بزرگترین سایت پرورش میگوی کشور به سازمان اقتصادی کوثر واگذار می‌شود

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: ۹ هزار و ۳۷۰ هکتار زمین سایت پرورش میگوی مهرگان در بندرلنگه به عنوان بزرگترین سایت پرورش میگوی کشور بزودی در قالب تفاهم‌نامه‌ای به سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار می‌شود.

فریدون همتی چهارشنبه شب در نشستی رفع موانع سرمایه گذاری شهرک شیلاتی مهرگان بزرگترین سایت پرورش میگو در کشور که با حضور وزیر کشور، وزیر جهاد کشاورزی و استاندار هرمزگان برگزار شد، افزود: مقرر شد در یک هفته قرارداد واگذاری این مجموعه از طرف شرکت شهرک های کشاورزی برای واگذاری به سازمان اقتصادی کوثر تنظیم و منعقد شود تا این سازمان نسبت به سرمایه گذاری در این سایت پرورش میگو اقدام کند.
وی بیان داشت: سالانه ۸۰ هزار تن میگو و ایجاد اشتغال مستقیم برای چهار هزار نفر با سرمایه گذاری سازمان اقتصادی کوثر در این سایت پرورش میگو تولید می‌شود.
استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین با سرمایه گذاری در این سایت پرورش میگو، برای چهار هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ برابر آن نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود.
همتی یادآورشد: همچنین اخذ کامل مجوزها از دستگاه های مربوطه و آمادگی کامل برای اجرای این طرح بزرگ سرمایه گذاری در استان هرمزگان صورت گرفته است.
وی مهم‌ترین مزیت این طرح را پیش بینی ایجاد ظرفیت اشتغال با اولویت بومیان بندرلنگه عنوان کرد و افزود:  فراهم شدن زمینه مشارکت سرمایه گذاران بومی و ایثارگران شهرستان محل اجرای طرح و استان در قالب تعاونی بسیار مورد توجه قرار گیرد.
در پی نشست روز گذشته با وزیر کشور و مطرح کردن ظرفیت‌ها و مسائل استان در این نشست از جمله در زمینه پرورش میگو، با پیشنهاد استاندار هرمزگان، نشست رفع موانع سرمایه گذاری در سایت پرورش میگوی مهرگان شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان با حضور وزیر کشور،  وزیر جهاد کشاورزی، معاونان اقتصادی و عمرانی وزارت کشور، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی کشور، مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون سازمان اقتصادی کوثر و رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در دفتر وزارت کشور برگزار شد.
وزیران کشور و جهاد کشاورزی در این نشست با اشاره به اهمیت این طرح و تاکید بر لزوم رفع موانع آن، با پیشنهاد استاندار هرمزگان در راستای رفع موانع سرمایه گذاری این طرح موافقت کردند. 
سایت پرورش میگوی مهرگان شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان به عنوان بزرگترین سایت پرورش میگوی ایران به مساحت ۹ هزار و ۳۷۰ هکتار است که هشت هزار و ۸۰۰  هکتار آن شهرک پرورش میگو و ۵۷۰ هکتار آن تاسیسات جانبی می باشد.
این سایت از ویژگی هایی همچون بیشترین تعداد استخر پرورشی میگو در یک مجموعه است و ۳۵۷ مزرعه ۲۰ هکتاری در محدوده شهرک جانمایی شده است،
بزرگترین ایستگاه پمپاژ در شهرک های مشابه، ایستگاه پمپاژ با ظرفیت آبگیری ۵۸ مترمکعب بر ثانیه مشتمل بر ۱۶ پمپ با توان پمپاژ چهار مترمکعب بر ثانیه است.
تاثیر قابل توجه در ارتقای متوسط تولید میگو در کشور، افزوده شدن ۴۰ هزار تن میگو در هر دوره پرورشی و در مجموع ۸۰ هزار تن در سال به سرانه تولید پروتئین کشور که بهره برداری کامل از سایت سبب افزایش ۲ برابری در تولید میگوی کشور خواهد شد و کمک شایان به تامین غذا و مواد پروتئینی و ایجاد امنیت غذایی در کشور و ارزآوری قابل توجهی داردّ
جذب سرمایه لازم از طریق سرمایه گذاران جهت اجرای طرح به اعتباری در حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال بوده که از طریق سرمایه گذاران قابل جذب می باشد و سازمان اقتصادی کوثر برای اجرای کل طرح اعلام آمادگی کرده و انجام مراحل انعقادتفاهم‌نامه اجرایی و نهایی برخوردار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha