وزیرخارجه پاکستان: عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان نداریم

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بسر می‌برد اعلام کرد: اسلام‌آباد عجله‌ای برای به رسمیت شناختن دولت موقت طالبان ندارد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «شاه محمود قریشی» امروز طی مصاحبه ای با رسانه‌های غربی در نیویورک، خطاب به طالبان گفت: "حاکمان جدید افغانستان باید درک کنند که خواستار به رسمیت شناخته شدن و کمک در بازسازی این کشور جنگ زده هستند، باید نظرات و هنجارهای حساس بین المللی را پذیرا باشند."

وی که برای شرکت در هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد، اظهار داشت که کشورها قبل از در نظر گرفتن به رسمیت شناختن طالبان، درحال بررسی وضعیت افغانستان هستند.

قریشی اظهار داشت: پاکستان عجله‌ای برای به رسمیت شناختن دولت موقت طالبان ندارد و ما فکر نمی‌کنیم که دیگران هم عجله‌ای داشته باشند، در عین حال هدف ما صلح و ثبات در افغانستان است و دستیابی به این هدف اقدام تمام گروه‌های داخلی افغانستان برای تشکیل یک دولت فراگیر است.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: دیدگاه و مواضع اولیه طالبان نشان می‌دهد که طالبان مخالف ایده تشکیل دولت فراگیر نیستند با این حال باید منتظر بود و تمامی تحولات را مشاهده کرد.

این اظهارات قریشی در حالی عنوان می‌شود که نخست وزیر پاکستان با اشاره به رایزنی‌های اخیر خود با سران کشورهای همسایه افغانستان در حاشیه اجلاس شانگهای در تاجیکستان، از ابتکار جدید اسلام‌آباد برای آغاز مذاکرات با دولت موقت کابل خبر داد.

«عمران‌خان» هفته جاری اعلام کرد: پس از مذاکرات با رهبران کشورهای همسایه به ویژه مذاکرات مفصل با رئیس جمهوری تاجیکستان، اسلام‌آباد مذاکره با طالبان را با هدف تشکیل دولت فراگیر در افغانستان کلید زد.
وی افزود: با طالبان برای مشارکت دادن اقوام هزاره، تاجیک و ازبک در دولت فراگیر در افغانستان مذاکرات انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha