لاوروف: عمل و اقدامات طالبان برای به رسمیت شناخته شدن ملاک است

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو مساله به رسمیت شناختن حکومت طالبان را باتوجه به اقدامات آن بررسی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از ریانووستی، لاوروف روز جمعه در همایش رسانه ای «سراسر روسیه-۲۰۲۱» در شهر بندری سوچی واقع در ساحل دریای سیاه، گفت: با توجه به اینکه چگونه طالبان اهداف و اصول اعلام شده برای حکومت خود را اجرا می کند، به رسمیت شناختن آن بررسی خواهد شد.

وی افزود: همه ازجمله کشورهایی که شتاب‌زده سفارتخانه خود را در کابل بستند، می گویند که باید با گروه طالبان روابط برقرار کرد. 

لاوروف گفت: با طالبان باید گفت وگو کرد و همه تقریباً مجبور خواهند شد. 

 وزیر خارجه روسیه همچنین در مورد حضور هیات روسی در آیین معرفی دولت طالبان گفت: روسیه قصد نداشت که هیاتی را از مسکو برای شرکت در آیین معرفی دولت جدید افغانستان اعزام کند. 

وی در عین حال خاطرنشان کرد که روسیه قصد خودداری از شرکت در آیین معرفی حکومت طالبان نداشت. 

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که روسیه در آیین تحلیف دولت جدید افغانستان شرکت نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، پسکوف افزود: در زمان حاضر مساله اصلی این است که آیا افغانستان منشاء اصلی تهدید قاچاق مواد مخدر و کشوری که بیشترین میزان مواد افیونی از آن به روسیه و کشورهای جهان قاچاق می شود باقی می ماند؟

در همین حال رسانه های افغانستان امروز به نقل از انعام الله سمنگانی عضو کمیته فرهنگی طالبان اعلام کردند که این گروه مراسم تحلیف دولت جدید را که قرار بود فردا (شنبه ۲۰ شهریور) برگزار شود، لغو کرده است.

لاوروف در ادامه سخنان خود در همایش رسانه ای سوچی گفت که روسیه در زمان حاضر دلیلی نمی بیند که تنش ها در افغانستان به کشورهای همسایه آن سرایت کند اما بدقت اوضاع را زیر نظر دارد. 

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگر سخنان خود گفت که در کشورهای غربی به رسانه های روسی عملاً اعلام جنگ شده است.  

 وی خاطرنشان کرد که غرب به طور بی سابقه ای به متشنج کردن روابط با روسیه پرداخته است و مسکو شرکای غربی را مطمئن نمی داند. 

لاوروف گفت: هدف روسیه در زمان حاضر خودکفایی از غرب در عرصه های کلیدی کشور است.

وزیر خارجه روسیه همچنین اوکراین را به کارشکنی در اجرای توافقنامه مینسک برای حل و فصل بحران داخلی در مناطق شرق و جنوب این کشور متهم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha