رقابت ۳۲ حزب مغرب برای کسب کرسی‌های مجلس قانونگذاری این کشور

تهران - ایرنا - انتخابات مجلس قانونگذاری، شوراهای شهر و منطقه‌ای مغرب صبح امروز (چهارشنبه) آغاز و طی آن ۳۲ حزب این کشور برای کسب کرسی این نهادها با یکدیگر به رقابت پرداختند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های مغرب، این برای اولین بار در تاریخ این کشور است که سه انتخابات در یک روز برگزار می‌شود و مقامات برگزار کننده انتظار دارند که حدود ۱۸ میلیون واجد شرایط رای دادن که برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند، شرکت و نمایندگان مورد نظر خود را برای مدت پنج سال انتخاب کنند.  

شبکه خبری العین گزارش داد که تبلیغات انتخاباتی از نیمه شب گذشته در مغرب پایان یافته و مراکز رای گیری در شهرها و مناطق مختلف این کشور ساعت هشت به وقت محلی بر روی رای دهندگان باز شد.  

در این مدت، نامزدها از تبلیغ هرگونه برنامه یا وعده انتخاباتی خود یا برقراری ارتباط با شهروندان تا زمان بسته شدن شعب اخذ رای و آغاز شمارش آراء منع شدند.  

مجلس نمایندگان مغرب ۳۹۵ کرسی دارد و بر اساس اعلام وزارت کشور مغرب، برای کسب این کرسی‌ها ۶ هزار و ۸۱۵ نفر نامزد شده‌اند و در این انتخابات یک هزار و ۷۰۴ لیست نامزدی (ائتلافی) وجود دارد که بطور متوسط برای کسب یک کرسی مجلس ۱۷ نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند.       

برای انتخابات شوراهای شهر مغرب نیز بیش از ۱۵۷ هزار و ۵۶۹ نفر نامزد شده‌اند.  

پادشاه مغرب ۹۰ کرسی مجلس را به زنان اختصاص داده است و ۳۰۵ کرسی دیگر در بقیه لیست‌های انتخاباتی پیروز اعم از نامزدهای زن یا مرد تقسیم شده است.  

پس از پایان رای گیری توسط وزارت کشور شعب اخذ رای در مراکز بسته و و شمارش آرا آغاز خواهد و پیش بینی می‌شود که نتایج اولیه در ساعات پایانی شب اعلام شود.  

در پی اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس مغرب، «محمد ششم» پادشاه این کشور مطابق با اختیارات خود که در متن قانون اساسی مغرب تنظیم شده،  یکی از اعضای حزبی که بیشترین کرسی را به دست آورده را بنا به پیشنهاد سایر اعضای این حزب به عنوان نخست وزیر منصوب خواهد کرد.  

با این حال، کاخ پادشاهی محمد ششم همچنان منبع اصلی تصمیمات و جهت گیری راهبردی کشور ۳۶ میلیون نفری مغرب است؛  کشوری که پس از امارات، بحرین و سودان با پشت کردن به آرمان های مردم فلسطین با رژیم اشغالگر قدس سازش کرد.   

در انتخابات سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ حزب عدالت و توسعه اسلامی بیشترین کرسی مجلس مغرب را به دست آورد و این حزب این دوره نیز همچنان امیدوار است با کسب بیشترین آرا در انتخابات امسال برای سومین دوره متوالی پست نخست وزیری (ریاست دولت) را از آن خود کند.  

حزب عدالت و توسعه اسلامی مغرب به دنبال اعتراض های سال ۲۰۱۱ در خاورمیانه و شمال آفریقا تشکیل شد و در دوره گذشته انتخابات مجلس مغرب توانست با  کسب  ۱۲۵ کرسی از ۳۹۵ کرسی مجلس برای دومین بار پی در پی ریاست دولت این کشور را به دست گیرد.  

احزاب «عدالت و توسعه» (۱۲۵ کرسی)، «ائتلاف ملی مستقلین» (۳۷ کرسی)، «جنبس جنبش»  (۲۷ نماینده)،   «اتحاد سوسیالیست»  (۲۰ نماینده) و «اتحاد مشروطه خواه » (۲۳ کرسی) مجلس کنونی مغرب را تشکیل می‌دهند.  

احزاب «استقلال» و «اصالت و پیشرفت» از مهمترین احزاب مخالفت دولت در مغرب هستند و خود را برای انتخابات امروز آماده کرده‌اند و بسیار امیدوارند بتوانند با کسب کرسی‌های بیشتر در مجلس، جایگاهی در دولت بعدی این کشور به دست آورند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha