کمبود معلم در خراسان جنوبی از راه‌های مختلف تامین می‌شود

بیرجند - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: کمبود معلم در این استان برای سال تحصیلی جاری از راه‌های مختلف مانند جذب دانشجو معلمان و به‌کارگیری و ماندگاری بازنشستگان تامین می‌شود.

محمدعلی واقعی روز پنجشنبه در حاشیه حضور در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان فردوس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی شیب بازنشستگی بسیار تند بوده و شهرستان فردوس نیز از این قاعده مستثنی نیست که همین مساله موجب کمبود معلم در استان شده است.

وی افزود: جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان، ماده یک و ماده ۲۸ انجام می‌شود که با توجه به سهمیه استان تعداد جذب، اندک است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: طبق تمهیداتی که اندیشیدیم، قرار شد بخشی از این کمبود معلم در استان از طریق دانشجو معلمان که چهار سال گذشته وارد دانشگاه فرهنگیان شده و تحصیل کرده‌اند، تامین شود و در این راستا ۶۰۰ دانشجو معلم در مهر امسال بر سر کلاس‌ها حاضر خواهند شد.

واقعی افزود: بخش دیگری از کمبودها را قرار شد از طریق به‌کارگیری بازنشستگان و ماندگاری بازنشستگان جبران کنیم که در این خصوص از خدمات تعدادی همکاران که بازنشسته شده‌اند ۱۴ ساعت در هفته استفاده خواهیم کرد.

وی بیان کرد: تعدادی از همکاران نیز امسال بازنشسته می‌شوند که درخواست کردیم ادامه خدمت بدهند و استمرار داشته باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: همچنین از ظرفیت معاونان آموزشی مدارس و ساعات حق‌التدریسی که به نیروهای شاغل خود پرداخت می‌کنیم برای جبران این کمبود استفاده خواهیم کرد.

وی از افزایش صد درصدی سهمیه دانشگاه فرهنگیان فردوس در سال جاری خبر داد و افزود: در شهرستان‌هایی مثل فردوس هم از طریق ماده ۲۸ و هم دانشگاه فرهنگیان افزایش نیرو خواهیم داشت.

واقعی امروز در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان فردوس هم گفت: در حال حاضر ۶ طرح آموزشی و پرورشی با میانگین پیشرفت فیزیکی ۴۳ درصد در شهرستان فردوس با اعتبار ۶ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان در حال اجرا است.

وی افزود: احداث آموزشگاه‌های شفق، پاکدل، دارالقرآن امام علی (ع) باغستان و پژوهشسرای دانش‌آموزی فردوس از مهمترین این پروژه‌هاست.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی همچنین از مرمت، بهسازی و زیباسازی ۷۰ مدرسه فردوس در آستانه سال جدید تحصیلی با اعتبار بیش از ۵۰۰ میلیون تومان توسط شورای پروژه مهر این شهرستان خبر داد.

وی گفت: ۳۰ درصد مدارس فردوس تخربیی هستند که باید درخصوص جانمایی یا احداث ساختمان استاندارد در زمین قبلی این آموزشگاه مطابق اولویت‌بندی از سوی اداره کل نوسازی مدارس، تسریع شود.

واقعی درباره چگونگی بازگشایی مدارس در مهر ماه گفت: بازگشایی مدارس در مهر ماه به تصمیم ستاد مبارزه با کرونا در سطح ملی و استان بستگی دارد و آموزش و پرورش خراسان جنوبی برای آغاز سال تحصیلی بدون دغدغه دانش‌آموزان در شرایط مختلف برنامه‌های متفاوتی را پیش‌بینی کرده که در صورت نیاز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به توزیع ۱۴ هزار لیتر صابون مایع و مواد ضد عفونی کننده (دست و سطح) و ۹ هزار و ۲۰۰ ماسک در سال تحصیلی گذشته برای برگزاری کلاس‌ها و آزمون‌های حضوری بین مدارس فردوس افزود: در سال تحصیلی جدید پیش‌بینی شده ۳ هزار ماسک و ۶۰۰ لیتر مایع ضدعفونی کننده سطوح در مدارس فردوس توزیع شود.

در پایان این نشست از دانش‌آموزان حایز رتبه‌های زیر ۱۰۰ در کنکور سراسری ۹۹ و ۱۴۰۰ تجلیل شد.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در آزمون سراسری سال جاری ۹ دانش‌آموز شهرستان فردوس موفق به کسب رتبه زیر ۱۰۰ در کشور شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha