۱۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84460568
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کوواکس حتی یک دز واکسن به کاراکاس تحویل نداده است

تهران- ایرنا- ونزوئلا ضمن انتقاد از همسویی کوواکس با تحریم‌های یکجانبه آمریکا در دوره همه‌گیری، اعلام کرد: کاراکاس با وجود پرداخت ۱۲۰ میلیون دلار هزینه کامل واکسن، از چندین ماه گذشته هنوز حتی یک دز واکسن از طریق سازوکار سازمان جهانی بهداشت (کوواکس) دریافت نکرده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری ائوروپا پرس اسپانیا، «دلسی رودریگز» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا طی ویدئوکنفرانسی در دوره آموزشی فرهنگیان آمریکای لاتین گفت: در حالی که بیش از ۲۳۶ میلیون دز واکسن از طریق کوواکس به سایر کشورهای جهان ارسال شده است، ونزوئلا با وجود پیش پرداخت هزینه کامل ۱۲۰ میلیون دلاری هنوز یک دز واکسن نیز از طریق کوواکس دریافت نکرده است.

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا با بیان اینکه این اقدام کوواکس حکایت از «تحریم‌های ثانویه» و جدیدی دارد، خاطرنشان کرد: این اقدامات در حالی صورت می گیرد که دولت ونزوئلا توانست هزینه واکسن را از طریق منابع رسمی پرداخت کند و به این ترتیب موفق به شکست روند تحریم‌های اعمالی از سوی آمریکا شد.

با این وجود، مقام ارشد ونزوئلا ابراز تاسف کرد که واشنگتن «تحریم‌ها را دقیقا در زمان همه‌گیری تشدید کرده است.» و کوواکس نیز به شکایات دولت ونزوئلا با «انواع توجیه و بهانه ها» پاسخ داده است.

کوواکس حتی یک دز واکسن به کاراکاس تحویل نداده است

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نیز ژوئیه گذشته (تیر- مرداد) در پاسخ به عدم ارسال واکسن‌ها از طریق مکانیسم سازمان جهانی بهداشت هشدار داد: کوواکس با این اقدام «موجب شکست مردم ونزوئلا شده است» و همچنین با سازوکار تأمین واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت (کوواکس) اتمام‌حجت کرد که یا سهم این کشور از واکسن‌های کوواکس را ارسال کند و یا آنکه مبلغ پرداخت شده را عودت دهد.

براساس اعلام رسمی دولت ونزوئلا، این کشور با بیش از ۳۳۷ هزار مورد ابتلا از زمان آغاز همه گیری، افزون بر چهار هزار مرگ و میر ناشی از بیماری همه گیر را ثبت کرده است.

براساس اطلاعات دانشگاه هاپکینز، این کشور آمریکای لاتین با این نوع اقدامات ظالمانه تنها موفق به واکسیناسیون ۱۱.۷ درصد جمعیت خود شده است که فقط حدود ۳.۳ میلیون نفر آنها دز دوم واکسن را دریافت کرده اند. واکسن هایی که کاراکاس از روسیه و کوبا و چین دریافت کرده است.

تحریم های آمریکا ونزوئلا را با مشکل خرید واکسن مواجه کرد و این کشور با وجود دسترسی به سیستم مالی جهانی، به علت تحریم‌ها تنها با حمایت برخی بانک‌های محلی توانست بخشی از هزینه‌های مرتبط با واکسن های کووید۱۹ را پرداخت کند، زیرا این بانک‌ها از دایره تحریم‌ها خارج شده‌ بودند.

این در حالی است که در بحبوحه کمبود واکسن در کشورهای بیشتر آسیب دیده، سازمان جهانی بهداشت، کمیسیون اروپا و فرانسه طرح ایجاد کوواکس را به منظور همکاری جهانی برای تسریع و تضمین توزیع عادلانه واکسن در سراسر جهان پیشنهاد دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha