دو نیمه متفاوت بازار ارز در هفته‌ای که گذشت

تهران- ایرنا- بازار ارز در هفته‌ای که گذشت دو نیمه متفاوت را سپری کرد. در نیمه ابتدایی هفته، دامنه نوسان در بازار محدود بود و نمودار بهای معاملات، جهت صعودی یا نزولی را نشان نمی‌داد، اما در نیمه دوم هفته، بار دیگر قیمت ارز روند صعودی به خود گرفت.

به گزارش روز جمعه ایرنا، پیش از آغاز به کار معاملات هفته ای که گذشت، تحلیلگران فنی پیش‌بینی کرده بودند، با توجه به محدود شدن دامنه نوسانات بهای دلار در سطح ۲۷ هزار تومان تا ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان، سطوح تعیین کننده ادامه بازار کف ۲۶ هزار ۸۰۰ تومان و سقف ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان باشد و اگر در معاملات ارز، دلار بتواند از یکی از این دو مرز گذر کند، آینده صعودی یا نزولی بازار مشخص خواهد شد و حال در پایان کار معاملات بازار ارز در این هفته بهای دلار در محدوده مرز ۲۷ هزار ۸۰۰ هزار تومان معامله شد و حتی در لحظاتی تا ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان نیز افزایش یافت.

دو نیمه متفاوت بازار ارز در هفته‌ای که گذشت

بررسی روند تحولات بازار ارز در هفته‌ای که گذشت، حاکی از آن است که حتی می‌توان تمایل بازار را در روزهای ابتدایی هفته، به سمت کاهش قیمت‌ها ارزیابی کرد. تمایلی که البته چندان جدی نبود و با مقاومت برخی از معامله‌گران در مرز ۲۷ هزار تومان برای سه روز متوقف می‌ماند. البته در معاملات روز دوشنبه حتی برای ساعاتی بهای دلار در کانال ۲۶ هزار تومان نیز معامله شد. به باور کارشناسان اقتصادی، معامله‌گران و فعالان اقتصادی در ابتدای هفته ترجیح می‌دادند، تا در خرید یا فروش ارز احتیاط کنند چرا که آن‌ها برای کاهش بیشتر قیمت‌ها در انتظار روشن شدن سیاست‌های اقتصادی دولت و همچنین تعیین رئیس کل جدید بانک مرکزی بودند.

بنابراین در چهار روز ابتدایی هفته، به صورت عمده این اخبار ضد و نقیض در رابطه با مذاکرات هسته‌ای و احیای برجام بود که نوسانات محدودی را در بازار ارز ایجاد می‌کرد.  

این روند احتیاط و آرامش در بازار ارز تداوم داشت تا آنکه سرانجام از عصر روز سه‌شنبه بازار پس از ده روز آرامش روند صعودی به خود گرفت. در نتیجه این روند افزایشی که شیب نسبتا زیادی هم دارد قیمت ها در بازار آزاد با سرعت به سمت ۲۸ هزار تومان برای دلار و ۳۳ هزار تومان برای یورو حرکت کرد. این درحالی است که قیمت‌ها در صرافی‌های بانکی و همینطور در سامانه نیما، همچنان همان روند ثابت گذشته رو تداوم دادند.

دو نیمه متفاوت بازار ارز در هفته‌ای که گذشت

با این وجود معاملات این هفته در محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان برای دلار به پایان رسید و بر اساس پیش‌بینی تحلیل‌گران فنی، بعد از گذر قیمت از این مرز احتمال افزایش تقاضا به بازار ارز است و همین مسئله برخی معامله‌گران کاهشی را امیدوار کرده است که با آغاز به کار معاملات ارز در هفته آینده و ورود با تدبیر بازارساز، این موج افزایشی شکسته شود. به اعتقاد این گروه از فعالان اقتصادی، این موج افزایشی می‌تواند کوتاه‌مدت بوده و به زودی مدیریت شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha