۱۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84466157
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سفر وزیر خارجه اسپانیا به پاکستان با محور بررسی تحولات افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - "خوسه مانوئل آلبارس" وزیر امور خارجه اسپانیا در جریان سفر رسمی خود به پاکستان، درخصوص روابط دوجانبه، منطقه به ویژه تحولات افغانستان گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «خوسه مانوئل آلبارس» امروز (جمعه) در اسلام‌آباد با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و طرفین آخرین تحولات افغانستان و مشارکت برای کمک به حفظ حقوق مردم این کشور را بررسی کردند.

وزیران امور خارجه پاکستان و اسپانیا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بر لزوم همکاری جامعه جهانی برای کمک به افغانستان تاکید و آن در راستای منافع منطقه عنوان کردند.

قریشی گفت: باید جلوی بحران انسانی در افغانستان را گرفت و نباید در این برهه شاهد تخریب وضعیت معیشت مردم این کشور باشیم.

وی سفر وزیر امور خارجه اسپانیا به پاکستان را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: موضع مشترک اسلام‌آباد و مادرید برقراری صلح در افغانستان و تلاش برای حفظ حقوق مردم این کشور است.

وزیر امور خارجه اسپانیا نیز گفت: با همتای پاکستانی خود درباره تعمیق روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای رایزنی کرده و سیاست مادرید مبنی بر حمایت از صلح افغانستان را تشریح کرده است.

"خوسه مانوئل آلبارس" قرار است در جریان سفر رسمی به پاکستان با نخست وزیر و فرمانده ارتش این کشور نیز دیدار کند.

وزیرامور خارجه اسپانیا پنجمین دیپلمات ارشد یک کشور اروپایی است که طی هفته‌های گذشته به پاکستان سفر کرده است. روزهای اخیر همتایان ایتالیایی، انگلیسی،آلمانی و هلندی وی نیز در اسلام‌آباد با مقام‌های ارشد دولت پاکستان دیدار و درخصوص اوضاع افغانستان و افزایش تلاش‌های طرف پاکستانی برای کمک به خروج اتباع آن کشورها گفت وگو کردند.

همچنین وزیر امور خارجه قطر که روز گذشته (پنجشنبه) در تهران با همتای ایرانی خود دیدار داشت، با هدف بررسی تحولات منطقه‌ای به ویژه تبادل نظر درباره اوضاع افغانستان به اسلام‌آباد سفر و پیام امیر قطر را تسلیم نخست وزیر پاکستان کرد. وی با همتای پاکستانی و فرمانده ارتش این کشور نیز دیدار کرد.

پیش‌تر وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به تشکیل دولت موقت در افغانستان اعلام کرده بود که اسلام‌آباد همچنان تحولات درحال تغییر در این کشور را از نزدیک دنبال می‌کند و امیدوار است که تمامی اقدام‌ها بر پاسخگویی به نیازهای فوری مردم افغانستان متمرکز شود.

سخنگوی دولت پاکستان نیز گفته بود که هنوز اعلام موضع و واکنش به تشکیل دولت موقت توسط طالبان در افغانستان زود و اسلام‌آباد در حال بررسی‌ تمامی تحولات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha