پیش بینی وزیرکشورپاکستان درباره تشکیل بلوک جدید منطقه‌ای با حضور ایران

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر کشور پاکستان تحولات افغانستان را پایان فشار آن دسته از قدرت‌هایی دانست که در فاصله هزاران کیلومتری از این منطقه قرار دارند و پیش بینی کرد که منطقه به زودی شاهد تشکیل بلوک جدیدی با مشارکت تهران، اسلام‌آباد، پکن و مسکو خواهد بود.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز دوشنبه به نقل از اظهارات «شیخ رشید احمد» عنوان کردند که تحولات افغانستان نقش بازیگران منطقه‌ای از جمله همسایگان را برجسته کرده است.

وزیر کشور پاکستان روز گذشته از گذرگاه مرزی «تورخم» واقع در شمال غرب این کشور و گذرگاه مشترک مرزی با افغانستان بازدید کرد و سپس طی گفت وگو با رسانه‌ها با اشاره تلویحی به شکست آمریکا در افغانستان، اظهار داشت: اکنون دوران فشار آن دسته از کشورهایی که هزاران کیلومتر از منطقه ما قرار دارند، به پایان رسیده است.

وی افزود: منطقه ما از فشار قدرت‌های فرامنطقه‌ای در امان است و پیش بینی ما این است که به زودی یک بلوک جدید و مهم با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، روسیه و چین برای برقراری صلح پایدار در منطقه تشکیل خواهد شد.

شیخ رشید احمد با تکذیب ادعای برخی رسانه‌های شبه قاره مبنی بر فشار پناهجویان جدید افغانستانی‌ بر مرزهای پاکستان و اقدام اسلام‌آباد در تاسیس اردوگاه‌ها در نقطه صفر مرزی برای ساماندهی آوارگان از کشور همسایه، اضافه کرد: هیچ گونه ورود پناهجویان جدید از افغانستان به پاکستان ثبت نشده و برخی رسانه‌ها درصدد وارونه جلوه دادن اوضاع آرام و ایمن در مرزهای مشترک دو کشور هستند.

وی تاکید کرد که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حساسیت و اهمیت منطقه دوچندان شده و احتمال قوی تشکیل بلوک جدید با حضور همسایگان کلیدی افغانستان وجود دارد.

پیش تر، رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی پاکستان در گفت وگو با ایرنا ضمن تاکید بر نیاز مبرم این کشور به تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران، گفت: اسلام‌آباد مسیر جدیدی را در سیاست خارجی خود درپیش گرفته است و ما تحقق رویای تشکیل یک بلوک جدید قدرتمند با مشارکت تهران را دور نمی‌بینیم.

«ملک محمد احسان الله تیوانا» اوایل اسفندماه سال گذشته در این مصاحبه اختصاصی افزود که سیاست خارجی دولت فعلی پاکستان به نخست وزیری «عمران‌خان» از نگاه به متحدان سنتی به تشکیل بلوک جدید قدرتمند منطقه‌ای با حضور جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، مالزی و ترکیه، تغییر جهت داده است.

اواخر خردادماه امسال نیز موسسه پژوهش‌های سیاسی اسلام‌آباد (IPRI) طی یک نظرسنجی از اعلام حمایت قوی طرح مشارکت منطقه برای کمک به حل مساله افغانستان با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، چین و روسیه خبر داد.

جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه افغانستان که میزبان میلیون‌ها پناهنده افغان هستند، سهم به سزایی در مدیریت تلاش‌ها برای کمک به اوضاع افغانستان دارند. در عین حال برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای که در صدر آن آمریکا قرار دارد، همواره تلاش می‌کنند تا در مسیر همکاری‌های منطقه‌ای سنگ‌اندازی کنند.

وضعیت نگران‌کننده دخالت‌های خارجی در منطقه، سناریوهای پسا خروج نظامی آمریکا از افغانستان، تداوم بحران‌ها در شبه قاره از یک سو و چشم‌انداز مبهم صلح و ثبات در افغانستان از سوی دیگر؛ ایجاب می‌کند کشورهای منطقه به سوی یک همگرایی ژئوپلتیکی و ایجاد سازوکارهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی در راستای رفاه ملت‌های منطقه حرکت کنند.

گسترش همکاری‌های درون‌منطقه‌ای در قالب دوجانبه و چندجانبه با حضور جمهوری اسلامی ایران و هماهنگی سازنده کشورهای همسایه (منطقه) زمینه‌های مناسبی را برای توسعه، عمران، آسایش و رفاه ملت‌های منطقه فراهم می‌آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha