۱۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۵
کد خبرنگار: 952
کد خبر: 84464308
۰ نفر

برچسب‌ها

شهدای هفدهم شهریور چهره اصلی طاغوت را نمایان کردند

شهرری ـ ایرنا ـ رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با بیان اینکه شهدای ۱۷ شهریور ماه با دستان خالی مورد هدف نیروهای نظام ستم شاهی قرار گرفتند، گفت: این شهدا چهره اصلی طاغوت را بر همگان نمایان کردند.

حجت الاسلام سید محسن محمودی امروز (چهارشنبه) در آیین گلباران و عطرافشانی مزار شهدای هفدهم شهریور سال ١٣٥٧ در بهشت زهرا(س) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۷ شهریور ماه یک روز عاشورایی بود که جمع کثیری از جوانان ایران با دستان خالی مورد هدف گلوله های نیروهای شاهنشاهی قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه تجمع مردم در روز ۱۷ شهریور ماه ۱۳۵۷ فقط برای مخالفت با سیاست های شاه و حمایت از انقلاب اسلامی بود، افزود: براساس برخی اسناد در این کشتار وحشیانه علاوه بر عوامل ستمشاهی نیروهای اسرائیلی نیز حضور داشتند.

محمودی اضافه کرد: شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی به معنای واقعی کلمه در اوج مظلومیت به خاک و خون کشیده شدند و نام خود را در تاریخ ایران اسلامی ماندگار کردند.

وی با تاکید براینکه عوامل و طرفداران نظام طاغوت بجای لجن پراکنی در تلویزیون های خود باید بیایند و جواب این کشتار نظام ستم ستمشاهی را به افکار عمومی بدهند، بیان داشت: عوامل محمد رضا شاه ملعون با وقاحت تمام و بی شرمی از گونه اقدامات حمایت می کنند.

محمودی یادآورشد: کشتار مردم بی دفاع توسط نیروهای امنییتی شاه یکی از لکه های ننگی است که تا ابد برگریبان طاغوت و طرفدارانش قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ۱۷ شهریور یکی از روزهای سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است و در این روز مزدوران رژیم منحوس پهلوی با حمایت اربابان آمریکایی خود مردم بی دفاع را به گلوله بستند و صدها نفر را به خاک و خون کشیدند.

رویداد ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ شناخته شده به «جمعهٔ سیاه» که در برخی منابع از آن با عنوان «کشتار ۱۷ شهریور» نیز یاد می‌شود، رویدادی در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران انجامید؛ در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ تظاهرات مخالفین و انقلابیون در محلات جنوبی، خیابان ژاله پیشین (خیابان مجاهدین اسلام کنونی) و میدان ژاله (میدان شهدا کنونی) در تهران، منجر به سرکوب خونین تظاهرکنندگان توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی ایران شد.

سال‌ها بعد در پژوهشی تعداد کشته‌شدگان ۱۷ شهریور ۸۸ نفر عنوان شد که ۶۴ نفر آن‌ها در میدان ژاله کشته شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha