زبور آل محمد(ع) گمشده بسیاری از عدالتخواهان و خداجویان عالم است

بندرعباس- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زبور آل محمد(صلوات‌الله‌علیه) گمشده بسیاری از عدالتخواهان و خداجویان عالم و صد البته نجات‌بخش غرق‌شدگان در عوالم مادی و دنیوی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در پیام پنجشنبه شب محمد مهدی اسماعیلی به یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) که توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان قرائت شد، نوشته است: ماندگاری و توسعه فرهنگ رفیع اسلام ناب محمدی صلوات‌الله‌علیه مرهون شخصیت‌هایی است که از صدر اسلام تاکنون با بهره‌گیری از معارف قرآن کریم و تعالیم حیات‌بخش نبوی تمام همت خود را در راستای هدایت جامعه بشری به‌سوی روشنایی و پاکی‌ها به خدمت گرفته‌اند.

وی در این پیام عنوان کرده است: حضرات چهارده معصوم صلوات الله اجمعین مصداق اکمل و اتم انسان کامل و چراغ هدایت و کشتی نجات امت هستند که جامعه بشری را به سمت و سوی سعادت ابدی رهنمون می‌سازند. به تعبیر رسای مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) جریان اصیل امامت را می‌توان به یک انسان ۲۵۰ ساله تعبیر کرد که در هر مقطع و به اقتضای شرایط سیاسی و فرهنگی عصر خود، رویکردی واحد داشته‌اند که بسته به شرایط تفاوت‌های ظاهری پیدا کرده است؛ در مقطعی با صبر و دعا و شکیبایی و در مقطعی دیگر با جهاد و شهادت در راه خدا و در مقطعی دیگر با نهضت علمی و گسترش مرزهای عقیدتی.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم  ادامه داده است: بر اساس مستندات تاریخی و فرمایشات بزرگان دین و تاریخ اسلام می‌توان گفت عصر امامت حضرت سید العابدین(علیه‌السلام) از سخت‌ترین دوره‌ها در طول این ۲۵۰ سال بوده است. دورانی که حضرت امام سجاد(علیه‌السلام) در مواجهه با تمام تهدیدها، زمینه‌هایی سرشار از معنویت و معرفت را آفرید که تمامی جامعه بشری الی یوم القیامه از برکات آن بهره‌مند خواهند شد.

اسماعیلی افزوده است: صحیفه سجادیه یادگار بزرگ امام سجاد(علیه‌السلام) نه‌تنهاچراغ هدایتی برای تمامی علاقه‌مندان و تشنگان معارف الهی است بلکه زیباترین صحنه‌های انس خالق و مخلوق را برای همه جهانیان به نمایش می‌گذارد. آنانی که با این یادگار ماندگار ارتباط قلبی و کلامی برقرار کرده‌اند،به‌خوبی دریافته‌اند که صحیفه مبارکه سجادیه کتابی است که از مرزهای اعتقادی و جغرافیایی گذر کرده و نقطه اتصال میان تمامی ادیان و مذاهب و ملل فراهم آورده است.

وی ادامه داده است: در این مقال و مجال، فرصت محدود و سخن بسیار! اما جان کلام این است که پیروان مکتب نورانی حضرات معصومین (علیهم‌السلام) وظیفه‌ای دوچندان برای برافراشته کردن معارف امام سجاد(علیه‌السلام) بر عهده دارند، تردید نداریم زبور آل محمد(صلوات‌الله‌علیه) گمشده بسیاری از عدالتخواهان و خداجویان عالم و صد البته نجات‌بخش غرق‌شدگان در عوالم مادی و دنیوی است و وظیفه داریم که پیام‌های آن را دریابیم و به جهانیان برسانیم. از این رو بر خود لازم می‌دانم از برگزارکنندگان سلسله کنگره‌های بین‌المللی امام سجاد(علیه‌السلام) که با فراست و دقت نظر فراوان در طول یازده سال گذشته بر ترویج معارف حقه صحیفه سجادیه در داخل و خارج از کشور همت گمارده‌اند تقدیر و تشکر نمایم.

 وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در پیام خود آورده است: مردم شریف هرمزگان اعم از شیعیان عزیز و برادران گران‌قدر اهل سنت با وحدت و همدلی مثال‌زدنی به‌خوبی نشان دادند که چطور می‌توان با تمرکز و توقف بر بسیار نقاط مشترک، رویدادهای مقدس و پربرکتی را رقم زد که شعاع نورانی آن اقصی نقاط جهان را به نور آسمانی خود روشن نماید.

اسماعیلی تصریح کرد: در ایامی که مزین به نام و یاد سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) است، ضمن تشکر صمیمانه از تمامی نهادهای مؤثر و مرتبط در برگزاری این جریان مقدس بین‌المللی، به خصوص ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، به محضر مبارک فرهیختگان و اساتید برجسته دانشگاه و حوزه‌های علمیه اهل تشیع و تسنن و مدیران ارشد اجرایی و فرهنگی این استان سرافراز به‌ویژه نماینده معززولی‌فقیه و امام‌جمعه محترم بندرعباس حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب دکتر عبادی زاده که در برپایی آیین‌های بزرگداشت مقام شامخ امام سجاد علیه‌السلام در ایام شهادت آن حضرت (12 تا 25 محرم‌الحرام) همت گمارده‌اند ادای احترام کرده و عرض خدا قوت دارم.

 وی در پایان نوشته خود اظهار کرده است: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چارچوب منویات مقام معظم رهبری و مأموریت‌های مصرح دینی و قانونی، خود را مکلف به حمایت از جریانات اصیل فرهنگی و دینی می‌داند. بی‌شک معارف عمیق و کارآمد نهفته در صحیفه سجادیه از جمله مهم‌ترین معادن سرشار از معنویت و بصیرت این اقلیم است که نیاز به کاوش مستمر و دقیق توسط همه اندیشمندان دردآشنا و عموم مردم دارد. اصحاب فرهنگ و هنر و مدیران و کارشناسان دستگاه‌های فرهنگی هم همچون همیشه خود را ملزم به خدمت در راه گسترش مفاهیم و معارف بلند برآمده از صحیفه سجادیه می‌دانند و در این راه مقدس که در پیش گرفته‌اید، یاریگر شما خواهند بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha