جامعه بیش از هر زمانی به توسعه اجتماعی نیازمند است

تهران-ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: جامعه ایران در دولت های مختلف توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی، عدالت خواهی و اعتدال را تجربه کرده و اکنون بیش از هر زمانی به توسعه اجتماعی نیازمند است. پیشنهاد من تحقق عدالت و توسعه اجتماعی است؛ چرا که میان این دو مفهوم هم هم افزایی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محمد باقر خرمشاد روز دوشنبه در نشست تخصصی "فصل تحول" با عنوان " گفتمان دولت سیزدهم: عدالت و عقلانیت" افزود: اگر گفتمانی پایداری داشته باشد، باید از واقعیات هست ها و عینیات جامعه منعکس شود، یعنی باید پاسخی به مطالبات اساسی جامعه باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور دو مسئله اساسی فساد و ناکارآمدی مانند دو لبه یک قیچی در حال از بین بردن اعتماد مردم است. بنابراین گفتمان دولت سیزدهم باید مقابله با فساد و ناکارآمدی باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: عدالت در مفهوم لغوی مقابل ظلم و در سیاست علمی و عملی، عدالت اجتماعی تلقی می شود. در حال حاضر بسیاری از کشورها بر اساس شاخص های عدالت اجتماعی رده بندی می شوند و بر این اساس عدالت یک مفهوم نظری محسوب نمی شود. در واقع ترجمان عدالت در حکمرانی با شاخص هایی سنجیده می شود و باید وضعیتی فراهم شود که دهک های پایین جامعه از حداقل رفاه برخوردار باشند.

خرمشاد خاطرنشان کرد: به دولت سیزدهم پیشنهاد می کنم تحقق عدالت و کارآمدی را مورد توجه قرار دهد؛ چرا که جامعه گرفتار فساد و ناکارآمدی شده و پاسخ برای رفع این معضل ها، باید عدالت و کارآمدی باشد.

وی تصریح کرد: عدالت و طرح برقراری آن در جامعه پاسخی به فساد است که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم به آن اشاره کرده  اند.

خرمشاد با بیان اینکه توسعه اجتماعی پاسخی برای آسیب های توسعه تک بعدی و خطی اقتصادی و سیاسی است، عنوان کرد: کشورهایی که یک نوع از توسعه اقتصادی یا سیاسی را در پیش گرفتند، دچار آسیب شده اند. بنابراین برای جبران این خسارت ها توسعه اجتماعی پدید آمد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: توسعه اجتماعی می گوید بهتر شدن وضعیت و کیفیت زندگی همه انسان ها نسبت به وضع موجود صورت گیرد. بنابراین باید بهبود نهادهای اجتماعی، روابط اجتماعی  انسان ها و افزایش مشارک افراد در جامعه تقویت شود.

خرمشاد یادآور شد: جامعه ایران در دولت های مختلف توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی، عدالت خواهی و اعتدال را تجربه کرده و اکنون بیش از هر زمانی به توسعه اجتماعی نیازمند است. پیشنهاد من تحقق عدالت و توسعه اجتماعی است؛ چرا که میان این دو مفهوم هم هم افزایی وجود دارد.

وی در پایان گفت: یکی از مهمترین مطالبات توده های مردم هم مسائل اجتماعی است و توسعه اجتماعی می تواند پاسخگوی نیازهای اجتماعی باشد و از این رو عدالت و توسعه اجتماعی واژه مناسبی برای ساختن گفتمان است.

به گزارش ایرنا، دومین نشست از مجموعه نشست های تخصصی فصل-تحول با عنوان «گفتمان دولت سیزدهم: عدالت و عقلانیت» به همت دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

این نشست دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰، از ساعت ۱۰ تا ۱۳ با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha