۱۵ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۸:۲۸
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84461518
۵ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تازه ترین تحولات افغانستان؛ روز دشوار پنجشیر

کابل - ایرنا - پنجشیر آخرین پایگاه مقاومت ملی افغانستان در شرایط دشواری بسر می برد و طالبان مدعی شده اند که به بخش‌های مرکز این استان وارد شده‌اند اما جبهه مقاومت این ادعا را رد کرده اند.

به گزارش ایرنا، انتشار خبر کشته شدن "فهیم دشتی" از فعالان شناخته شده رسانه‌ای و از یاران احمدشاه مسعود همراه با ژنرال «ودود زره» خواهرزاده شیر پنجشیر برای دفاع از این استان واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

گزارش‌ها از استان پنجشیر حاکی از آن است که جنگ در اطراف بازارک مرکز این استان ادامه دارد و دو طرف ادعاهای ضدو نقیض از وضعیت در این استان دارند.

گروه طالبان مدعی شده اند که وارد بخش‌های از بازارک شده اند اما جبهه مقاومت این ادعا را رد کرده اند.

"علی میثم نظری "یکی از سخنگویان جبهه مقاومت در تماس با رسانه‌ها مدعی شده است که افراد طالبان در جاده‌های پنجشیر حضور دارند اما ادعای آنها مبنی بر وارد شدن به بازارک نادرست است.

وی  افزود: در شمال پنجشیر گروه طالبان زمین گیر شده اند و افراد این گروه که از مسیر شمال وارد پنجشیر شده بودند، در حال  تسلیم شدن هستند.

به گفته وی ،طالبان از طرف جنوب این استان پیشروی های داشته است.

اما خبر کشته شدن فهیم دشتی از نیمه‌های شب گذشته درفضای مجازی منتشر شد و بامداد امروز دوشنبه احمدمسعود تائید کرد که فهیم دشتی یک چشم اش در حمله بر قهرمان ملی احمدشاه مسعود آسیب دیده بود اما جان‌اش را امشب برای مردم افغانستان از دست داد.

احمد مسعود  گفته است که اگر طالبان به حملات خود به پنجشیر پایان دهد  و آتش بس را بپذیرد حاضر است از طریق گفت وگو موضوع را حل کند اما  ذبیح الله مجاهد سخنگوی و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان این پیشنهاد را رد کرده و گفته است که دیگر فرصت گفت و گو از دست رفته است.

«فهیم دشتی» خواهرزاده عبدالله عبدالله و از مبارزان و فعالان رسانه‌ای و آزادی بیان و  سخنگوی جبهه مقاومت ملی پنجشیر بود که در نتیجه حملات گسترده شب گذشته گروه طالبان در این استان همراه با ژنرال ودود زره خواهر زاده احمدشاه مسعود در یک نبرد سنگین با طالبان کشته شدند.

شماری زیادی از مردم مدعی شده اند که شب گذشته هواپیماهای بدون سرنشین پاکستانی با راکت های هدایت شده مواضع مهم جبهه مقاومت در پنجشیر را هدف حملات هوایی قرار داده اند و فهیم دشتی در یکی از این حملات  جان باخته است.

«ضیاآریانژاد» نماینده استان سمنگان در مجلس سابق افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است که پهپادهای پاکستانی با استفاده از بمب‌های  هدایت شده  پنجشیر را بمباران کرده است.

واکنش به کشته شدن فهیم دشتی 

اما خبر کشته شدن فهیم دشتی واکنش‌های زیادی در بین مردم افغانستان داشته است.

ژنرال "دولت وزیری "سخنگوی سابق وزارت دفاع این کشور که از پشتونهای افغانستان است در فیسبوک خود نوشته است که فهیم دشتی و ژنرال ودود زره نمونه‌های صداقت، اخلاق و جوانمردی بودند.

وزیری نوشته است که افغانها را به نام تاجیک و پشتون به جان هم انداخته و می کشند.

"امیدمیثم "سخنگوی سابق دولت افغانستان هم نوشته است که فهیم دشتی قلم بدست شهیر و سنگردار دلاور بود و او در مقابل دشمن با قامت رسا ایستاد و جاودانه شد.

"رنگین دادفر اسپنتا "مشاور سابق امنیت ملی افغانستان هم نوشته است که فهیم دشتی رونامه نگار و سخنگوی جبهه مقاومت مردمی در مصاف با طالبان جان باخت.

وی افزوده است که  دشتی چند سال پیش خطاب به من نوشته بود که مبارزه ادامه دارد وبرسر قولش ایستاد و با قامت استوار در جنگ عدالت طلبانه و دفاعی جانش را در راه مهین و آزادی فدا کرد.

"محمودصیقل" نماینده سابق افغانستان در سازمان ملل متحد هم نوشته است که شهادت "فهیم دشتی" و ژنرال ودود  درخت آزادی و حریت را  آبیاری خواهد کرد و چهره مبارزه و پیکار برای ارزش هی متعالی را رنگین تر خواهد ساخت.

"هارون معترف" نوشته است که فهیم دشتی الگوی پای مردی و ناب ترین رهرو احمدشاه مسعود قهرمان ملی بود و خون وی گل های آزادی را آبیاری می کند و خون شما را بی پاسخ نمی گذاریم.

مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان نوشته است که همه یزیدیان بر کربلای پنجشیر حمله کردند، شهید شویم و یا بمانیم، خون ما برای نابودی و نفرین ابدی یزیدیان کافی است.

وی گفته است که هواپیماهای بدون سرنشین پاکستان مواضع و منازل مردم را در پنجشیر بشدت بمباران می کند.

بسم الله محمدی وزیر دفاع سابق افغانستان هم نوشته است که فهیم دشتی خاک خورد اما خاک نفروخت.

عبدالطیف پدرام هم نوشته است که فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود زره شهدای راه آزادی در پنجشیر هستند.

تصاویری فهیم دشتی بصورت گسترده جایگزین تصاویر فسیبوکی افراد شناخته شده و جوانان افغانستان شده و همه از وی بعنوان قهرمان که گفتار و عمل اش یکسان بود، نام برده اند.

شماری دیگری هم نوشته اند که پنجشیر با خطر نسل کشی مواجه است و طالبان تلاش دارد با جنگ مردم این سرزمین را نابود سازند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha