سفر وزیرخارجه ایتالیا به پاکستان و رایزنی درباره منطقه و افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه ایتالیا در جریان سفر رسمی به اسلام‌آباد و دیدار با همتای پاکستانی خود، درباره آخرین تحولات افغانستان، خروج اتباع ایتالیایی از کابل، مقابله با کرونا و تعمیق همکاری‌های دوجانبه گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «لویی گی دی مایو» روز دوشنبه در اسلام‌آباد با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و طرفین پیرامون مسائل منطقه‌ای با تمرکز بر اوضاع افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز با صدور بیانیه‌ای به نقل از اظهارات قریشی در دیدار با همتای ایتالیایی خود گفت: اسلام‌آباد ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را به ایتالیا تبریک گفته و از تصمیم این گروه برای برگزاری کنفرانس افغانستان استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه پاکستان افزود: نابسامانی‌ها در افغانستان از بیش از چهار دهه پیامدهای مخربی بر پاکستان گذاشته و تمام منطقه تحت تاثیرات منفی آن قرار دارد.

وی بر مواضع اسلام‌آباد مبنی بر دفاع از حقوق مردم افغانستان، پایبندی طالبان برای عمل به وعده هایش و همچنین تشکیل یک دولت ملی و فراگیر در این کشور برای غلبه بر بحران تاکید کرد.

سفر وزیرخارجه ایتالیا به پاکستان و رایزنی درباره منطقه و افغانستان

قریشی از جامعه جهانی خواست تا افغانستان را در بحران فعلی تنها نگذارند و تمامی اقدامات لازم را برای تامین نیازهای مردم این کشور انجام دهند. همزمان جهان باید نسبت به نقش منفی عناصر خرابکار که هدف اصلی آنان تخریب تلاش‌های صلح در افغانستان است، هوشیار باشد.

وی اظهار داشت: پاکستان به خروج ۱۲ هزار شهروند خارجی از کشورهای مختلف از کابل کمک کرده و متعهد به ادامه همکاری و مشارکت در این خصوص است.

وزیرامور خارجه ایتالیا چهارمین دیپلمات ارشد یک کشور اروپایی است که طی روزهای گذشته به پاکستان سفر کرد. روزهای اخیر همتایان انگلیسی، آلمانی و هلندی وی نیز در اسلام‌آباد با مقام‌های ارشد دولت پاکستان دیدار و پیرامون اوضاع افغانستان و افزایش تلاش‌های طرف پاکستانی برای کمک به خروج اتباع آن کشورها گفت وگو کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha