خیز جدید تکفیری‌ها در پاکستان علیه صلح و برادری میان مذاهب اسلامی

اسلام‌آباد - ایرنا - جامعه پاکستان به عنوان همسایه شرقی کشورمان با بیش از ۹۷ درصد جمعیت مسلمان، عضوی از جهان اسلام محسوب می‌شود اما عناصر تکفیری در این کشور همواره بر تخریب فضای صلح و برادری میان پیروان مذاهب اسلامی متمرکز بوده و این روزها دشمنان وحدت دوباره برای اجرای طرح تفرقه، خیز برداشته‌اند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، آیین‌های عزاداری شیعیان علاوه بر دهه اول محرم در دیگر ایام این ماه ادامه دارد و شهرهای مختلف پاکستان شاهد اوج این مراسم‌ سوگواری تا آخر ماه صفر می‌باشد. رهبران مذهبی در این کشور همسایه همواره از دولت و نهادهای مجری قانون می‌خواهند تا توجه ویژه‌ای به حفظ حرمت این ایام در کنار ترویج رواداری مذهبی و حمایت از تعامل میان ادیان الهی و مذاهب اسلامی داشته باشند.

نکته جالب در خصوص ایام محرم و صفر در پاکستان این است که رهبران سیاسی و چهره‌های مطرح شیعیان ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام را یک فرصت برای تحکیم وحدت در جامعه اسلامی این کشور و بازگشت به پیروی از تعلیمات و سیره ائمه اطهار علیهم السلام عنوان می‌کنند، البته این همسویی و رویکرد وحدت آفرین مغایر با اندیشه‌های شیطانی عناصر تکفیر و پیروان سرکرده‌های گروه‌های افراطی در پاکستان است و به همین دلیل هر سال تلاش‌های جدیدی از سوی دشمنان وحدت برای تخریب فضای برادری و صلح میان شیعیان و اهل تسنن در پاکستان صورت می‌گیرد.

به تازگی یک کنفرانس مشترک احزاب در شهر «کراچی» در جنوب پاکستان برگزار و هدف آن نیز انعکاس پیام مشترک مبتنی بر صلح و ثبات در پاکستان عنوان شد اما حضور سرکرده‌های عناصر افراطی و تکفیری به ویژه روسای گروه‌هایی که از جانب دولت پاکستان غیرقانونی و منحله می‌باشد، و اظهارات تحریک آمیزی که علیه سایر پیروان فرق اسلامی عنوان شد باعث واکنش شدید رهبران سیاسی و مذهبی وابسته به شیعیان در پاکستان شده است.

خیز جدید تکفیری‌ها در پاکستان برای تخریب فضای صلح و برادری میان پیروان مذاهب اسلامی حکایت از سرخوردگی‌های مداوم این عناصر از رویکرد وحدت آفرین رهبران مذهبی در این کشور و همزمان تلاش عوامل خارجی مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی جهت هرج و مرج و گسترش آتش فرقه‌گرایی در پاکستان دارد. دخالت موساد و عوامل وابسته به خارج برای ایجاد هرج و مرج در پاکستان موضوعی است که وزیر امور مذهبی این کشور اواخر مردادماه سال گذشته آن را فاش ساخت.

غده سرطانی افراط گرایی و تکفیری از خاورمیانه و کشورهای اسلامی گرفته تا آمریکا، اروپا، آسیای میانه، شرق آسیا و کشورهای جنوب غربی آسیا سرایت کرده و آنان توانسته‌اند با پشتیبانی و حمایت‌های همه جانبه برخی از قدرت‌های غربی که مدعی کمک به ملت‌ها در برابر تروریسم هستند، ریشه‌های خود را محکم کنند.

تخریب وحدت اسلامی، اهانت به اعتقادات و مشروع جلوه دادن تکفیری و افراط گرایی مذهبی از عمده اهدافی است که گروه‌های تروریستی، تکفیری و همپیمانان آنان در کشورهای اسلامی دنبال می‌کنند، موضوعی که در پاکستان کشوری با ۹۷ درصد جمعیت مسلمان نیز تهدید بالقوه به شمار رفته و جامعه روحانیت پاکستان نیز آن را خطری بزرگ برای هم زیستی مسالمت آمیز فرق مذهبی و پیروان ادیان الهی در این کشور می‌دانند.

دبیرکل مجلس وحدت مسلمین از احزاب پیشروی شیعیان پاکستان در واکنش به تلاش دیگر تکفیری‌ها برای ایجاد تفرقه و دامن زدن به فرقه‌گرایی هشدار داد که مسلمانان پاکستان بیدار هستند و در کنار یکدیگر دست دشمنان وحدت و تکفیری‌ها که علیه اتحاد و برادری در جامعه بالا رفته، را قطع خواهند کرد.

حجت الاسلام «ناصر عباس جعفری» با اشاره به تشکیل پرونده‌های جعلی علیه چهره‌های مذهبی شیعیان، روحانیون و بانیان محافل عزاداری در شهرهای مختلف پاکستان، هشدار داد: تلاش دشمنان اسلام به ویژه سرپرستان تکفیری‌ها در پاکستان به اوج خود رسیده است که تنها راه جلوگیری از آنان برخورد قاطع دولت پاکستان با دشمنان وحدت و همزمان هوشیاری پیروان مذاهب اسلامی نسبت به طرح‌های شیطانی تکفیری‌ها است.

خیز جدید عناصر تکفیر که با برگزاری جلسه اخیر در کراچی سعی در ایجاد هرج و مرج میان جمعیت ۹۷ درصدی مسلمان در پاکستان داشتند، حتی صدای شخصیت‌های اهل تسنن و اندیشمندان گروه‌های مختلف غیرشیعی را نیز درآورده است.

«مفتی فضل همدرد» از اندیشمندان مطرح اهل تسنن در پاکستان طی پیامی تجمع تکفیری‌ها و سرکرده‌های گروه‌های افراطی در کراچی را محکوم کرد و از دولت این کشور خواست تا جلوی جولای دهی دشمنان واقعی صلح و ثبات در پاکستان را بگیرد.

وی افزود: نشست به اصطلاح کنفرانس مشترک احزاب هرگز دیدگاه مسلمانان و جامعه روحانیت پاکستان را تبیین نکرده بلکه آنان درصدد تخریب وحدت و توهین به پیروان مذاهب اسلامی با ادعای خدمت به اسلام‌ و ترویج دین محمدی هستند.

بسیاری از شخصیت‌های برجسته روحانیت پاکستان روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و دیگر محافل رسانه‌ای گفتند: گروه‌های تکفیری تلاش می‌کنند که در بلاد اسلامی به ویژه پاکستان فضای تفرقه، سوء تفاهم و نفرت میان فرقه‌های مختلف ایجاد کنند، بنابراین آنان دست به توهین به مقدسات، یاوه گویی، انتساب سخنان جعلی به سایر فرق زده و در آخر کشتار راه می‌اندازند.

آنان تاکید کردند: با توجه به اهداف تروریست تکفیری در پاکستان و در سطح جهان، تمام فرق اسلامی به ویژه شیعه و اهل تسنن با هم متحد هستند و سعی می‌کنند با ایجاد یک سد محکم در مقابل تکفیری ها و با انسجام و همدلی آنان را رسوا کنند.

خیز جدید تکفیری‌ها در پاکستان علیه صلح و برادری میان مذاهب اسلامی

تحولات افغانستان و نگرانی‌ها نسبت به تقویت عناصر افراطی در پاکستان

همزمان با تحولات افغانستان، تسلط طالبان و حملات گروه تروریستی داعش بیم آن می‌رود که وضعیت فعلی باعث تقویت گروه‌های افراطی و تروریستی در داخل پاکستان و ترغیب آنان به برافروختن آتش فرقه گرایی و هدف قرار دادن سایر مذاهب اسلامی شود.

این نگرانی حتی از سوی سخنگوی ارتش پاکستان نیز ابراز شد. سرلشکر بابر افتخار ماه گذشته طی اظهاراتی گفت که تهدید تاثیر پذیری عناصر افراطی و تروریستی در داخل پاکستان از اوضاع افغانستان و تحرکات عوامل تروریستی در این کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد که اگر نابسامانی‌ها در افغانستان به مدت طولانی ادامه یابد، فعالیت مجدد سلول‌های خفته گروه‌های تروریستی و بقایای سازمان‌های افراطی، پاکستان را تهدید می‌کند.

حجت الاسلام «سید جواد نقوی» از اندیشمندان مشهور پاکستانی و سرپرست حوزه علمیه عروه الوثقی در شهر لاهور با استناد به اذعان ارتش این کشور به تاثیر پذیری گروه‌های افراطی و تروریستی از بی‌ثباتی در افغانستان و فعالیت عناصر تروریستی مانند داعش در منطقه، خواستار برخورد قاطع دولت اسلام‌آباد با عوامل تشدید اختلافات فرقه‌ای در پاکستان و بانیان تشکل‌های تکفیری شد.

وی افزود: برگزاری جلساتی برای تکفیر دیگر مذاهب اسلامی آن هم توسط عناصری که رسما از سوی دولت پاکستان ممنوع الفعالیت و گروه‌های تحت مدیریت آنان غیرقانونی مقرر شده‌اند، سوال برانگیز است و نشان می‌دهد که تکفیری‌ها هرگز صلح و ثبات پاکستان را مهم نمی‌دانند بلکه نفرت پراکنی و هرج و مرج را برای بقای خود انتخاب کرده‌اند.

این رهبر مذهبی پاکستان خواستار تقویت انسجام میان مذاهب اسلامی به ویژه هوشیاری نسل جوان و جامعه شیعیان این کشور در برابر توطئه تکفیری‌ها و روشنگری علیه نقشه‌های پشت پرده دشمنان داخلی و خارجی برای تخریب فضای صلح و برادری میان مسلمانان در پاکستان شد.

علامه «سید ساجد علی نقوی» از رهبران برجسته شیعیان پاکستان نیز ماجراجویی‌های اخیر عناصر تکفیری در این کشور و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای را به شدت محکوم و بر لزوم تقویت جبهه اتحاد و یکپارچگی جامعه اسلامی پاکستان علیه دشمنان وحدت تاکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha