه گردشگری دیجیتال در کشور شامل واقعیت ترکیبی تخت جمشید، آموزش ساخت صنایع دستی، گردش در برج طغرل، توسعه فناوری‌های گردش مجازی و بازدید از موزه ها طراحی و تولید شد.

بر اساس اعلام روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرح کوتاه این نرم افزارهای ویژه چنین است:  

واقعیت ترکیبی تخت جمشید

یکی از نرم‌افزارها که توسط یک شرکت فناور به تولید رسیده، اپلیکیشن واقعیت ترکیبی تخت جمشید است.

مجموعه گردشگری تخت جمشید که سالانه پذیرای بیش از ۱میلیون و ۴۰۰ هزار گردشگر است، پتانسیل بسیار بالایی دارد. ترکیب فناوری که قادر باشد به گردشگران این امکان را بدهد تا در هنگام گشت و گذار در این مجموعه با گرفتن موبایل، تبلت یا هدست واقعیت مجازی خود به هر سو آن قسمت را به صورت سه بعدی بازسازی شده ببینند یک کار باارزش و با صرفه اقتصادی بالا است.

با طراحی نرم‌افزار واقعیت ترکیبی تخت جمشید کاربران با انتخاب یک کلید کل مجموعه را به صورت ۳۶۰ درجه مشاهده و همزمان نیز با کمک فایل های مولتی مدیا (ویدئو، اسلاید عکس، صوت و متن) اطلاعات کامل تری از آن محدوده دریافت می‌کنند.

 آموزش مجازی ساخت صنایع دستی

یک شرکت فناور دیگری نیز  اقدام به طراحی و تولید دوربین‌های واقعیت افزوده شهری کرده است.در این شرکت با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، به کاربران آموزش ساخت صنایع دستی ارائه می شود.

طراحی و تولید دوربین های واقعیت افزوده شهری و گردشگری با رویکرد تجربه محوری و هم آفرینی (اقیانوس) از جمله محصولات این شرکت است.

گردش مجازی در برج طغرل

«شبیه ساز واقعیت مجازی برج تاریخی طغرل» نیز محصولی است که توسط یک شرکت دیگر طراحی و تولید شده است.

در برنامه شبیه ساز واقعیت مجازی برج تاریخی طغرل، تلاش شده است تا با به کارگیری فناوری های گوناگون، ضمن تولید محیطی واقع گرایانه از مکان باستانی، ویژگی های منحصر به فرد آثار موجود در آن، بصورت قابل درک برای کاربر نهایی، در آن شبیه سازی شود.

کاربر در این محیط آزادانه حرکت و با تغییر تاریخ و زمان، تاثیرات تغییرات زاویه تابش نور بر سطح برج را مشاهده می کند.

همچنین با تولید صدا در فضای داخلی برج، متوجه پژواک از سطوح آن می شود و همچنین، با تعامل با اشیاء موجود در محوطه، درباره ویژگی های منحصر بفرد آن اطلاعات کسب می کند.

 توسعه فناوری‌های گردش مجازی

اما یک شرکت دانش بنیان دیگر به حوزه ارائه خدمات واقعیت مجازی و افزوده گردشگری ورود و محصولاتی در این زمینه ارائه کرده است.

این شرکت در سال ۱۳۹۲ حول توسعه فناوری های نوین صنعت گردشگری در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد.

این شرکت با استفاده از فناوری های نوین طراحی وب، داده کاوی کلان داده ها، سامانه های بازدید واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و نرم افزارهای موبایل محصولات متعددی را در صنعت گردشگری توسعه داده است.

بازدید مجازی از موزه ها

موزه مجازی ایران محصولی است که توسط شرکت فناور دیگری به تولید رسیده و تلاش دارد امکان بازدید مجازی از موزه های ایران را فراهم کند.

این مجموعه سال ۱۳۹۴ با هدف مستندنگاری، شبیه سازی، آرشیو، معرفی و اشاعه میراث فرهنگی و طبیعی ایران تاسیس شد.

این شرکت با استفاده از فناوری های نوینی چون فتوگرامتری، پهپاد فتوگرامتری، اسکن لیزر، عکاسی گیگاپیکسلی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و پرینت سه بعدی در تلاش است تا میراث این مرز و بوم را به میراثی پایدار بدل کند و در راستای توسعه پژوهش در حوزه مطالعات ایران قدم بردارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha