۲۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۹:۳۶
کد خبرنگار: 925
کد خبر: 84466354
۰ نفر

برچسب‌ها

پیش به سوی حال خوب

مراغه- ایرنا- «مریم، پیش به سوی حال خوب» کتابی با محتوای تأمل‌برانگیز در زمینه خودشناسی و روانشناسی است که محتوای آن حکمت‌هایی انگیزشی برای دختران نوجوان و جوان دارد.

به گزارش ایرنا نهال خودشناسی در دل مولف این کتاب، موقعی که وی ۱۷ ساله بود و در اولین جلسه کلاس انگیزش یک معلم دانا در مراغه حضور یافت، در وجودش کاشته شد؛ اگر خوانندگان این کتاب سوال کنند که چگونه؟ این کتاب به زبان محلی پاسخ می‌دهد که «ذره منم گونش منم، چاریله پنج و شش منم، منده سیغار ایکی جهان، من بو جهانه سیغمازام» یعنی «ذره منم، خورشید منم، من در این جهان نمی‌گنجم؛ که هر دو جهان در درون من گنجایش دارد».

«مریم حنیفی‌پور»، مولف این کتاب می‌گوید: این نهال زیبای روح‌بخش طی آن دوران در ذهن من نوجوان با یک جمله طلایی با مضمون «دختر طلاست» کاشته شد اما متأسفانه در جامعه امروزی، خیلی از ماها خودمان را گم کرده‌ایم و در حقیقت از خودشناسی جا مانده‌ایم.

وی ادامه می‌دهد: وجود خودمان، ارزش‌مان، شخصیت نایابمان و بسیاری از هستی‌هایمان را گم کرده‌ایم و معلم انگیزش ما در دبیرستان ادیب فرزانه شهر مراغه چقدر زیبا شخصیت انسان، به ویژه بانوان را در کلاس‌هایش به تصویر می‌کشید. 

«مریم» خانم مشتاق پرواز به سوی نور که پس از تحصیل در مقطع کارشناسی رشته روانشاسی به تحریر این کتاب روی آورده است، می‌گوید: هر جلسه انگیزش با ایشان که به اتمام می‌رسید، از خودم می‌پرسیدم که چرا زمان زود به پایان رسید؟ و جلسه بعدی کی شروع می‌شود؟

«برای داشتن حال خوب، ابتدا باید خودمان را بشناسیم، توانایی‌هایمان را بشناسیم، زیبایی‌های الهی را در قصر دلمان بیابیم و خودمان را دست کم نگیریم»؛ در واقع خودشناسی نخستین گام برای داشتن حال خوب به شمار می‌رود.

آری مریم این کتاب، ذره‌ای از تفکر معلم انگیزش‌اش را در قالب کتاب گردآوری کرده است و مخاطبان خاص آن نوجوانان و جوانان هستند تا آن هم از خودشناسی به خداشناسی برسند.

اوایل کتاب بیشتر از باقی صفحه‌هایش، دل‌های دختر خانم‌های جوان را به اوج می‌برد زیرا به مقام و جایگاه والای آنان می‌پردازد؛ اینکه ارزش خانم چقدر والاست، به شرطی که در آن اوج بماند و پرواز را فرا گرفته باشد.

«جای سیب سرخ و زیبا نزد زباله‌ها نیست و دعای همه پدران و مادران این است که فرزندشان خوشبخت شود اما دوست من، راه خوشبختی انسان ماندن است؛ سعی کنیم همیشه وقتی به کاری اقدام می‌کنیم به نوای پاک درونمان گوش فرا دهیم زیرا دل هرگز به انسان دروغ نمی‌گوید».

مولف این کتاب خطاب به دختران جوان اینگونه می‌نویسد: باید هم علم و هم روح خود را ارتقا دهیم؛ علم نور است و جایگاه آن دل.

حنیفی‌پور ادامه می‌دهد: اسباب پرواز و ابزار موفقیت را در کتاب به تصویر کشیده‌ایم؛ همانطور که معلم به طور کامل شرح داده بود. 

به گزارش ایرنا کتاب «پیش به سوی حال خوب» شامل دو بخش کلی است که بخش اول مربوط به آموزه‌های مریم در کلاس سوم دبیرستان ادیب فرزانه شهر مراغه و بخش دوم مربوط به دوره پیش‌دانشگاهی است و جلسه‌های سبک زندگی و انگیزش را شامل می‌شود.

در بخش دوم اهمیت خانواده، راه کسب آرامش و فرهنگ صحیح زندگی در اختیار علاقه‌مندان و مشتاقان قرار می‌گیرد و نویسنده سعی کرده است برای نخستین‌بار و هرچند ساده، کلاس‌های درسی را ثبت و ضبط کند.

در گذشته و در تاریخ علم ایرانی - اسلامی به ویژه در فرهنگ و تمدن مکتب مراغه نیز این روش رایج بوده اما در این کتاب علاوه بر املای مطالب کلاس، برای تحلیل و نشان دادن نمود بیرونی کلاس و حکمت و تدبیرِ رفتاری حاصل از این کلاس‌ها تلاش شده است. 

به زبان دیگر کتاب علاوه بر سخن گفتن، روش و حکمت عملی در زندگی، به ویژه زندگی یک دختر نوجوان و جوان ارائه می‌دهد. 

«مریم حنیفی‌پور»، نویسنده این کتاب کارشناس روانشناسی و متولد ۱۳۷۶ بوده و ویراستار آن را «فریده جهاندیده» بر عهده داشته است؛ کتابی که در ۱۳۰ صفحه و در انتشارات «کادح» منتشر شده و دارای جنبه‌های کاربردی است. 
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha